شرکت والت دیزنی یکی از بزرگترین شرکت های رسانه ای جهان است که تا سال 2020 به سرمایه بازار 173 میلیارد دلار دست پیدا کرده است. از پارک های تفریحی یا دیزنی لند تا شخصیت های کارتونی نمادین و اکشن فیگورها تا حق پخش فیلم جنگ ستارگان، این شرکت به تولید محتوای سرگرم کننده پرداخته و تجربیات متفاوتی را برای همه افراد با سنین متفاوت خلق کرده است. تمام این تلاش ها برای شرکت، درآمد های بالایی را به ارمغان آورده است.

در ماه مارس 2019، این شرکت موفق به خرید مالکیت شرکت فاکس قرن 21م یا TFCF و شرکت Hulu شد. به طوری که در گزارش درآمد مالی سال 2019، درآمد 69.5 میلیارد دلاری را چاپ کرده است. 4 تم پارک بزرگ دنیا یعنی؛ Magic Kingdom، Disneyland کالیفرنیا، Disneyland توکیو و Disneysea توکیو، متعلق به این شرکت هستند. همچنین در سال 2019 فیلم Avengers: Endgame بیشترین درآمد و فروش گیشه را برای دیزنی به ارمغان آورد. این شرکت همچنین صاحب شرکت های دیگری همچون ABS و ESPN است.

همچنین بخوانید؛ نقد فیلم The Big Short.

ویژگی های کلیدی

  • شرکت والت دیزنی یکی از بزرگترین شرکت های رسانه ای جهان است که تا مارس 2020 سرمایه بازار 173 میلیارد دلار بدست آورده است.
  • فعالیت های شرکت دیزنی جهانی است و در کشورهای انگلستان، فرانسه، ژاپن، کانادا و استرالیا و سویس فعالیت می کند.
  • باشگاه های NBA و NFL نیز با این شرکت، قراردادهای میلیاردی دارند.

دیزنی به دلیل نیازهای رسانه ای به تامین کنندگان مختلفی در دنیا متکی است. در حالی که اکثر تامین کنندگان در ایالات متحده هستند، بسیاری دیگر در کشورهای جهان از جمله انگلستان، فرانسه، ژاپن، کانادا و استرالیا و سویس با دیزنی همکاری می کنند. در بین تامین کنندگان دیزنی به لیگ های مهم و حرفه ای ورزشی NFL و NBA نیز می توان اشاره کرد.

همچنین بخوانید، اقتصاد وستروس: سوالات متداول مالی برای طرفداران سریال بازی تاج و تخت

Point.360

شرکت Point.360 مستقر در لس انجلس، خدمات تولید فیلم و تصویر به دیزنی ارائه می دهد. تخصص این شرکت در تولید زیرنویس فیلم، بایگانی، توزیع دیجیتال و فیزیکی محصولات تصویری و میدیا است. با استفاده از فناوری های Point.360، شرکت های رسانه ای، دارایی های فیزیکی خود را به سرعت دیجیتال می کنند و از طریق توزیع اینترنتی به سرعت به درآمد می رسند. در ژانویه 2019، Point.360 وارد بورس نزدک شد. Point.360 همچنین با تیم های تولیدی در نتفلیکس، آمازون و اپل همکاری می کند.

همچنین بخوانید؛ چگونه UBER با فروش داده کسب درآمد می کند؟

Globant

Globant S.A. (GLOB) وظیفه تولید نرم افزار را بر عهده دارد. Globant S.A. (GLOB) یک شرکت چند ملیتی است به طوری که در سال 2018، این شرکت بیش از 8،300 کارمند داشت و بیش از 14 عملیات تولیدی را مدیریت می کرد. GLOB به مشتریان خود برای ساختن تجربیات دیجیتالی کمک می کند. این شرکت نوین به عنوان یک بنگاه بازاریابی دیجیتال و تحقیق و توسعه در طراحی و ارائه راهکارهای نرم افزاری فعالیت می کند. در سال 2018، دیزنی بزرگترین مشتری Globant بود که 11.3 درصد از درآمد Globant به دلیل نیازهای شرکت دیزنی بود.

لیگ برتر بیسبال

لیگ بیسبال MLB در طول عمر خود بیش از 12 میلیار دلار درآمد از حق پخش تلویزیونی رویدادهای ورزشی بدست آورده است به طوری که درآمد میانگین سالانه این قرارداد 1.5 میلیارد دلار بوده است.

همچنین بخوانید؛ در مورد کسب درآمد واتساپ WhatsApp بیشتر بدانید.

بزرگترین قرارداد بین MLB و ESPN در سال 2012 با 700 میلیون دلار منعقد شد. این قرارداد افزایش 100 درصدی نسبت به سری قبل را نشان می دهد. این قرارداد به ESPN حق پخش 90 بازی در فصل معمولی را در همه شبکه های خود می دهد.

انجمن ملی بسکتبال یا NBA

در سال 2014، (NBA) قراردادهای پخش خود را با ESPN و تلویزیون (TNT) تمدید کرد، که ارزش آن در سال 2.66، میلیارد دلار و برای فصل 2016-2017 بازی های بسکتبال بود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان