هنگامی‌که به درک موقعیت‌های خرید یا Long و فروش یا Short در سرمایه‌گذاری می‌پردازیم، در درجه  اول لازم است معانی این زبان جدید را فرابگیریم. در حقیقت عبارات Long و Short برای اولین بار در بازارهای مالی به وجود آمدند.

در این مقاله ما چندین اصطلاح کلیدی که به شما در درک بهتر بازارهای مالی و ارتباط با سایر سرمایه‌گذاران کمک می‌کند را آموزش می‌دهیم. این اصطلاحات در بازار سهام، بازار مشتقات، آتی، بورس کالا و فارکس (معاملات ارزی) کاربرد دارد. شما اصطلاحات خرید، فروش و Shorting را خواهید آموخت و متوجه می‌شوید سرمایه‌گذاران چگونه در شرایط خاص از آن‌ها استفاده می‌کنند و با معانی بازار صعودی یا bullish و نزولی یا bearish آشنا خواهید شد. معامله گران حق تقدم یا بازار Options اصطلاحات دیگری با عنوان‌های “نوشتن قرارداد” یا “فروش قرارداد” را استفاده می‌کنند. هنگامی‌که بتوانید در بازارهای مالی به‌راحتی ارتباط برقرار کنید، آنگاه از تمامی تحرکات بازار به‌راحتی باخبر می‌شوید و بهتر می‌توانید سرمایه‌گذاری را انجام دهید  (همچنین بخوانید: آشنایی با عجیب‌ترین اصطلاحات سرمایه‌گذاری).

موقعیت‌ها Long و Short

بازارهای مالی به شما اجازه می‌دهند کارهایی را انجام دهید که در زندگی روزمره و عادی انجام آن‌ها امکان‌پذیر نیست. زمانی که شما یک ماشین را می‌خرید درواقع صاحب آن می‌شوید. در بازار سهام که به‌عنوان بازار بورس هم شناخته می‌شود، زمانی که شما یک سهام می‌خرید آن سهام را در اختیار خود خواهید داشت. در این حالت می‌گویند که شما وارد موقعیت خرید یا Long شده‌اید. فرقی ندارد که در بازار سهام، آتی، کالا و یا فارکس فعالیت می‌کنید، زمانی وارد موقعیت Long می‌شوید که انتظار دارید ارزش آن دارایی در آینده افزایش پیدا کند. برای بستن یک موقعیت خرید یا  Long، شما دارایی خود را می‌فروشید.

اصطلاح Shorting برای مبتدیان در بازارهای مالی ممکن است بسیار ناشناخته به نظر برسد، زیرا قرارگیری در موقعیت shorting به معنای فروش یک سهام است که به‌صورت پیش‌فرض آن را ندارید. کارگزاران بازارهای بین‌المللی به سهام‌داران این اجازه را می‌دهند تا سهامی را که ندارند به‌صورت قرضی در بازار بفروشند که در اصطلاح به آن Short Sell یا Shorting می‌گویند. این دسته از سهام‌داران انتظار دارند تا سهام را در بازار باقیمت روز بفروشند به امید اینکه در آینده آن را باقیمت پایین‌تر بخرند و موقعیت معاملاتی خود را ببندند. شرکت‌های خرده‌فروشی آنلاین از این مفهوم استفاده می‌کنند تا محصولات خود را باقیمت بالا بفروشند و آن را در قیمت پایین‌تر بخرند.

ممکن است به این موضوع علاقه‌مند شوید که چرا برخی از سرمایه‌گذاران معتقدند قرارگیری در موقعیت Shorting ناخوشایند است.

در دوران رکود بزرگ موسسه John Pierpont Morgan (J.P. Morgan) برای استفاده از اصطلاح  “Don’t sell America short” مشهور شده بود.

این موسسه تلاش می‌کرد تا سهام‌دارانی که در موقعیت Shorting قرار می‌گیرند، سهام را باقیمت پایین نفروشند.

معاملات ارز

هنگامی‌که در بازار معاملات ارزی فعالیت می‌کنید (بازار ارز، کالا و آتی) معمولاً در یک موقعیت Long یک ارز را می‌خرید و هم‌زمان در موقعیت Short یک ارز دیگر را می‌فروشید. این امر به این دلیل است که شما یک ارز را در مقابل یک ارز دیگر می‌فروشید، ارزهای مختلف به‌صورت جفت با یکدیگر معامله می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال اگر فکر می‌کنید دلار کانادا CAD افزایش و یورو کاهش می‌یابد، می‌توانید یورو را در مقابل دلار بفروشید. اگر احساس می‌کنید دلار در حال افزایش است و ین ژاپن سقوط خواهد کرد، شما می‌توانید در موقعیت Long برای خرید دلار و Short برای فروش ین قرار بگیرید.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معاملات ارز، با مشاوران ما تماس بگیرید.)

بازار صعودی در مقابل نزولی Bullish vs. Bearish

از اصطلاحات دیگری که اغلب برای سرمایه‌گذاران مبتدی جدید هستند، می‌توان به “صعودی” و “نزولی” اشاره کرد. از اصطلاح صعودی یا bullish برای بیان زمانی که فرد احساس می‌کند بازار رشد می‌کند و اصطلاح نزولی یا bearish برای بیان زمانی که فرد احساس می‌کند بازار افت خواهد کرد، استفاده می‌شود. کلمات Bullish و Bearish برای این آمده‌اند که افراد به راحتی آن را به خاطر بسپارند، به این صورت که bullish حملات گاو نر زمانی که شاخ‌هایش را بالا می‌آورد و bearish حملات خرس زمانی که طعمه را از روی درخت به پایین می‌کشد به یاد می‌آورند.

شیکاگو خانه بازارهای کالا و آتی است، این بازارها با هویت شهر شیکاگو گره‌خورده‌اند به‌طوری‌که نماد تیم بسکتبال حرفه‌ای این شهر شاخ گاو و نماد تیم فوتبال آن خرس است.

همچنین رایج است که سرمایه‌گذاران از اصطلاح “long” یا “short” برای بیان تمایلات بازار استفاده می‌کنند. به‌طور مثال به‌جای آنکه بگویند بازار bullish است، می‌گویند در موقعیت long قرار دارند. به‌طور مشابه در شرایط افت بازار می‌گویند در موقعیت short قرار دارند. در هنگام توصیف احساسات بازار، هر یک از این اصطلاحات قابل‌قبول است (منبع: گروه مشاوران مالی سامان). مهم این است که به یاد داشته باشید Long و Short بیان‌گر موقعیت‌های معاملاتی در بازار هستند ولی می‌تواند لزوماً این‌طور نباشد.

Calls در مقابل Puts

بازار مشتقات به‌عنوان بازار Options نیز شناخته می‌شود. Options قراردادهایی هستند که در آن طرفین معامله توافق می‌کنند یک ابزار (هر ابزار مالی در بازار) با یک قیمت مشخص در زمان مشخص به‌طرف دیگر بفروشند. Options ها در بازارهای مالی بسیار رایج هستند، همچنین در بازار بورس آتی کالا نیز بسیار استفاده می‌شوند. بازار فارکس (معاملات ارز) به‌عنوان بازاری پر از Options های عجیب‌وغریب شناخته می‌شود.

با توجه به مخاطبان این مقاله ما فقط به options در بازار سهام می‌پردازیم.

Options ها به دو صورت calls و puts انجام می‌شوند.

Call options به خریدار قرارداد options این اجازه را می‌دهد سهامی را که در options قیدشده است در تاریخ سررسید یا قبل از آن باقیمت توافقی بخرد. در حالت دیگر یک سرمایه‌گذار می‌تواند قرارداد Call options را زمانی که فکر می‌کند سهام افت خواهد کرد یا خنثی باقی می‌ماند بفروشد. فردی که call را می‌خرید در موقعیت Long و فروشند Call در موقعیت Short  قرار می‌گیرد.

Put option به خریدار قرارداد options این اجازه را می‌دهد سهامی را که در options قیدشده است در تاریخ سررسید یا قبل از آن باقیمت توافقی بفروشد. مانند Call options معمولاً یک سرمایه‌گذاری دیگری وجود دارد که ممکن است option را بفروشد آن‌هم به دلیل که فکر می‌کند در آینده ارزش سهام ممکن است افزایش یابد. پس فردی که put option را خریده در موقعیت Long و فروشنده در موقعیت Short قرار دارد.

فروش قراردادهای options می‌تواند پیچیده‌تر هم شود، زیرا علاوه بر استفاده اصطلاحات تخصصی فوق در قرارداد اصول قرارداد نویسی هم به آن‌ها اضافه می‌شود. امروز این قراردادها استانداردشده‌اند و به‌صورت خاص کسی آن را نمی‌نویسد اما به‌اصطلاح می‌گویند “یک قراردادِ Options بنویسیم”.

Covered calls جز اولین اصطلاحاتی است که سرمایه‌گذاران یاد می‌گیرند. این قرارداد شامل خرید یک سهام و فروش قرارداد call به‌صورت هم‌زمان است. سهام خریداری‌شده به‌عنوان وثیقه عمل می‌کند به این صورت که دارنده Options گزینه Call را اجرا کند و سهام را بخرد و فروشند Option سهام را بفروشد و فقط به سود قرارداد قناعت کند (برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران ما تماس بگیرید.)

جمع‌بندی

در این مرحله ممکن است بخواهید به ابتدای مقاله بروید و اصطلاحات را یک‌بار دیگر مرور کنید. بیاید یک مرور سریع باهم داشته باشیم، در زمان رشد بازار، سرمایه‌گذاران از هر دو اصطلاح bullish, یا Long و در زمان افت بازار از اصطلاحات bearish, یا Short استفاده می‌کنند. اگر در بازار معاملت ارز در موقعیت خرید یک ارز قرار بگیریم هم‌زمان در موقعیت فروش یا Short یک ارز دیگر قرارگرفته‌ایم.

در بازار Options زمانی که یک قرارداد Put Options را می‌فروشیم می‌توانیم بگوییم بازار صعودی است زیرا انتظار صعود داشتیم که این معامله را انجام دادیم. می‌توانیم در موقعیت خرید Put options قرار بگیریم زیرا فکر می‌کنیم بازار در حالت نزولی خود است.

در تمامی موارد و نه‌فقط بازارهای مالی، بهتر است با زبان‌شناسی آن آشنا شوید. سرمایه‌گذاران در طول فعالیت خود با موانع زیادی مواجه می‌شوند که این اصطلاحات در کنار گذاشتن موانع به آن‌ها بسیار کمک می‌کند (برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران ما تماس بگیرید).

(منبع: گروه مشاوران مالی سامان).