طیف گسترده‌ای از کتاب‌های آموزشی تحلیل تکنیکال در بازار وجود دارد که موضوعاتی همچون الگوهای نمودار قیمت، روانشناسی جمعیت، مالی رفتاری و حتی سیستم‌های معاملاتی را پوشش می‌دهند. درحالی‌که بسیاری از این کتاب‌ها، اطلاعات قدیمی و یا غیر مرتبط را ارائه می‌دهند، چندین کتاب وجود دارد که اطلاعات گران‌بهایی در خصوص تسلط بر هنر تحلیل تکنیکال را ارائه می‌دهند.

در این مقاله ما به معرفی هفت کتاب آموزش تحلیل تکنیکال می‌پردازیم تا به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کمک کنیم موضع خود را بهتر درک و استراتژی‌های خود را در سیستم‌های معاملاتی استفاده کنند.

“شروع تحلیل تکنیکال” از Jack Schwager

این کتاب یک نقطه شروع عالی برای معامله‌گران تازه‌کار است که هر موضوع اصلی در تحلیل تکنیکال پوشش می‌دهد. علاوه بر بررسی الگوهای قیمتی و اندیکاتورهای تکنیکال، این کتاب به نحوه ورود و خروج به موقعیت‌های معاملاتی و توسعه برنامه برای معاملات موفق می‌پردازد. این‌ها تمام عوامل کلیدی برای تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر موفق هستند و کتاب‌های بسیاری در این زمینه هستند که به جزئیات هرکدام از این سرفصل‌ها می‌پردازند.

“شرح تحلیل تکنیکال” از Martin Pring

بسیاری از کتاب‌ها در علم تحلیل تکنیکال به‌عنوان کتاب مرجع در نظر گرفته می‌شوند، چراکه حاوی اطلاعات جامعی هستند که مفاهیم اصلی را پوشش می‌دهند. این کتاب موضوعاتی همچون روان‌شناسی معامله‌گری و مکانیک بازار را هم تحت پوشش قرار می‌دهد تا به معامله‌گران کمک کنند دلیل یادگیری تحلیل تکنیکال را درک کنند. باوجود گستردگی و وسعت دانش تکنیکال، این کتاب برای معامله‌گران تازه‌کار بسیار مناسب است.

“تحلیل تکنیکال بازارهای مالی” از John Murphy

این کتاب مقدمه‌ای مناسب برای تحلیل تکنیکال است که در کنار آن سطح بالایی از جزئیات و بینش عملی را فراهم می‌کند. تحلیلگر تکنیکال سابق CNBC با بیش از ۴۰ سال سابقه در بازارهای مالی به‌عنوان یکی از پیشگامان تحلیل تکنیکال شناخته‌شده است به‌طوری‌که در این کتاب مفاهیم پیچیده را به زبان ساده توضیح می‌دهد. پیشنهاد می‌شود معامله‌گران تازه‌کار قبل از مطالعه مطالب پیچید تر نگاهی هم به این کتاب بی اندازند.

“چگونه در سهام پول به دست بیاوریم” از William O’Neill

این کتاب به‌عنوان یک اثر کلاسیک درزمینه تحلیل تکنیکال است و توسط بینان‌گذار Investor’s Business Daily که یکی از نشریات محبوب در حوزه سرمایه‌گذاری است، نوشته‌شده است. O’Neill یکی از تحلیلگران تکنیکال معروف است که حرکات قیمت سهام در بیش از ۱۰۰ سال را بررسی و نتایج آن را در این کتاب نوشته است. در این کتاب نویسنده به طیف وسیعی از استراتژی‌های تکنیکال اشاره کرده همچنین نکاتی در خصوص کمینه کردن ریسک و نقاط ورود و خروج بیان‌شده است.

“تکنیک‌های نمودار کندل استیک‌های ژاپنی” از Steve Nison

این کتاب یک منبع مناسب در خصوص نمودارهای شمعی ژاپنی است که یکی از روش‌های تحلیلی محبوب بین معامله‌گران بازار است. قبل از این کتاب، نمودارهای شمعی در غرب ناشناخته بودند. Nison با انتشار این کتاب به معامله‌گران مؤسسات مالی و تحلیلگران تکنیکال کمکی شایانی کرد. این کتاب در خصوص عنوان کتاب شرح کاملی ارائه می‌دهد، ازجمله اینکه تمام الگوهای شمعی به همراه جزئیات نقاط و ورود خروج بیان‌شده است.

” دایره‌المعارف چارت‌های قیمتی” از Thomas Bulkowski

این کتاب به معنای واقعی دایره‌المعارفی از تمام نمودارهای قیمت است و یک نگاه آماری به نحوه عملکرد هریک از آنها در پیش‌بینی روند آتی قیمت‌ها دارد. Bulkowski یک تحلیلگر تکنیکال معروف است که در کتاب خود، نمودارهای قیمت را به‌طور مفصل توضیح و نحوه استفاده از آن‌ها را بیان می‌کند. آخرین ویرایش کتاب شامل رویدادهای معاملاتی و الگوهایی که بعد از انتشار اخبار ایجاد می‌شوند است.

“تحلیل تکنیکال در تایم فریم‌های چندگانه” از Brian Shannon

این کتاب یک رویکرد کلی در خصوص تحلیل تکنیکال دارد و می‌تواند صرف‌نظر از هرگونه استراتژی، مطالب مفیدی برای ارائه به تحلیلگران داشته باشد. این کتاب ویژگی‌های اعمال تحلیل تکنیکال بر روی تایم فریم‌های مختلف جهت شناسایی نقاط بهینه معامله را نشان می‌دهد. مباحث این کتاب بسیار فراتر از عنوان آن است و موضوعاتی از قبیل فروش، حد ضرر و سود، فروش استقراضی، سفارش گذاری، شناسایی اهداف قیمتی و سایر موارد مرتبط را پوشش می‌دهد.

جمع‌بندی

کتاب‌های زیادی در خصوص تحلیل تکنیکال وجود دارد اما برخی از آنها برای معامله‌گران می‌توانند بسیار ارزشمند باشند. معامله‌گران می‌توانند برای افزایش دقت استراتژی‌ها و شانس خود در معاملات، کتاب‌های فوق را مطالعه و بررسی کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان