Swaption و یا ترکیب Swap Option چیست؟

Swaption که تحت عنوان swap option نیز شناخته می شود، به حق اختیار و یا option اشاره دارد که وارد سواپ نرخ بهره و یا انواع دیگری از بازار مبادله سواپ می شود. در قرارداد Option برای Swap، خریدار این حق را دارد (و نه الزام) که وارد یک قرارداد Swap با صادرکننده Option در یک تاریخ مشخص در آینده شود. (همچنین بخوانید؛ نگاهی عمیق به بازار مبادله یا Swap).

عملکرد Swaption

Swaption به دو دسته اصلی تقسیم می شود: پرداخت کننده قرارداد و دریافت کننده قرارداد Swaption. در قرارداد پرداخت کننده قرارداد Swaption، خریدار این حق و نه الزام را دارد تا وارد معامله سواپ شود به طوری که خریدار option پرداخت کننده ارز با نرخ بهره ثابت پرداخت و ارز با نرخ بهره شناور دریافت می کند. اما دریافت کننده قرارداد Swaption زمانی است که خریدار option حق ورود به معامله سواپی که در آن ارز با نرخ بهره ثابت را دریافت و ارز با نرخ بهره شناور را پرداخت می کند، خواهد داشت. (همچنین بخوانید؛ ابزارهای مشتقه چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟)

قراردادهای Swaption در بازارهای فرابورس بین المللی انجام می شوند و استاندارد نیستند، همچنین که قراردادهای آتی و حق اختیار دارایی، استاندارد نیستند. بنابراین خریدار و فروشنده باید هردو بر قیمت قرارداد Swaption، زمان سررسید قرارداد، حجم معامله و نرخ های بهره ثابت و شناور توافق داشته باشند. همچنین بخوانید؛ مفاهیم اولیه حق اختیار – Options.

فراتر از این شرایط، خریدار و فروشنده این قرارداد هردو باید بر این موضوع که قالب Swaption به صورت Bermudan، European و یا American باشد، توافق داشته باشند. این نام ها هیچ ارتباطی با محدوده جغرافیایی ندارند و به روش اجرایی شدن قرارداد اشاره دارند.

روش های اجرایی

Bermudan swaption: خریدار مجاز به اجرایی کردن Option و ورود به یک سواپ مشخص با مجموعه ای از تاریخ های از پیش تعیین شده است. به طوری که در تعیین تاریخ حق انتخاب خواهد داشت.

European swaption: خریدار تنها مجاز به اجرایی کردن Option و ورود به یک سواپ مشخص با یک تاریخ سررسید مقرر است.

American swaption: خریدار می تواند Option را در هر تاریخی در بازه شروع قرارداد تا پایان سر رسید، اجرایی کند.

از آنجا که Swaption، قراردادی سفارشی است، شرایط خلاقانه، شخصی شده و اصطلاحات بیشتری را می تواند در بر گیرد. همچنین دانلود کنید؛ دیکشنری اصطلاحات مالی

بازار swaption چگونه کار می کند

Swaption ها عموماً به منظور پوشش ریسک قراردادهای Option بر روی اوراق انجام می شوند، برای کمک به بازسازی موقعیت فعلی، ایجاد گزینه جایگزین برای سبد سهام و یا به منظور تنظیم و تثبیت سود معامله طرفین قرارداد هستند. با توجه به ماهیت swaption، شرکت کنندگان بازار، معمولا موسسات مالی بزرگ، بانک ها و یا صندوق های تامین مالی هستند. شرکت های بزرگ نیز در بازار swaption برای کمک به مدیریت ریسک نرخ بهره مشارکت می کنند. همچنین بخوانید؛ استفاده از ابزارهای مشتقه برای پوشش ریسک

قراردادهای سواپ بر روی بیشترین ارزهای اصلی جهان از جمله، USD، Euro و پوند بریتانیا انجام می شوند. بانک ها عموما سازندگان اصلی بازار هستند، چرا که زیرساخت تکنولوژیکی و سرمایه انسانی مورد نیاز برای نظارت و نگهداری پرتفوی swaption معمولا در اختیار این سازمان ها هستند.

همچنین بخوانید؛ نرخ بین المللی مبادلات ارزی چگونه تعیین می شود؟

منبع: گروه مشاوران مالی سامان