سرمایه‌گذاری در بازار مبادلات ارزی اخیراً به دلیل عدم قطعیت اقتصادی جهان بسیار پرطرفدار شده است. به لحاظ تاریخی، مبادلات ارزی برای شرکت‌های چندملیتی بسیار اثربخش بوده است، اما این بازار چندی است که برای سرمایه‌گذارهای جزء هم بازشده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بازار فارکس کلیک کنید).

بازار ارزهای خارجی (فارکس) مکانی است که ارزها به‌صورت جفت مبادله می‌شوند. برای شرکت‌های چندملیتی، این بازار وسیله کسب‌وکار در کشورهای دیگر را از طریق تسهیل پرداخت صورتحساب با پول محلی فراهم می‌کند. برای سفته‌بازان بازار اما، این بازار فرصتی برای استفاده از حرکت در نرخ ارز را فراهم می‌کند. در این مقاله چند دلیل برای سرمایه‌گذاری در بازار مبادلات ارزی بیان‌شده است که باهم به آن‌ها می‌پردازیم.

  1. تنوع

شما می‌توانید از ارزها برای تعادل سبد سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال اگر فرض کنیم پیش‌بینی کرده‌اید ارزش یورو در آینده کاهش می‌یابد، می‌توانید چند موقعیت در سایر ارزهای بازار ایجاد کنید.

یک تفاوت عمده بین سهام و ارزها این است که سهام به‌صورت مستقل از یکدیگر حرکت می‌کنند درحالی‌که ارزها نسبت به یکدیگر حرکت می‌کنند. در بازار ارزی زمانی که یک ارز صعود می‌کند، ارز مقابل باید سقوط کند. (همچنین بخوانید؛ نحوه محاسبه نرخ ارز)

  1. سطح زمین‌بازی

برخلاف بازار سهام، اخباری که قیمت‌های ارز را تحت تأثیر قرار می دهد، در دسترس همگان قرار دارد. در تئوری، در بازار ارز خارجی که ۲۴ ساعته در سراسر جهان فعالیت می‌کند، رانت وجود ندارد. ازآنجایی‌که ارزیابی‌های ارز توسط جریان‌های واقعی پولی و حوادثی که بر سلامت اقتصادی کشور تأثیر می‌گذارد، هدایت می‌شود، می‌توانید تحلیل خود را از این‌که چگونه این رویدادها ممکن است بر ارزشی آن تأثیر بگذارند، انجام دهید. (برای دسترسی به تحلیل ارزهای خارجی می توانید کلیک کنید).

  1. پوشش ریسک اقتصاد جهانی

ترس رو به رشدی وجود دارد که سیاست‌های مالی و پولی فعلی ایالات‌متحده باعث ایجاد تورم و تضعیف دلار در طول زمان خواهد شد. افزایش کسری بودجه، ثبت نرخ‌های پایین نرخ بهره و میزان پولی که توسط بانک فدرال ایجاد می‌شود، دلایلی برای نگرانی است و این موارد توسط معامله گران ارز موردتوجه قرار می‌گیرند.

بازار ارز به شما اجازه می‌دهد تا ارزهای خود را بر اساس نحوه درک ارزش نسبی آن‌ها در طول زمان تغییر دهید. شما می‌توانید هر دو موقعیت خرید یا فروش را انتخاب کنید، این مورد بستگی به پیش‌بینی‌های شما از جهت حرکت ارز موردنظرتان دارد. شما می‌توانید ریسک خود را در سراسر ارزهای مختلف کشورها تخصیص دهید، این کار به شما اجازه می‌دهد تا از تغییرات خرد و کلان اقتصاد کشورها سود ببرید.

  1. افزایش سرمایه

ارزها با کامودیتی ها و سهام در ارتباط هستند چراکه آن‌ها راهی بالقوه برای افزایش سرمایه را ارائه می‌دهند. اگر ارزش ارزهای شما در برابر دلار افزایش پیدا کند، سود خواهید کرد. اگر ارزهای شما نسبت به دلار کاهش پیدا کند، پولتان را از دست خواهید داد. (همچنین بخوانید؛ ۵ اشتباه در معاملات روزانه فارکس که باید از آن‌ها اجتناب کرد).

  1. پوشش ریسک در مقابل حوادث سیاسی و اجتماعی

بسته به نوع تخصیص دارایی شما، ارزها به دلیل حوادث سیاسی و اجتماعی می‌توانند بر یکدیگر تأثیر داشته باشند. نمونه این حوادث می‌تواند شامل نوسانات نرخ بهره، تعویض ارز، جنگ، تحولات سیاسی، تحریم‌های تجاری، تعرفه‌های جدید، تغییرات سیاست پولی، کسری تجاری، رکود، تغییرات مالیاتی، محدودیت‌های واردات و همه‌گیر شدن بیماری‌ها باشد.

ریسک و پاداش

ارزها به ریسک‌هایی رسیده‌اند که فراتر از مرزهای هر کشور است، بنابراین درک تعامل اقتصاد جهانی مهم است. ادراک می‌تواند از واقعیت مهم‌تر باشد زیرا غیرممکن است بدانیم دقیقاً چگونه رویدادهای جهانی بحرانی پس از شروع ادامه خواهند یافت. هر یک از این رویدادها می‌توانند در یک‌لحظه بدون هشدار اتفاق بیفتند، و ارزها با نوسانات بلند و کوتاه‌مدت مواجه شوند.

ریسک و پاداش بازار فارکس با استفاده از اهرم تقویت می‌شود. سود و زیان بالقوه با نسبت اهرم ضرب می‌شود که می‌تواند از ۱۰۰: ۱ تا ۱:۴۰۰ باشد. در این حالت شما می‌توانید پول بیشتری نسبت به ارزش حساب سرمایه خود داشته باشید. اگر مسیر معامله به نفع شما باشد سود خود را خواهید داشت اما اگر این‌طور نباشد، میزان ضرر شما به نسبت اهرم چند برابر می‌شود.

برای به حداقل رساندن ریسک، سرمایه‌گذاری خود را همانند سهام متنوع کنید، ارزهایی را مبادله‌کنید که تحولات کشورهایشان را از نزدیک دنبال می‌کنید. مهم این است که این کشورها دارای سیستم مالی و بانکی پایدار هستند. همچنین، اگر قصد استفاده از اهرم رادارید، با مبالغ کم شروع کنید و کم‌کم سرمایه‌تان را زیاد کنید.

جمع‌بندی

پیش از ورود به بازار ارز با یک مشاور مالی مشورت کنید، کارگزار مناسب را انتخاب و با حساب‌های مجازی معاملات خود را شروع کنید. درحالی‌که ارزش ارزها به‌شدت ناپایدار هستند اما در حال حاضر نوسانات کمتری را نسبت به سهام‌دارند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان