هیچ احساسی مانند لحظه رسیدن یک پول حجیم و غیرمنتظره نیست. این شادی زمانی بیشتر می شود که مقادیر، 8 رقمی به بالا می شوند. هرچه پول بیشتر می شود، استرس هم بیشتر می شود. در حقیقت یک استرس شناخته شده و مرتبط با این موضوع به نام “سندروم ثروت ناگهانی” وجود دارد. این استرس می تواند باعث وجود رفتاری در افراد شود که ثروتشان را به خطر بیاندازند و یا قبل از دریافت پول نتوانند آن را بپذیرند. فکر میکنم همه ما داستان هایی در خصوص ورزشکارانی که هنوز به دنبال پرداخت اجاره خانه هستند و یا برندگان قرعه کشی که هنوز شکست خورده اند را شنیده ایم. (همچنین بخوانید؛ پنج نکته در مورد پول که ثروتمندان می‌توانند به ما بیاموزند).

اینکه شما یک قرارداد چند میلیون دلاری امضا کرده اید و یا در یک قرعه کشی برنده شده اید، ما در ادامه این مقاله نکاتی که به شما در مدیریت ثروت ناگهانی و افزایش مسئولیت پذیری در مقابل پول کمک می کند را بیان کرده ایم.

  • حساب و کتاب کنید

زمانی برای حساب و کتاب پول هایتان تخصیص دهید. تمام قبض ها و صورتحساب ها را به دقت مطالعه کنید. قوانین پولی را بخوانید. قسمت هایی را که متوجه نمی شوید، خط بکشید. از اینترنت برای افزایش آگاهی و جستجو براساس کلمات کلیدی استفاده کنید. از نظرات افراد مختلف در اینترنت بر موضوع خود آگاه شوید. با انجام این تکالیف برای مرحله بعد آماده می شوید.

  • تیم متشکل از متخصصان را تشکیل دهید

این یک کسب و کار است. شما می توانید متخصصان مالی را در انجمن های مدیریت و مهندسی مالی و جامعه حسابدارن و حسابرسان بیابید. باید رزومه افراد را در شاخه های حرفه و نظم مطالعه کنید. با مشتریان سابق این متخصصان مشورت و بازخورد آنها را از خدمات مالی دریافت کنید. این مراحل مفید و اساسی هستند اما لزوماً کافی نیستند. باید تمام سوابق حرفه ای آنها را بررسی کنید.

در مورد قراردادهای فی مابین و هزینه ها، هوشمندانه عمل کنید و سعی کنید همه چیز شفاف باشد. می توانید کارمزد پرداختی را به منظور افزایش اعتماد در اوایل کار به صورت ساعتی پرداخت کنید. اگر کسی به شما گفت که رایگان کار می کند مطمئن باشید که بعداً پولی بیشتری به نامی دیگر از شما دریافت می کند. (همچنین بخوانید؛ چرا هر مالک کسب‌وکاری نیاز به یک مشاور مالی دارد).

  • برنامه جامع مالی را تدوین کنید

بسیاری از سازمان ها در مورد توانایی های خود برای انجام این کار صحبت می کنند. تبلیغات آنها تصاویری زیبا از جوانانی که بر روی شن های ساحل قدم می زنند را نشان می دهند. شما می توانید خودتان برنامه مالی را تدوین کنید. نمونه های انجام شده توسط این شرکت ها را دریافت و بر روی آنها مطالعه کنید. این برنامه نیازمند ورودی هایی برای ساخت مدل مالی است که اولین آن درآمد و هزینه های شما است. سپس باید نیازهای مالی را وارد کنید. باید نوع و سبک زندگی مالی خود را مشخص کنید. بسته به مقدار ثروت، باید دارایی ها را توسط مشاوران مجوز دار مدیریت کنید. (همچنین بخوانید؛ تدوین یک برنامه مالی به کمک نقشه ذهنی).

  • مراقب دوستان و اطرافیان باشید

متاسفانه ثروت زیاد برای شما دوستان جدیدی به وجود می آورد و فامیل های دور از همه جا سر می رسند. ورزشکاران و برندگان قرعه کشی اغلب این موارد را تجربه کرده اند. در واقع این امر برای مشاوران ورزشکاران عادی شده است که همیشه آن را به مشتریان خود گوشزد می کنند. همچنین، بسته به میزان ثروت جدید، ممکن است در معرض ریسک های جدید قرار گیرید. ایمنی شخصی و خانوادگی شما و همچنین ثروت شما بسیار مهم خواهد بود. (همچنین بخوانید؛ انتخاب یک صندوق امنیتی (گاوصندوق) برای دارایی‌های باارزش).

  • تا زمانی که برنامه ریزی مالی انجام نداده اید، خرج نکنید

این بدان معنی نیست که اصلاً خرج نکنید. مالیات بر سود، نرخ بهره، بدهی و اقساط را پرداخت کنید اما تغییرات زیادی ایجاد نکنید. با تیم حرفه ای خود مشورت کنید. برای سرمایه گذاری و افزایش ثروت خود برنامه ریزی کنید.

جمع بندی

به نظر می رسد، مقداری پول زیاد می تواند بسیاری از مشکلات مالی را حل کند و حتی تامین مالی نسل های آتی را انجام دهد اما می تواند در عین حال هم مشکل ساز باشد. قبل از دریافت ثروت جدید، حتماً مقاله آموزشی فوق و سایر مطالب مرتبط را مطالعه کنید.

گردآوری: گروه مشاوران مالی سامان