بسیاری از معامله‌گران مبتدی، سود اندکی در بازارهای مالی به دست می‌آورند و سپس بعدازآن سود وارد زنجیره‌ای از ضررها می‌شوند که گویی پایانی ندارد. این زیان‌ها باعث از بین رفت سرمایه معامله‌گر در مدت‌زمان بسیار کوتاه می‌شود و معامله‌گر هنوز در این فکر است که کجای مسیر را اشتباه آمده است. (همچنین بخوانید؛ ۵ مهارت موردنیاز یک معامله‌گر). برای موفقیت در بازارهای مالی، شما باید اشتباهات رایج را بشناسید و برای هرکدام از آن‌ها برنامه داشته باشید.

اشتباهات رایج معامله‌گری

شما می‌توانید شانس موفقیت خود را در بازارهای مالی افزایش دهید آن‌هم با اجتناب از اشتباهاتی که بسیاری از معامله‌گران، این روزها تکرار می‌کنند.

۱- عدم پایبندی به سیستم

همه معامله‌گران موفق یک سیستم معاملاتی دارند که به آن‌ها در شناسایی معامله و مشخص کردن حد سود و زیان کمک می‌کند. بااین‌حال زمانی که استراتژی معاملاتی شروع به کار می‌کند بسیاری از معامله‌گران آن را رها می‌کنند. انجام این کار باعث می‌شود احساسات وارد معامله شود و ریسک افزایش یابد.

۲- محافظت نکردن از خود

هر معامله‌ای (در بازارهای مالی) شامل میزان معینی از ریسک است، پس بسیار مهم است که از خودتان محافظت کنید. چندراه برای انجام این کار وجود دارد، به‌عنوان‌مثال؛ تعیین حد سود و زیان برای جلوگیری از زیان و افزایش سطح اطمینان شخصی و یا استراتژی خرید و نگهداری. اقدامات لازم برای محافظت از خود باعث کاهش زیان بالقوه می‌شود. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

۳- عدم تمرکز

موفقیت در بازارهای مالی، مستلزم مطالعه کارا و ارزیابی اثربخش بازار است. گاهی اوقات حواس‌پرتی‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند، اما شما باید آن‌ها را به حداقل برسانید.

۴- انعطاف پایین در خصوص ایده‌های جدید

بازار همیشه در حال تغییر است. مهم نیست چقدر از عملکرد خود به‌عنوان یک فعال بازار مالی رضایت داشته باشید، همیشه یک ایده جدید وجود دارد که می‌تواند به بهبود نتایج شما کمک کند. اغلب، معامله‌گران فکر می‌کنند که در حال حاضر به‌اندازه کافی می‌دانند و مایل به یادگیری اطلاعات و ایده‌های نوین نیستند. با تغییر شرایط بازار، این دسته از معامله‌گران چیزی جز ضرر برای به نمایش گذاشتن نخواهند داشت. بااین‌حال اگر ایده‌های جدید را پذیرا باشید، قادر خواهید بود با بازار تغییر کنید و صرف‌نظر از تغییرات به‌طور پیوسته به سود برسید.

ویژگی‌های معامله‌گران خوب

یک معامله‌گر خوب، فردی است که در هر شرایط از بازار (بازارهای مالی) به سود دست یابد. معامله‌گران مختلف، سبک زندگی متفاوتی نسبت به هم دارند اما اغلب آن‌ها ویژگی‌های زیر را دارا هستند:

۱- متفکران مستقل

معامله‌گران موفق، خودشان فکر می‌کنند و به دنبال جمعیت حرکت نمی‌کنند. آن‌ها به آنچه در بازار (بازارهای مالی) و جهان رخ می‌دهد، توجه می‌کنند تا بتوانند تصمیم‌گیری‌های صحیحی داشته باشند. هنگامی‌که بازار در حال سقوط است، آن‌ها مضطرب نمی‌شوند و سعی می‌کنند از همین اوضاع بازار هم‌کسب سود کنند. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند در بازارهای صعودی طمع نداشته باشند، برخلاف بسیاری از سرمایه‌گذاران که فکر می‌کنند بازار همیشه صعودی باقی می‌ماند.

۲-تحلیلگران قوی

برای اینکه یک معامله‌گر خوب باشید، باید به تحلیل تکنیکال و فاندامنتال مسلط باشید و بر اساس آن‌ها به موقعیت‌های معاملاتی متفاوت وارد شوید. اگر تازه‌کار هستید، کسب تجربه و دانش کافی در این زمینه ممکن است برای شما امری بسیار دشوار به نظر برسد. اما در همین موضوع مقالات آموزشی بسیاری در سطح اینترنت وجود دارد. همچنین برای مطالعات مقالات آموزشی بیشتر در این رابطه می توانید کیک کنید.

۳- یادگیرندگان فعال

معامله‌گران موفق بازارهای مالی هرگز از یادگیری دست نمی‌کشند. همایش و سمینارهای مختلف مالی را شرکت کنید و به افزایش سطح دانش خود در این زمینه متعهد باشید.

۴- مهارت در به‌کارگیری ابزارها

برای اینکه یک معامله‌گر موفق در بازارهای مالی باشید، لازم است بتوانید از تمام ابزارهای موجود در بازار استفاده کنید و دانش کافی در مورد آن‌ها داشته باشید.

جمع‌بندی

موفقیت در معامله‌گری در درجه اول به معنای داشتن استراتژی مناسب و پایبند بودن به آن است. مهارت‌های خود را بالا ببرید و از اشتباهات خود و دیگران درس بگیرید. با پیروی از این قواعد ساده، شما می‌توانید شانس خود را برای کسب سود بیشتر و زیان‌های کمتر در بازارهای مالی باافتخار افزایش دهید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان