اصول روانشناسی بازار در هریک از اندیکاتورهای تکنیکال یافت می شود، بنابراین درک درست از رفتار جمعیت برای شناخت اصول بنیادی اندیکاتورهای تکنیکال ضروری است. پیش بینی روانشناسی بازار بسیار سخت است، اما چندین اندیکاتور تکنیکال وجود دارد که به سرمایه گذران تغییر جهت بازار را نشان می دهند. (همچنین بخوانید؛ چگونه رفتار بازار بر اندیکاتورهای تکنیکال تأثیر می‌گذارد).

MACD

میانگین متحرک همگرایی واگرایی MACD یک ابزار ساده است که تغییرات جمعی صعودی به نزولی و بالعکس را در بازار نشان می دهد. با گسترش MACD به سطوح عمیق تر، به هیستوگرام MACD می رسیم که در اصل یک ابزار شناسایی اختلاف بین روند جمعی بلند مدت و کوتاه مدت است. این اندازه گیری توسط اختلاف خط سریع MACD (کوتاه مدت) و خط آهسته سیگنال (بلند مدت) انجام می شود.

سیستم Directional

سیستم directional توسط Welles Wilder به منظور تشخیص روند قوی و معتبر به جهت اعمال اندیکاتورهای تکینکال توسعه داده شده است. خطوط جهت دار برای تعیین اینکه روند صعودی یا نزولی است، شکل گرفته اند: هنگامی که خط مثبت بالای خط منفی قرار گیرد، آنگاه روند صعودی از قدرت بالاتری برخوردار خواهد بود و یک سگنال صعودی صادر می شود. به همین ترتیب، وضعیت مخالف نشان دهنده روند نزولی است. زمانی که خط average directional indicator  – ADX صعود می کند شاهد اختلاف بین دو خط مثبت و منفی خواهیم بود. زمانی که ADX رشد می کند، سرمایه گذاری ابزار مالی سودآور تر خواهد بود بعلاوه اینکه روند، مسیر فعلی خود را طی خواهد کرد.

سرعت و میزان تغییر (RoC)

اندیکاتورهای Momentum تغییرات را در توده ای از خوشبینی یا بدبینی با مقایسه ارزش توافقی امروز (قیمت) با یک ارزش پیشین اندازه گیری می کند. Momentum و RoC معیارهای خاصی هستند که مقایسه را با قیمت واقعی انجام می دهند: هنگامی که قیمت ها افزایش می یابد اما اندیکاتور نزولی می شود، به احتمال زیاد به بالاترین نقطه قیمت رسیده ایم. اگر قیمت ها به یک سطح جدیدی برسند ولی RoC به پایین ترین سطح برسد، یک سیگنال فروش صادر می شود. این قوانین همچنین در شرایط مخالف، یعنی هنگامی که قیمت ها کاهش می یابد یا به پایین ترین حد ممکن می رسد، اعمال می شود.

Smoothed Rate of Change

نرخ اصلاح شده تغییر، میانگین متحرک نمایی امروز (میانگین اجماع) را با قیمت یا میانگین قیمت در یک نقطه در گذشته مقایسه می کند. نرخ اصلاح شده تغییر، به سادگی یک نسخه بهبود یافته از نشانگر حرکت RoC است – به طوری که خطاهای اندیکاتور تکنیکال ROC در این اندیکاتور کاهش یافته و رفتار بازار در زمان صعود و کاهش به راحتی مشخص می شود.

Williams %R Wm%R

Wm%R، یک معیار اندازه گیری با تمرکز بر قیمت های پایانی است به طوری که قیمت پایانی هر روز را با دامنه ای از قیمت های اخیر (قیمت های پایانی) مقایسه می کند. اگر در یک روز، خریداران بتوانند بازار را به قله جدید برسانند، Wm%R یک سیگنال صعود صادر می کند و سیگنال فروش زمانی که قدرت فروشندگان بیشتر باشد صادر می شود.

Stochastics

اندیکاتور stochastics درست مانند Wm%R، مقایسه را برمبنای قیمت های پایانی انجام می دهد. اگر خریداران بتوانند قیمت ها را در طول روز افزایش دهند اما قیمت نتواند در محدوده قیمت ماکزیمم اخیر بسته شود آنگاه، stochastic نزولی می شود و یک سیگنال فروش را نشان می دهد. در زمانی که فروشندگان قیمت ها ار به پایین برانند اما نتوانند به پایین ترین قیمت اخیر برسند، آنگاه اندیکاتور روند صعودی به خود می گیرد و در این صورت یک سیگنال خرید خواهیم داشت.

Relative Strength IndexRSI

شیوه و بنیاد رواشناسی بازار توسط RSI درست مانند اندیکاتور Wm%R است. شاخص RSI اغلب توسط کامپیوتر در یک دوره هفت تا نُه روزه اندازه گیری می شود و نتایج کمی را بین صفر و ۱۰۰ تولید می کند که نشان دهنده مناطق اشباع فروش و اشباع خرید است. به همین ترتیب RSI سیگنال خرید و فروش را نشان می دهد.

Volume

حجم کل سهام معامله شده در بورس راهکاری عالی برای تشخیص روانشناسی بازار است. حجم در واقع یک معیار مناسب برای اندازه گیری احساسات سرمایه گذاران است؛ به طوری که حجم بالای سرمایه گذاری در یک دوره بسیار کوتاه مدت نشان دهنده هیجان در بازار و حجم کم نشان دهنده بی توجهی فعالان بازار به روند فعلی است.

روند، زمانی طولانی و پایدار خواهد بود که احساسات کمتری در بین سرمایه گذاران باشد. زمانی که مقدار حجم متوسط باشد و هردو معامله گران کوتاه و بلند مدت نوسانات زیادی را تجربه نمی کنند، انتظار می رود که روند فعلی ادامه دار باشد تا زمانی که احساسات جدیدی در بازار ایجاد شود. در یک روند بلند مدت، تغییرات کوچک قیمت نمی تواند تاثیری براحساسات بازار داشته باشد.

همچنین بخوانید؛ معامله‌گری بر اساس روند: ۴ اندیکاتور محبوب.

در حالت کوتاه مدت، تغییرات قیمت شدید می تواند معامله گران مبتدی و روزانه را به فروش تشویق کند و همین امر باعث ناپدید شدن دارندگان فعلی سهام خواهد شد و شاهد رشد بازار خواهیم بود. در بیشترین سطوح فاندامنتال از Volume، هردو معامله گران کوتاه و بلند مدت که پول خود را از دست می دهند و سریع بازار را ترک می کنند باعث شروع و ادامه روند های جدید خواهند شد.

منبع:گروه مشاوران مالی سامان