فناوری مالی که با نام فینتک شناخته می شود، یکی از بخش های خدماتی و پشتیبانی مالی است که به سرعت درحال پیشرفت است. برای سرمایه گذارانی که می خواهند درک بهتری از این صنعت داشته باشند، پنج کتاب برتری که در این زمینه نوشته شده است را در این مقاله معرفی کرده ایم، این کتاب ها همه چیز را در خصوص فینتک و ساختار عملکردی آن توضیح داده اند.

کتاب فینتک نوشته سوزان کیستی و ژانوس باربریس

عنوان اصلی این کتاب راهنمای فینتک برای سرمایه گذاران، کارآفرینان و سایر علاقمندان است. این کتاب راهنمای جامعی از فینتک است. هدف این کتاب ارائه اطلاعات و مشاوره های مفید به بانکداران، کارآفرینان در حوزه فینتک  و سرمایه گذاران به منظور ارائه چشم انداز فرصت های سودآوری در صنعت فینتک است. این کتاب مجموعه ای از دانش ها در خصوص فینتک را به خواننده ارائه می دهد.

مطالبی که در “کتاب فینتک”   گردآوری شده است، در بلند مدت توسط دو متخصص مالی جمع آوری و ویرایش شده اند و یکی از منابع پرکاربرد به منظور توضیح روند فینتک است. Chisti مدیر اجرایی (مدیر عامل) FINTECH Circle است، این شرکت درواقع اولین شرکت سرمایه گذاری اروپا با تمرکز بر fintech است.   Barberis نیز بنیانگذار SuperCharger ، شتاب دهنده fintech مستقر و در هنگ کنگ است.

همچنین بخوانید؛ معرفی ده شرکت برتر فینتک در جهان.

‘Breaking Banks: The Innovators, Rogues, and Strategists Rebooting Banking، نوشته برت کینگ

بخش عمده ای از فینتک شامل ارائه خدمات به بخش سنتی بانکداری می شود. تقاطع بخش سنتی و مدرن بانکداری و مالی موضوع اصلی این کتاب است. این کتاب همچنین شامل مصاحبه با متخصصان فینتک، کارآفرینان و بانکداران است. همچنین پدیده مشاور رباتیک و معاملات خودکار را هم بررسی می کند.

نویسنده این کتاب، یک مقام شناخته شده در خصوص تغییر چهره بانکداری سنتی است. وی همچنین چندین کتاب دیگر در خصوص نقش تکنولوژی در مالی نوشته است و در سال 2012 به عنوان یکی از نوآوران بخش مالی معرفی شد.

همچنین بخوانید؛ هوش مصنوعی چگونه به موسسات مالی کمک می کند.

“بانک هوشمند”: چرا مدیریت پول مهم تر از تراکنش های مالی در بخش اعتباری است، نوشته ران شوولین

کتاب بانک باهوش به بررسی برترین بانک هایی که از ساز و کارهای جدید و نوین به منظور ارائه خدمات مالی استفاده می کنند، پرداخته است. نویسنده بدین دلیل این دسته از بانک ها را هوشمند می خواند که مدل های کسب و کار و تجاری خود را براساس تکنولوژی جدید به روز کرده و سعی کرده اند در خدمات مالی و بازار تغییرات مثبت ایجاد کنند. وی همچنین نشان می دهد كه بانك های پیشرو چگونه از محصولات و خدمات فینتک به منظور بهبود روابط با مشتری و سودآوری به طور همزمان استفاده می كنند. این کتاب به طیف گسترده ای از موضوعات، از جمله نوآوری در استفاده از BIG DATA، جذب مشتری، اهمیت روز افزون بانکداری موبایل و خدمات پرداخت آنلاین و رفتارهای مالی پرداخته است. این کتاب قطعاً یک مرجع مناسب برای بخش مالی و بانکی به حساب می آید.

همچنین بخوانید، اکو سیستم کسب و کار چیست؟

“بانک دیجیتال: استراتژی هایی به منظور راه اندازی یا تبدیل شدن به یک بانک دیجیتال ،” نوشته کریس اسکینر

اسكینر نهمین كتاب خود را با عنوان “آینده بانكداری در جهان ” با “عنوان دیجیتال بانك” منتشر کرد. كتابی جاه طلبانه با هدف ارائه یك طرح برای بیان آنچه اسكینر به عنوان بانكداری آینده پیش بینی می کرد. این کتاب در واقع شامل تجربه های اسکینر در زمان مشاوره مالی وی از سال 2004 می باشد. این کتاب بدین منظور منتشر شده است که متخصصان صنعت بانکداری از تأثیر انقلاب دیجیتال در بانکداری آگاه شوند – که شامل دستگاه های تلفن هوشمند، شبکه های اجتماعی، فضای ابری و تجزیه و تحلیل داده ها – و به ویژه شامل روشی است که بانکداری موبایل و اینترنت را شرح می دهد.

“عصر کریپتوکارنسی: چگونه بیت کوین و پول دیجیتال نظم جهانی اقتصادی را به چالش می کشند ،” نوشته پل وینا و مایکل کیسی

همانطور که از عنوان مشخص است این کتاب بر مفهوم ارزدیجیتال و بیتکوین متمرکز شده است. وینا و کیسی، خبرنگاران وال استریت ژورنال هستند که اهمیت ارزهای دیجیتال و چگونگی تغییر سیستم پولی جهان را از طریق فناوری بلاکچین که به سرعت در حال توسعه و کاملاً نوین است، توضیح می دهند. فناوری جدیدی که نیازی به بانک ندارد. نویسندگان این کتاب توضیحات واضحی در خصوص ریشه ارزهای دیجیتال و نحوه عملکرد آنها در بازار و سایر خدمات مالی ارائه می دهند.  

منبع: گروه مشاوران مالی سامان