سرمایه گذاران بین المللی که به دنبال تنوع بخشیدن به مجموعه دارایی های سبد (شامل سهام بین المللی) خود می باشند، می توانند به راحتی با خرید سهام سپرده های رسمی (ADR) اقدام به سرمایه گذاری کنند. این اوراق در بازار ایالات متحده براساس دلار معامله می شوند اما در عین حال نماینده سهام یک شرکت خارجی هستند. قیمت ADR تمایل دارد در کنار همتای خارجی خود حرکت کند.

درحالی که سرمایه گذاری در بازارهای بین المللی می تواند سود افزایش تنوع سبد سرمایه گذاری و افزایش بازده را به همراه داشته باشد، هریک از شرکت های خارجی اما باتوجه به فعالیت هایشان ریسک منحصر به فرد و شرایط خاص خود را دارند که باید مورد توجه قرار گیرد.

ADR های هندی

شرکت های هندی در ۲۰ سال گذشته بسیار خوب عمل کرده اند. اقتصاد هند یکی از سریعترین بازارهای در حال رشد و نو ظهور است. علیرغم این واقعیت که اقتصاد و جمعیت هند بسیار بزرگ است، اما تنها تعداد محدودی از ADR های آنها وجود دارد.

اختصاص یک بخش از سهام بین المللی به پرتفوی می تواند به افزایش بازده و کاهش کلی ریسک سبد کمک کند البته اگر همبستگی بین دو بازار کمتر از یک باشد.

تئوری پرتفوی مدرن می گوید، زمانی که همبستگی دارایی های موجود در سبد از یکدیگر دور شود آنگاه پرتفوی از مزیت تنوع برخوردار خواهد بود، یه این معنی که هرچه نوسان قیمت دارایی ها از هم دورتر باشد، سود بیشتر خواهد شد. همبستگی نزدیک به یک، بیانگر این موضوع است که قیمت دارایی ها به موازات هم حرکت می کنند، در حالی که همبستگی نزدیک به صفر نشان می دهد که بین حرکت قیمت دارایی ارتباط آماری وجود ندارد. (همچنین بخوانید؛ چرا همبستگی در بازارهای مالی مهم است).

از سال ۲۰۰۹، همبستگی بین بازار بورس ایالات متحده و بازار بورس هند، +۰٫۲۹ بوده است، به این معنی که این بازار پتانسیل بسیار مناسبی برای تنوع بخشیدن به سبد سهام دارد.

سرمایه گذاران ADR که بازار هند را تحت نظر دارند، می توانند سهام شرکت های جدول ذیل را مورد بررسی قرار دهند.

شرکت نماد صنعت ارز بازار  (میلیارد دلار)
Infosys INFY Software, Computers ۳۸٫۴۹
HDFC Bank HDB Financial, Banks ۳۶٫۸۷
ICIC Bank IBN Financial, Banks ۳۳٫۷۲
Tata Motors TTM Automotive, Industrial ۲۵٫۹۸
Wipro, Ltd. WIT Information Technology ۲۲٫۹۷
Sesa Sterlite SSLT Metals & Mining ۱۱٫۵۸
Dr. Reddy’s Laboratories RDY Pharmaceuticals ۹٫۳۶
WNS Holdings WNS Business Services ۱٫۱۱
Sify Technologies SIFY Internet ۰٫۲۸
Rediff REDF Internet ۰٫۰۶

صندوق های قابل معامله در بورس (ETFs) که بازار گسترده سهام هند و یا ارز روپیه هند را دنبال می کند نیز در بازارهای بورس ایالات متحده قابل فروش هستند:

توضیحات نماد
Wisdom Tree India ETF EPI
Powershares India ETF PIN
Direxion India Bull ۲x ETF INDL
Wisdom Tree Indian Rupee ETF ICN
Market Vectors Indian Rupee/USD ETN INR

جمع بندی

هند (جزء کشورهای به اصطلاح BRIC) یکی از بزرگترین اقتصادها را دارا است و دارای پتانسیل رشد هیجان انگیز است. براساس گزارش بانک توسعه آسیا با عنوان Asia Capital Markets Monitor، بازار سهام هند با داشتن سرمایه بازار بیش از ۱۵۰۰ میلیارد دلار، به عنوان سومین بازار بزرگ سهام بعد از چین و هنگ کنگ، در منطقه آسیا است.

اضافه کردن ADR ها یا ETF های بین المللی به سبد سرمایه گذاری می تواند به افزایش تنوع سبد، افزایش بازده بالقوه کمک کند و درعین حال ریسک سرمایه گذاری را به حداقل می رساند. به طور معمول، بازارهای بین المللی همبستگی پایینی با یکدگیر دارند. بازارها یک گزینه بالقوه برای افزایش تنوع هستند. ریسک های فردی بازار های بین المللی و شرکت های مورد مطالعه باید به درستی مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرند. شرایط آب و هوایی، اجتماعی و اقتصادی هر کشور متفاوت است و می تواند باعث ایجاد نوسان قیمت به ویژه در بازارهای نوظهور شوند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان