رئیس جمهور ایالات متحده شب گذشته اعلام کرد تمام سفرهای اروپا (به جز انگلیس) به ایالات متحده آمریکا از روز جمعه این هفته به مدت 30 روز به حالت تعلیق در خواهد آمد. این امر در مورد شهروندان آمریکایی یا ساکنان دائم که تحت معاینه و درمان قرار دارند صدق نمی کند و بر تجارت و ارسال کالا تاثیری نخواهد داشت. فقط اتباع خارجی که از نظر جسمی در 14 روز گذشته در اروپا حضور داشته اند، نمی توانند سفر کنند، اما این خبر به تنهایی باعث ایجاد شک بزرگی به بازارهای مالی اروپا و آمریکا شده است. به طوری که ارزش سهام اروپا ایرلاین در یک شب 4 درصد کاهش یافت.

دولت آمریکا همچنین پرداخت مالیات بر درآمد را به تعویق انداخته و اعلام کرده است که از پیش پرداخت آزمایش های پزشکی جهت تشخیص coronavirus چشم پوشی خواهد شد. همچنین این کشور اعلام کرده که وام های کم بهره به مشاغل کوچک ارائه می دهد و بدوجه این برنامه تا حدود 50 میلیارد دلار است. هنوز هیچ به روزرسانی در مورد کاهش مالیات بر حقوق و دستمزد وجود ندارد.

این اقدامات فشار بسیار زیادی بر ایرلاین و تمام کارمندان آن اعمال خواهد کرد.

نیکلاس ای کالیو، مدیر عامل شرکت آمریكن ایرلاین

به گفته تحلیلگر صنعت سفر سیریوم، این ممنوعیت 30 روزه نزدیک به 17000 پرواز و 4.8 میلیون صندلی را تحت هواپیما تأثیر قرار می دهد و خطوط هوایی ایالات متحده آمریکا شرکت های هواپیمایی آمریكا ، Delta Air Lines و United Airlines تحت تاثیر خواهند بود. IATA پیش بینی کرده است که شیوع ویروس در سال جاری 21.1 میلیارد دلار به شرکت های هواپیمایی آمریکای شمالی ضرر خواهد زد اما این بیانیه قبل از اعلام ممنوعیت پرواز از اروپا بوده است.

این ممنوعیت همچنین گردشگران و توریست ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به گفته اقتصاد دانان در سال 2019 تعداد 85,500 نفر از اروپا به منظور گردشگری وارد آمریکا شده اند به طوری که 29 درصد از توریست های ایالات متحده را تشکیل می دهند. این گردشگران حدودا 3.4 میلیارد دلار در آمریکا هزینه خواهند کرد.

متوقف کردن مسافرت اروپایی ها به آمریکا بر صنعت توریست و 15.7 میلیون آمریکایی که شغل آنها به سفر وابسته است تاثیر دارد.

راجر داو ، رئیس انجمن مسافرتی آمریكا

گزارش اقتصاد گردشگری می گوید این تصمیم می تواند موجب هزینه فرصت 24 میلیارد دلاری برای ایالات متحده شود و این ضرر بیشتر از ضرر کاهش توریست پس از ماجرای 11 سپتامبر است. طبق گزارش CNBC، صنعت مسافرتی و گردشگری به دنبال این تصمیم خواهان کاهش مالیات و تامین بودجه به منظور پرداخت حقوق کارمندان است.

گردآوری و ترجمه: گروه مشاوران مالی سامان