چه چیزی باعث می شود که یک شهر به مرکز مالی تبدیل شود؟

یک مرکز مالی یا یک ترمینال مالی به یک شهر با موقعیت استراتژیک، موسسات مالی پیشرو، تالارهای بورس، مجموعه ای از بانک های خصوصی و دولتی و شرکت های بیمه ای و معاملاتی اشاره دارد. علاوه براین، زیرساخت چنین شهری با سیستم های ارتباطی و بازرگانی پیشرفته مجهز شده است به طوری که یک سیستم قانونی با قوانین و الزامات نظارتی قوی جهت پایداری و حمایت زیرساخت ها وجود دارد. این شهرها به دلیل استانداردهای بالای زندگی، با فرصت های رشد بالقوه همراه هستند به طوری که بسیار مناسب اهداف پیشرفت حرفه و کسب و کار هستند.

در ادامه این مقاله نگاهی به ترمینال های مالی در سراسر جهان می اندازیم. لیست تهیه شده هیچ ترتیب خاصی ندارد.

لندن ابری

لندن همواره یکی از برجسته ترین مراکز معاملاتی و تجاری بوده است. این شهر یکی از مکان های پرجمعیت جهان و یکی از شهرهای محبوب برای انجام کسب و کار است. لندن یک مرکز شناخته شده برای معامله در بازارهای مالی خارجی و اوراق قرضه است، همچنین این شهر از منظر فعالیت های بانکی و بیمه ای قدمتی تاریخی دارد.

این شهر یک مرکز معاملاتی برای اوراق قرضه، معاملات آتی، ارز خارجی و بیمه است. بانک مرکزی انگلیس، دومین بانک قدیمی در جهان است که در مرکز لندن واقع شده است. این بانک سیستم پولی را کنترل و الزامات مرتبط با ارز در انگلستان را تنظیم می کند.

لندن همچنین میزبان بازار بورس لندن، یعنی قدیمی ترین بازار بورس اروپا است. یکی دیگر از پارامترهای مالی لندن، LBMA است که بزرگترین مکان برای معاملات طلا و نقره است.

همچنین بخوانید؛ چگونه در اسپانیا سرمایه گذاری کنیم

سنگاپور درحال رشد

از دیدگاه تجاری، جذابیت سنگاپور در چارچوب قانونِ شفاف و صحیح آن است که ثبات اقتصادی و سیاسی آن را به ارمغان می آورد. این جزیره کوچک در منطقه آسیای جنوب شرقی به عنوان یکی از چهار ببر آسیایی ظاهر شده و خود را به عنوان یک مرکز مالی اصلی تبدیل کرده است.

سنگاپور توانسته است با وجود معایب زمین و منابع محدود، اقتصادش را تغییر بدهد. صنایع سنگاپور در زمینه های مختلف مانند شیمی، علوم زیست پزشکی، پالایش نفت، مهندسی مکانیک و الکترونیک توسعه پیدا کرده است.

سنگاپور دارای بازار سرمایه پرعمق و یک بازار بیمه و مدیریت ثروت است. این کشور نیروی کار منظم و کارآمد دارد و نیمی از جمعیت سنگاپور را چینی ها، اقوام مالایی و هندی تشکیل می دهند.

همچنین بخوانید؛ بازار بورس سهام مادرید – MAD

زوریخ کارآمد

زوریخ، بزرگترین شهر سوئیس، به عنوان یک مرکز مالی معتبر در سراسر جهان شناخته شده است. این شهر میزبان موسسات مالی، بانک ها و شرکت های بزرگ بیمه ای است. میزان مالیات پایین زوریخ باعث شده تا به یک مکان ایده آل برای سرمایه گذاری تبدیل شود به طوری که این شهر بسیاری از شرکت های بین المللی را به خود جذب کرده است.

همچنین بخوانید؛ دلایل قدرت فرانک سوئیس

بورس اوراق بهادار سوئیس، ششمین بازار مالی سوئیس و دهمین بازار بورس جهان از نظر سرمایه در گردش است که در شهر زوریخ واقع شده است. این شهر پتانسیل کسب و کار قوی ای دارد و بسیاری از مشاغل بخش مالی را ارائه می دهد. این شهر یکی از پاک ترین شهر های دنیا از منظر جرایم مالی است.

نیویورک سیب بزرگ

نیویورک که به عنوان مرکز سرمایه جهان شناخته می شود،  در رتبه بندی شاخص مرکزی مالی جهانی GFCI، رتبه یک را به خود اختصاص داده است. نیویورک به دلیل بازار بورس معروف وال استریت و بازار بورس نیویورک یعنی New York Stock Exchange (NYSE) که بزرگترین بازار بورس اوراق جهان از نظر سرمایه درگردش است، شهرت پیدا کرده است. (همچنین بخوانید؛ ساعت بازار بورس های بزرگ جهان).

این شهر ترکیبی از فرهنگ های مختلف سراسر جهان است که جمعیت و نیروی کار متنوعی را دارا می باشد. نیویورک میزبان بزرگترین شرکت های مالی نظیر (Fortune 500 و Fortune 1000)، بزرگترین بانک ها (Goldman Sachs، Morgan Stanley و Merrill Lynch، JP Morgan) و صنایع است.

دشوار است که شرکت بزرگی را بیابیم که دفتری در نیویورک نداشته باشد.

هنگ کنگ

هنگ کنگ یک مرکز مالی کلیدی با بالاترین میزان تمرکز موسسات بانکی در جهان است. این جزیره همچنین مقررات قانونی مفیدی برای هر دو ساکنین و شرکت ها وضع کرد است و میزبان بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری است.

هنگ کنگ از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی بهره مند است؛ به طوری که بیش از یک قرن، مسیر دستیابی به سرزمین اصلی چین بوده است. از این رو، این جزیره بزرگترین شریک تجاری چین است.

نزدیکی هنگ کنگ به کشورهای دیگر منطقه نیز به نفع آن است. هنگ کنگ یک سیستم حقوقی کارآمد و شفاف با زیرساخت های عالی و خدمات مخابراتی دارد. این سیستم دارای نرخ مالیات مطلوب و بسیار کم است به طوری که باعث افزایش جذابیت آن شده است. بر اساس گزارش WorldAtlas، بورس اوراق بهادار هنگ کنگ ششمین بازار بورس بزرگ در جهان است.

توکیو مردمی

توکیو پایتخت سومین اقتصاد بزرگ دنیا و یک مرکز مالی بزرگ است. این شهر، میزبان بسیاری از بزرگترین بانک های سرمایه گذاری در جهان و شرکت های بیمه است. توکیو همچنین مرکز ارتباطات مخابراتی، الکترونیکی، پخش و انتشارات ژاپن است.

گروه بورس ژاپن (JPX) در 1 ژانویه 2013 با همکاری گروه بورس اوراق بهادار توکیو (TSE) و بورس اوراق بهادار اوزاکا تاسیس شد. از لحاظ سرمایه بازار، توکیو سومین شهر بزرگ جهان است که از مارس 2018 سرمایه بازاری 6.18 تریلیون دلاری داشته است. بورس اوراق بهادار توکیو (TSE)، که بزرگترین بازار مالی در ژاپن است، دارای 3500 شرکت لیست شده است که از جمله آنها می توان به شاخص های؛ Nikkei 225 و TOPIX شاخص های اصلی ردیابی buzz در TSE اشاره کرد.

توکیو بارها و بارها در میان گران ترین شهرهای جهان رتبه بندی شده است.

شانگهای شرقی

شانگهای بزرگترین شهر چین و بزرگترین شهر جهان از نظر جمعیت است. دولت چین در اوایل سال 2009 اعلام کرد که چشم انداز شانگهای، تبدیل شدن به یک مرکز مالی بین المللی تا سال 2020 است.

بورس اوراق بهادار شانگهای (SSE) بازار اصلی چین از لحاظ گردش مالی، ارزش بازاری و حجم کلی بازار است و نزدیک به 1500 شرکت لیست شده دارد. SSE رتبه چهارم بازار سرمایه را با سرمایه 4.39 تریلیون دلاری به خود اختصاص داده است. کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین (CSRC) به طور مستقیم SSE را مدیریت می کند.

جمع بندی

برخی از شهرهای بزرگ مالی جهان که در گذشته پیشرو بودند، امروزه با شهرهای نوین و رقبای تازه روبه رو هستند. لیست بالا تنها برخی از این شهرها را نشان می دهد.

همچنین بخوانید؛ آشنایی با عجیب‌ترین اصطلاحات سرمایه‌گذاری

منبع: گروه مشاوران مالی سامان