اینکه فارغ التحصیل های مالی چگونه می خواهند وارد دنیای مالی شوند، به عوامل مختلفی بستگی دارد. ورود به دنیای کار علاوه بر مدرک تحصیلی و نمرات دانشگاهی به عوامل متعددی دیگری بستگی دارد.

گروه تولید محتوای ما، شش مورد از اشتباهاتی که کارجویان مالی در زمان دریافت و جستجوی پذیرش شغلی ممکن است انجام دهند را در این مقاله گردآوری کرده اند. رعایت این موارد به قبول شدن شما در شغل مورد علاقه تان کمک می کند. (همچنین بخوانید؛ مزایای داشتن یک شغل نیمه‌وقت در منزل).

عدم اطمینان در مورد اهداف شغلی

در خصوص شبهات شغلی با کارفرمایان بالقوه صحبت نکنید. به خاطر داشته باشید که کارفرما به دنبال جذب نامزد شغلی ایده ال است، بنابراین، صحبت کردن در خصوص تغییر سمت شغلی و یا دیگر اهداف شغلی نامرتبط می تواند باعث پایان مصاحبه شود. این رفتار در زمان مصاحبه نشان از عدم تعهد به موقعیت شغلی است، بنابراین با انجام ندادن این کار شانس قبولی در مصاحبه شغلی خود را افزایش دهید. اگر کارفرمای شما باتوجه به رزومه و سوابق کاری شما علاقمند به توسعه موقعیت شغلی باشد، میزان علاقه و تعهد شما به تخصص مالی را به مدیران ارشد انتقال خواهد داد.

وقت بگذارید تا مسیر شغلی مالی خودتان را براساس شخصیت و اشتیاقتان تعیین کنید. این انتخاب می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، بنابراین زمان لازم را برای این تصمیم اختصاص دهید و آن را به تعویق نیاندازید. هرچه دیدگاه شغلی شما واضح تر باشد، می توانید سریع تر گواهینامه ها، سمینارها، کارگاهای آموزشی و سایر مدارک مکمل را دریافت کنید. این مدارک به شما کمک می کنند که شایستگی و مهارت های مالی خود را ارتقاء دهید و بدین ترتیب یک نامزد ایده ال برای دریافت موقعیت های شغلی مناسب خواهید بود. (همچنین بخوانید؛ تعریف عملکرد مالی).

آینده خود را در سه تا پنج سال آینده تجسم کنید و براساس آن اهداف شغلی خود را مشخص کنید. اگر این اهداف را قبل از مصاحبه تعیین کرده باشید در زمان بیان این سوال از سوی کارفرما، با اعتماد به نفس بیشتری به آن پاسخ می دهید.  (همچنین بخوانید؛ معامله برروی کاغذ چیست؟).

استفاده از فرصت های از دست رفته به منظور افزایش تجربه

جای تعجب نیست که رقابت در بین کارمندان و متخصصان دنیای مالی باتوجه به رشد روزافزون این صنعت به شدت در حال افزایش است. باتوجه به این موضوع می توانید تجربه خود را در خصوص مصاحبه شغلی با مطالعه تاریخچه دیگران در این زمینه افزایش دهید. مدرک تحصیلی شما یک گزینه اصلی برای موقعیت ورود به سمت شغلی است، اما معمولاً کارفرمایان به دنبال موارد دیگر هستند. بسیاری از شرکت های معروف بین المللی موقعیت های کارآموزی ایجاد می کنند و شما را در طول انجام کارآموزی محک می زنند.

همچنین بخوانید؛ سال مالی یا FY چیست؟

پیشگام باشید و قبل از شروع امتحانات ترم، جستجوی موقعیت کارآموزی خود را شروع کنید، اما از محدود کردن انتخاب های خود برای شرکت های بزرگ خودداری کنید. شرکت های متوسط و کوچک را نیز بررسی کنید، در این دسته از شرکت ها حتی ممکن است مسئولیت های شغلی بیشتری به شما سپرده شود. (همچنین بخوانید؛ چگونه درآمد خود را افزایش دهیم؟).

برای توسعه مهارت های شغلی، موقعیت های کارآموزی بسیار مفید هستند و مهارت هایی همچون کارگروهی، توانایی حل مسئله، تفکر استراتژیک و رفتار سازمانی را در شما افزایش می دهند. عضو انجمن های علمی شوید و در سمینارهای شغلی و کاریابی شرکت کنید. اینها به شما کمک می کنند تا با افراد جدید آشنا شوید، شبکه ایجاد کنید و چیزهای جدید یاد بگیرید و از آنها لذت ببرید.  علاوه بر این، می توانید در مصاحبه های بعدی این تجربیات را به صورت داستان های کوتاه و جالب بیان کنید. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

عدم بروزرسانی رزومه

به طور میانگین، کارفرمایان روزانه صدها رزومه را بررسی می کنند و مناسب ترین گزینه را انتخاب می کنند. رزومه های ضعیف و و سرسری در جلب توجه مدیران موفق نخواهند بود.

کاور لتر و رزومه شما اولین مواردی هستند که کیفیت و شخصیت کاری شما را بازگو می کنند، بنابراین آنها را متناسب با شغل خاصی که می خواهید، تنظیم کنید. برای این کار موارد زیر را در نظر بگیرید؛

  • تنظیم براساس وظایف و الزامات شغلی و پوشش نیازهای اساسی شغل.
  • نمایش تجربیات و دستاوردهایی شبیه به موقعیت شغلی. سعی کنید رزومه را بسیار خلاصه بنویسید.
  • رزومه خود را چند بار ویرایش کنید به طوری که در 30 ثانیه تمام اطلاعات لازم را انتقال دهد.
  • همیشه قبل از ارسال، با یک فرد دیگر در خصوص نوشتار مشورت و نظرخواهی کنید.
  • اطلاعات تماس را حتما در مکان مناسبی در رزومه قرار دهید.

درخصوص دستیار مجازی یا Virtual Assistant چه می دانید؟

آماده نبودن برای روز مصاحبه

کارفرمایان کمتر تحت تاثیر نامزدهای آماده نشده قرار می گیرند، مانند کسانی که می خواهند در بازار دوری بزنند. این رفتار غیر حرفه ای است. فرصت دیده شدن و تجربه یک مصاحبه عالی را با عدم آمده بودن از خود نگیرید.

یک کاندیدای قوی در خصوص شرکت، چارت سازمانی، رقبا، صنعت و مشتریان و بازار هدف قبل از مصاحبه مطالعه می کند. همه چیز در تمرین و مطالعه است. آنچه کارفرمایان به دنبال آن هستند را ارائه و تجربه و تخصص مالی خود را نشان دهید.  برای پاسخ به سؤالات معمولی مانند ، “درباره شرکت ما چه می دانید؟” و “چه کاری می توانید برای ما انجام دهید؟” آماده باشید.

چگونه درآمد دوران بازنشستگی را افزایش دهیم؟

در خصوص گزارش های مالی شرکت و صورت سود و زیان صحبت کنید، در این حالت می توانید اشتیاق خود را برای کار کردن در آن شرکت به مصاحبه کننده نشان دهید. از اصطلاحات مناسب و پیشرفته مالی استفاده کنید، در خصوص مسائل فعلی و آتی بازارهای مالی بحث کنید تا مدیر آینده شما بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرد.

برای آشنایی با عجیب‌ترین اصطلاحات سرمایه‌گذاری، کلیک کنید.

از بین بردن شانس قبولی با پرسیدن سوالات نامرتبط

در برخی از مصاحبه ها به نامزد شغل این امکان را می دهند که پرسش خود را مطرح کند. این یک فرصت عالی است که باید از آن به خوبی بهره ببرید.  سوالات هوشمندانه در خصوص فرهنگ سازمانی، اهداف شرکت، چالش ها و دستاوردهای پیش رو بپرسید. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

همچنین چنین سوالاتی مشخص می کنند که آیا شرکت مناسب شما است یا خیر. مصاحبه شوند با چنین پرسش هایی؛ هوش، پختگی، اعتماد به نفس و ویژگی های مدیریتی خود را نشان می دهد.

پیش از مصاحبه، به سوالات خود فکر کنید. هرچه سوال برجسته تر، پاسخ پیچیده تر خواهد بود.

پیگیری نکردن موقعیت شغلی تا زمان قبولی

شما روند مصاحبه را با موفقیت به اتمام رساندید و چند وقتی است که از وضعیت نتیجه خود بی خبر هستید. این توپی که برای داشتنش به سختی تلاش کردید را رها نکنید، هدف خود را تا زمان دریافت پیشنهاد شغل نگه دارید.

 پس از مصاحبه از طریق ایمیل و یا تلفن با کارفرما در ارتباط بمانید. به طور مرتب تماس بگیرید تا علاقه مندی خود را نشان دهید.

جمع بندی

روند استخدام برای یک فارغ التحصیل می تواند نسبتاً ترسناک و پیچیده باشد اما این هم درست مانند دروس دانشگاهی به مطالعه، تمرین و تکرار نیاز دارد. هر مصاحبه فرصتی برای یادگیری است. دانستن خطاهای فوق می تواند به تجربه شما اضافه کند و شانس قبولی شما در موقعیت های شغلی پیش رویتان را افزایش دهد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان