درک عمق، شدت، توزیع و مدت زمان تاثیر رکود بر کسب و کار

مفاهیم چرخه کسب و کار

رکود اقتصادی قطعاً یک وضعیت ناخوشایند برای هر کسب و کار است، اما می تواند لزوماً بد نباشد. به منظور درک این موضوع باید شدت رکود را از سه جنبه ؛ عمق، انتشار و مدت زمان بررسی کنیم.

در طی شیوع بحران ویروس کرونا در جهان بیش از 21 میلیون شغل و کسب و کار از بین رفتند که این رقم در مقایسه با از بین رفتن تنها 9 میلیون شغل در بحران اقتصادی 2008 بسیار بالا است، به طوری که رکود ناشی از Covid-19 بسیار عمیق تر از رکود های گذشته است. همچنین ضعف اقتصادی در گوشه و کنار دنیا بسیار گسترده است.

همچنین بخوانید، در دوران شیوع ویروس کرونا چگونه کسب و کار خود را حفظ کنیم

مدت زمان ممکن است کوتاه مدت باشد

سومین شاخص مورد بررسی زمان است؛ به طوری که رکود اقتصادی ناشی از کرونا می تواند کوتاه مدت ترین رکود باشد. اگرچه باور آن می تواند سخت باشد، آن هم به این دلیل که بعد از همه گیری جهانی کرونا بسیاری از کسب و کارها معلق شده اند، به طوری که آغاز به کار مجدد کسب و کار ها می تواند با نرخ بسیار پایین شروع به جبران ضرر کند. با راه اندازی مجدد کسب و کار ها در گوشه و کنار دنیا، ممکن است شاهد پایان رکود تا پایان تابستان 2020 باشیم، در این صورت مدت زمان رکود اقتصادی ناشی از کوید 19 در حدود 6 ماه خواهد بود. همچنین بخوانید؛ تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی.

اجازه دهید واقع بین باشیم. کوتاه بودن زمان و دوره رکود اقتصادی، لزوماً به معنای بازگشت سریع به حالت عادی کسب و کار نیست. بسیاری از مشاغل از بین رفته اند و با ناپدید شدن شغل ها شاهد ادامه دار بودن افزایش نرخ بیکاری در سال های پیش رو خواهیم بود.

بسیاری از سایت ها به پیش بینی پایان رکود تا پایان تابستان 2020 اشاره کرده اند به طوری که تا ژوئن 2020 شاهد پایان این دوره خواهیم بود. اما این واقعیت که رکود پایان می یابد به معنی خوب شدن همه چیز نخواهد بود، اقتصادی که در جهان شاهدش هستیم، سال های سال قبل از شیوع کرونا طول کشید تا به اینجا رسید. این رکود بسیار قوی است.

دلیل این صحبت که “رکود اقتصادی لزوماً بد نیست” در بررسی نمودار رشد اقتصادی قابل مشاده است، به طوری که بعد از کاهش فعالیت اقتصادی در زمان رکود، شاهد رشد بیشتر از دورهای پیشین خواهیم بود.

بهبود وضعیت اقتصادی به محض شروع فعالیت های کسب و کار آغاز می شود اما تا اوج راه بسیاری در پیش دارد. اگر رکود عمیق باشد، روند بهبود بلند مدت خواهد بود.

همچنین بخوانید؛ اکو سیستم کسب و کار چیست؟

در حقیقت، سال ها می تواند طول بکشد که اقتصاد به حالت اولیه بازگردد. به طوری که نسخه حالت نرمال اقتصادی می تواند تعریف بسیار متفاوت تر از نسخه پیش از کرونا داشته باشد.

بهبود شرایط کسب و کار چطور خواهد بود؟

به یاد داشته باشید که رکود اقتصادی باید چرخه خود را کامل کند، به طوری که مانند اتش سوزی از یک صنعت به صنعت دیگر انتقال پیدا می کند. این اثر دومینویی باعث انتشار ضعف و رکود اقتصادی خواهد شد.

خالی از لطف نیست که در خصوص ریسک مالی نیز اطلاعات خود را افزایش دهید.

بازیابی شرایط بهبود کسب و کار از زمان شروع چرخه رکود اقتصادی شروع و با افزایش تولید، سود، درآمد و فروش باعث افزایش بازده کسب و کار می شود. بهبود وقتی کامل می شود که کسب و کار به تولید خود متکی باشد.

نکته مهم این است که بدانیم چه زمان این اتفاق می افتد، و این جایی است که شاخص های پیشرو اهمیت پیدا می کنند.

همه مطمئن هستیم که طی همین روزها واکسن کرونا کشف خواهد شد و مدارس مجدداً شروع به کار می کنند. اما زمان دقیق این اتفاق ها هنوز مشخص نیست. شاید بتوانید رکود اقتصادی را تحمل کنید اما نمی توانید شرایط را مجبور به بهبودی کنید. (همچنین بخوانید؛ برآورد خسارت ۱۱۳ میلیارد دلاری برای ایرلاین ها در پی انتشار ویروس کرونا).

تصور کنید که در زمستان با ماشین کلاسیک از سرکار به خانه می رسید و بیمار می شوید و مجبود به یک سال استراحت در خانه خواهید شد. از آنجا که ماشین یک سال روشن نمی شود، کاربراتور آن یخ می زند، مقداری آب در سوخت یخ خواهد بست، روغن موتور منقضی و فاسد می شود و باتری عملاً از بین می رود و موتور به سختی روشن می شود. اینطور نیست که خودروی شما هرگز چرخ هایش نچرخد اما این امر بسیار زمان بر و نیازمند تعمیرات خواهد بود.

همچنین بخوانید؛ نوسانات قیمتی سهام شرکت های دارویی تحت تاثیر اخبار مرتبط با ویروس کرونا

پایش شاخص های پیشرو

شاخص های پیشرو در این بحث بسیار مهم و اساسی هستند. به طوری که به شما می گویند آیا ماشین کلاسیک شما (ماشین اقتصاد) آماده روشند شدن و حرکت هست یا خیر. به بیان دیگر چه زمانی آماده خواهد شد تا وارد خیابان (صنعت) شود.

همچنین بخوانید؛ ارزیابی عملکرد سرمایه‌گذاری

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان