شیوع ویروس کرونا بدترین انتظارات را نسبت به سایر بلایایی طبیعی با خود دارد.

مقامات بهداشتی در سراسر دنیا جهت کاهش نرخ انتقال ویروس کرونا از مردم می خواهند که در خانه های خود بمانند و از تماس های چهره به چهره خودداری کنند.  نکته مهم این است که بخش بزرگی از اقتصاد در حال توقف است. و از آنجا که همه گیری این بیماری جهانی است، شاهد توقف چرخ های اقتصاد در سراسر دنیا خواهیم بود.

در واقع ، ویروس SARS-CoV-2 در سراسر جهان شایع شده است – بیش از 300،000 مورد مربوط به بیماری COVID-19 وجود دارد، نگرانی این نوشتار بیشتر از سلامتی به وضعیت معیشتی است.

یک بیماری همه گیر مانند COVID-19 چقدر می تواند بر اقتصاد جهانی تأثیر بگذارد؟ محققان معتقدند كه احتمالاً این امر بسیار نگران کننده خواهد بود، به خصوص اگر دسترسی به داده های مرتبط امکان پذیر نباشد. همچنین بخوانید؛ در دوران شیوع ویروس کرونا چگونه کسب و کار خود را حفظ کنیم.

ویژگی های کلیدی

  • اگرچه تاثیر ناشی از همه گیری ویروس بر اقتصاد دائمی نیست اما بسیاری از مشاغل و کسب و کارها از بین می روند و یا با تعدیل حجم زیادی از نیروهایشان مواجه خواهند شد.
  • بزرگترین بیماری همه گیر تاریخ مدرن، آنفولانزای اسپانیایی در 1918-1919 بوده است، که در طی آن بسیاری از مشاغل مبتنی بر خدمات، متحمل ضرر و زیان دو رقمی شدند.
  • مداخلات کشورها، از جمله ارسال پول به طور مستقیم به خانه ها، ممکن است در هنگام بسته شدن فروشگاه ها تأثیر کمتری داشته باشد چرا که مردم از دریافت بسته به صورت حضوری می ترسند.
  • ظهور بیماری همه گیر زمان مناسبی برای کارگران است که بتوانند بودجه اضطراری خود را جمع کنند و مطمئن شوند که برای از بین رفتن احتمالی شغل آماده هستند.

در هم تنیدگی اقتصاد

باوجود قرنطینه میلیون ها نفر در سراسر جهان، یک موج اجتناب ناپذیر به بدنه اقتصاد جهانی وارد خواهد شد.

برخی صنایع خاص در این میان بیشترین ضربه را متحمل خواهند شد. فروشگاه ها و رستوران ها حتی اگر درهایشان را نبندند، خالی از مشتری خواهند بود. سفرهای غیر ضروری محدود می شوند و نه تنها باعث کاهش درآمد شرکت های هواپیمایی و کشتی های مسافرتی می شوند، بلکه مشاغل کوچکتر نیز که به درآمد گردشگری متکی هستند را تحت تاثیر قرار می دهند و لیست اینگونه مشاغل ادامه دار خواهد بود. همچنین بخوانید؛ تاثیر کرونا ویروس بر بازارهای مالی و توقعات آتی.

اما، افراد شاغل در صنایع به ظاهر نامربوط نیز می توانند اثرات ثانویه فاصله اجتماعی را احساس کنند. به طور مثال، تولیدکنندگان – به ویژه آنهایی که خارج از حوزه پزشکی فعالیت دارند – با کاهش تقتضا ممکن است سفارش کمتری داشته باشند. بانک ها با عدم پوشش تعهدات مالی از سوی برخی مشتریان رو به رو خواهند شد.  همچنین شرکتهای نفتی قیمت را کاهش می دهند چرا که سرمایه گذاران تقاضای خود را کاهش می دهند. همچنین بخوانید؛ برآورد خسارت ۱۱۳ میلیارد دلاری برای ایرلاین ها در پی انتشار ویروس کرونا.

ترس از ناشناخته ها می تواند این تأثیرات اقتصادی را تشدید کند. این بدان معناست که حتی افراد و خانواده هایی که اشتغال به ظاهر پایدارتری دارند ممکن است شروع به محدود کردن خریدهایشان کنند.

اندازه گیری اثر یک بیماری همه گیر

هر بیماری همه گیر منحصر به فرد است، و این باعث می شود پیش بینی عواقب هرگونه بحران یک حدس علمی باشد. گذشته از این، داده های تاریخی زیادی در خصوص تاثیرات کرونا ویروس بر وضعیت اقتصاد خرد و کلان در دسترس نیست. به عنوان مثال، آنفولانزای H1N1 در سال 2009 بسیار گسترده بود، اما نه به همان اندازه کشنده. برآورد مرکز کنترل بیماری 60 میلیون مورد را شناسایی کرد که منجر به مرگ کمتر از 13000 نفر شده بود.

نزدیکترین مقایسه در دوران مدرن بیش از یک قرن پیش اتفاق افتاد، هنگامی که “آنفولانزای اسپانیایی” ناشی از شکل متفاوت ویروس H1N1 در جهان شایع شد و جهان را از سال 1918 تا 1919 ویران کرد. طبق برآوردهای CDC ، تقریباً 500 میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند که در نهایت جان حدود 50 میلیون نفر در سراسر جهان را گرفت. اطلاعات اقتصادی اوایل قرن بیستم کمیاب است.

همه گیر فعلی چگونه مقایسه می شود؟ با توجه به تعداد موارد احتمالی گزارش نشده، میزان مرگ و میر واقعی ویروس ناشی از COVID-19 ممکن است برای مدت طولانی مشخص نباشد. براساس داده های موجود در زمان تدوین این نوشتار، میزان مرگ و میر اندکی بیش از 4٪ است که این بیماری همه گیر را به یک نگرانی اساسی برای سلامتی تبدیل می کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان