قیمت طلا پس از اصلاح و بازگشت از مقاومت تاریخی در آوریل ۲۰۱۶، در وضعیت پرهیجانی قرارگرفته است، تا دسامبر ۲۰۱۷ بیش از ۱۲۵ واحد ریزش کرد و در پایین‌ترین قیمت خود قرار گرفت. اقدام تند فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره باعث کاهش قیمت این فلز طلایی شد، به‌طوری‌که جنگ‌های تجاری اخیر نیز عاملی بر تشدید این روند نزولی بود. خبر خوش این است که روند قیمت طلا باوجود ریزش بسیار زیاد در مدت‌زمان کم، اکنون در نقطه حمایتی مناسب قرارگرفته است به‌طوری‌که انتظار می‌رود معامله گران بلندمدت در ماه‌های تابستان به سود مناسبی دست پیدا کنند.

این‌یک پیشنهاد برای موقعیت معاملاتی مناسب است و نه یک توصیه به خرید، چراکه روند نزولی ممکن است ادامه داشته باشد و یا موجب روند پرشیب صعودی شود. در حال حاضر به نظر می‌رسد که این رکود در سه‌ماهه تابستان کاهش یابد همچنین از تغییر نرخ بهره توسط فدرال رزرو خبری نشده است. بااین‌حال، یک جنگ تجاری دیگر می‌تواند باعث شعله‌ور شدن آتش تورم شود و با تحریک عرضه و تقاضا موجب افزایش قیمت‌های این کالای اساسی در قرن بیست‌ویک شود. اگر ابن تئوری درست باشد، قیمت طلا می‌تواند در سال‌های آینده رشد کند و به قیمت ۲۰۰۰ دلار به ازای هر اونس برسد.

در ادامه، چارت قیمتی طلا در بلندمدت بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ قرارگرفته است.

قیمت طلا با نماد GLD در ۲۰۰۴ نزدیک به ۴۵ دلار به ازای هر اونس رسید و در اول ۲۰۰۵ باقیمت ۴۵٫۰۱ دلار به ازای هر اونس معامله شد، زمانی که بیشتر کالاهای اساسی بالای قیمت ۴۵۰ دلار معامله می‌شدند. در این تاریخ طلا به کمترین قیمت خود طی ۱۳ سال گذشته رسید. این روند در سه‌ماهه سوم اصلاً شد و در یک‌روند صعودی قوی قرار گرفت به‌طوری‌که در ۲۰۰۶ به قیمت ۷۰ دلار به ازای هر اونس رسید. طلا در اکتبر ۲۰۰۷ مقاومت ۷۰ دلار را شکست و در مارس ۲۰۰۸ به مقاومت ۱۰۰ دلار برخورد کرد.

طلا در زمان بازار خرسی، کاهش ۳۰ درصدی را تجربه و در فوریه ۲۰۰۹ بر روی سطح حمایتی ۶۰ دلار شروع به استراحت کرد. سرانجام روند در یک بازه زمانی هفت‌ماهه شروع به اصلاح کرد به‌طوری‌که در سه‌ماهه سوم ۲۰۱۱ به بالاترین قیمت یعنی سطح ۱۸۶ دلار به ازای هر اونس رسید. فلز طلایی پس از تشکیل یک مثلث نزولی در آوریل ۲۰۱۳ وارد روند نزولی پرشیب شد و درنهایت به مقاومت تاریخی در سه‌ماهه ۲۰۱۵ برخورد کرد و وارد روند خنثی میان‌مدت شد.

اندیکاتور نوسانگر stochastic در ماه می ۲۰۱۷ وارد چرخه فروش شد و در ژوئن ۲۰۱۸ به منطقه اشباع فروش رسید. قیمت این کالا پس از سال ۲۰۱۴  اکنون در کمترین مقدار خود قرار دارد و خبر از فرصت معاملاتی مناسب برای خریداران بلندمدت بازار سرمایه و طلا می‌دهد. انتظار می‌رود شکست مقاومت پنج‌ساله (خط قرمز در تصویر فوق) بیش از پنج سال طول بکشد و در حال حاضر در قیمتی نزدیک به ۱۲۹ دلار قرار دارد.

در ادامه چارت قیمتی طلا در کوتاه‌مدت بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ قرارگرفته است.

اولین موج اصلاحی روند ۲۰۱۵ در ماه ژانویه ۲۰۱۶ به ۱۳۱ دلار رسید و موجب یک بازگشت (pullback) تا قیمت ۱۰۷ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ شد. معامله گران تکنیکال و Price action طی ۱۸ ماه گذشته در این دونقطه معامله و از بازده‌های بلندمدت صرف‌نظر کردند. نوسانات دوطرفه میانگین متحرک نمایی با دوره ۲۰۰ نشان می‌دهد که قیمت تمایلی به اصلاح و شکست ناحیه مقاومتی در آینده ندارد و این‌طور می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت حمایت‌های تاریخی خود را در آینده نزدیک نیز از دست می‌دهد.

روند در دسامبر ۲۰۱۷ در تراز ۵۰% فیبوناچی ریتریسمنت اصلاح شد تا به سفر طولانی خود با مقصد قیمتی ماه سپتامبر ادامه دهد و اصلاح را به میزان ۱۰۰ درصد فیبوناچی ریتریسمنت در هفته گذشته کامل کند. خریداران باهوش بازار در قیمت‌های ۱۲۲ و ۱۲۵ دلار اقدام به فروش کردند قبل از اینکه قیمت وارد تغییرات عمده و شدید شود. پیشنهاد می‌شود برای مدیریت ریسک هرچه بیشتر در این بازه زمانی، حد ضرر خود را در کمترین مقدار ماه‌های دسامبر و جولای سال گذشته قرار دهید.

جمع‌بندی

نماد طلا پس از کاهش شدید به اصلاح ۱۰۰ درصدی رسید و در موقعیت حمایتی سال ۲۰۱۷ قرار گرفت و وارد موج‌های تکراری سال ۲۰۱۸ و روند خنثی میان‌مدت شد. در حال حاضر قیمت بر روی سطح حمایت ۱۲۰ دلار قرارگرفته است.

گردآوری‌شده: گروه مشاوران مالی سامان