لازم است که افراد از جوانی شروع به سرمایه گذاری کنند. یکی از دلایل انجام این کار رسیدن به قدرت سود ترکیبی و مرکب است. با نگهداری سرمایه گذاری های بلند مدت، می توان به دارایی های خود اجازه داد تا بازده بیشتری کسب کنند. سرمایه گذاری زودتر می تواند به پس انداز بسیار زیادی در دوران بازنشستگی منجر شود به طوری که سبد سرمایه گذاری از تنوع بالاتری برخوردار خواهد بود. (همچنین دانلود کنید؛ فایل برنامه ریزی بازنشستگی در اکسل).

اما مهم است که شروع به سرمایه گذاری کنید و البته عاقلانه سرمایه گذاری کنید. پنج کتاب کلاسیکی در ادامه خواهید خواند، باعث افزایش بینش مالی و سرمایه گذاری در سرمایه گذاران جوان خواهند شد.

پدر پولدار، پدر بی پول ۱۹۹۷ رابرت کیوساکی

این کتاب کلاسیک بسیار مناسب کسانی است که در ابتدای راه سرمایه گذاری قرار دارند. دیدگاه کیوساکی این است که طبقه فقیر و متوسط برای پول کار می کنند، اما ثروتمدان کار می کنند تا یاد بگیرند. کیوساکی بر اهمیت سواد مالی تأکید می کند و استقلال مالی را به عنوان هدف نهایی سرمایه گذاران بیان می کند.

همچنین نویسنده این کتاب بر اهمیت یادگیری حسابداری اشاره می کند و در عین حال آن را گمراه کننده می داند. بانک ها، خانه را به عنوان یک دارایی برای افراد درنظر می گیرند، اما از منظر پرداخت های نقدی و هزینه های نگهداری می تواند به شکل بدهی درآید. دارایی های واقعی باعث افزایش جریان نقدی درکیف پول شما می شوند.

Kiyosaki طرفدار نوعی از سرمایه گذاری است که جریان نقدی دوره ای را برای سرمایه گذار فراهم می کند در حالیکه با توجه به ارزش دارایی، ارزش افزوده را افزایش می دهد. سرمایه گذاری در املاک و سهام که سود ارائه می دهند، مورد توجه نویسنده است. نویسنده همچنین بیان کرده است که سیستم آموزشی فعلی جهان، کمکی به افزایش ثروت افراد نمی کند. Kiyosaki همچنین اهمیت برنامه ریزی مالیاتی را بسیار برجسته کرده است.

Kiyosaki طرفدار سرمایه گذاری است که جریان نقدی دوره ای را برای سرمایه گذار فراهم می کند در حالیکه با توجه به ارزش سهام، ارزش افزوده را افزایش می دهد.

وارن بافت دیدگاه های خود را در مورد موضوعات مختلف مربوط به شرکت های آمریکایی و سهامداران ارائه می دهد.

پیتر لینچ یکی از موفق ترین سرمایه گذاران بازار سهام و مدیران صندوق های سرمایه گذاری است.

گراهام به تاریخ بازار سهام و انجام تحلیل فاندامنتال برروی این بازار می پردازد.

ثروتمند فکر کن و بزرگ شو، در دوران رکود بزرگ نوشته شده و تا امروز بیش از صد میلیون کپی از آن فروخته شده است.


نکات کلیدی

درس هایی از شرکت های آمریکایی ۱۹۹۷ وارن بافت

وارن بافت یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین سرمایه گذاران تاریخ مدرن است. او در کتاب هایش، دیدگاه های خود را در مورد موضوعات مختلف مربوط به شرکت های آمریکایی و سهامداران ارائه می دهد. سرمایه گذاران جوان با مطالعه این کتاب می توانند رابطه بین مدیریت شرکت و سهامداران و فرآیند تدوین و برنامه ریزی استراتژیک جهت جاری سازی چشم انداز سازمان را، بهتر درک کنند.

همچنین بخوانید؛ چک لیست وارن بافت

نوشته های بافت شامل حاکمیت شرکت ها، امور مالی، سرمایه گذاری، جایگزینی برای سهام عادی، ادغام، حسابداری و ارزیابی، سیاست حسابداری و مسائل مالیاتی است. همچنین بافت، اصول اصلی کسب و کار خود را بیان می کند. (بافت، بنیان گذار شرکت Berkshire Hathaway Inc است). گزارش (BRK-A) به سهامداران در خصوص تراز بهره های مشترک اطلاع رسانی می کند. بافت طرفدار خرید سهام در زمانی است که کمتر از ارزش ذاتی خود قیمت گذاری شده است (اصول تحلیل فاندامنتال) و همچنین مخالف دنبال کردن روند جهت سرمایه گذاری است.

همچنین بخوانید؛ وارن بافت پول‌های خود را کجا نگه می‌دارد؟

ضرب و شتم خیابان ۱۹۹۳ – پیتر لینچ

پیتر لینچ یکی از موفق ترین سرمایه گذاران بازار سهام و مدیران صندوق سرمایه گذاری در سال های اخیر بوده است. او در اواسط دهه ۱۹۶۰ به عنوان یک کارآموز در Fidelity Investments شروع به کار کرد. تقریبا ۱۱ سال بعد، او مسئول مدیریت صندوق ماجلان شد که در آن زمان ارزش دارایی هایش نزدیک به ۱۸ میلیون دلار بود. تا سال ۱۹۹۰، دارایی این صندوق به بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار با تقریبا ۱۰۰۰ موقعیت سهام رسیده بود. در طول این چند سال، بازده متوسط صندوق به ۲۹ درصد رسید.

“ضرب و شتم خیابان” به مخاطب اجازه می دهد تا با نوع تصمیم گیری لینچ در مورد خرید و فروش سهام و نوع نگاه او به بازار سهام آشنا شود. لینچ معتقد است که یک سرمایه گذار حقیقی می تواند از فرصت های بازار بهتر از کارگزاری ها بهره ببرد و سرمایه گذاران باید در آنچه که بدان آگاهی دارند، سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذار هوشمند ۱۹۴۹ – بنجامین گراهام

این کتاب که در سال ۱۹۴۹ نوشته شده، توسط وارن بافت به عنوان بهترین کتاب سرمایه گذاری تاریخ معرفی شده است. بنجامین گراهام “پدر سرمایه گذاری ارزشی” است. این نوع سرمایه گذاری مبتنی بر تحلیل فاندامنتال است که سهام را در کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می کند.

گراهام به تاریخ بازار سهام می پردازد و خواننده را با انجام تجزیه و تحلیل فاندامنتال درگیر می کند. او راهکارهای مختلف نگهداری از سبد سهام را معرفی و بررسی می کند. همچنین سهامِ چند شرکت مختلف را با همین رویکرد مقایسه می کند.

غنی فکر کن و بزرگ شو ۱۹۷۳ – ناپلئون هیل

ثروتمند فکر کن و بزرگ شو، در دوران رکود بزرگ نوشته شده و تا امروز بیش از صد میلیون کپی از آن فروخته شده است. هیل پژوهش های گسترده ای را بر اساس ارتباطاتش با افراد ثروتمند در طول عمر خود انجام داد. براساس این مطالعه، هیل ۱۳ اصل برای موفقیت شخصی را منتشر کرد. که شامل میل، ایمان، دانش تخصصی، برنامه ریزی سازماندهی شده، پایداری و “حس ششم” است. هیل همچنین به هم افزایی به منظور افزایش موفقیت اعتقاد داشت.

این کتاب، بینش ارزشمندی را در مورد روانشناسی موفقیت به ارمغان می آورد و باید اولویت مطالعه باشد.

همچنین بخوانید؛ معرفی هفت کتاب برای یادگیری تحلیل تکنیکال

بهترین سرمایه گذاران در طول یک شب به دنیا نیامدند، بلکه مهارت های خود را از طریق سال ها تفکر، تحقیق و تمرین کسب کردند. هنگامی که با این کتاب ها کار می کنید، چندین مورد دیگر برای اضافه کردن به لیست مطالعه خود خواهید یافت.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان