هر مرحله از روند صعودی سهام دارای پارامترهای بلندمدتی است که نیاز به تغییرات استراتژیک در مدیریت ریسک و اهداف بازده دارد. این امر زمانی پررنگ‌تر می‌شود که قیمت یک ابزار مالی به سطح جدیدی از روند بلندمدت رسیده که در تاریخچه قیمت تابه‌حال در این سطح معامله نشده است. این سناریو می‌تواند باعث تولید ثروت با سرعت زیاد شود اما نیاز به قوانین خاصی برای عملی شدن بازده دارد.

زمانی که قیمت سهام به سطح جدیدی می‌رسد، شاهد پویایی بیشتر در شتاب گرفتن قیمت سهام خواهیم بود. قله‌های جدیدتر نشانه شرایط بسیار مطلوب برای سهام است به‌طوری‌که کمتر سهام‌داری نیاز به فروش سهام خود پیدا خواهد کرد. این معادله می‌تواند به دستاوردهای سریعی منتهی شود که اغلب از اهداف منطقی قیمت فراتر می‌رود، اما همچنین می‌تواند رفتار غیرمنتظره‌ای ایجاد کند که تصمیم‌گیری‌های احساسی را تشویق می‌کند. (همچنین بخوانید؛ مقدمه ای بر مباحث مالی رفتاری).

خطوط مقاومت زمانی که قیمت به سطوح جدید قیمتی در روند صعودی می‌رسد، ناپدید می‌شوند اما حمایت های پنهان باقی می‌مانند. در این حالت سهامداران باید آماده شوکه شدن ناشی از تغییرات شدید قیمتی در هر دو جهت باشند. درحالی‌که شکست تاریخی‌ترین مقاومت باعث به وجود آمدن روند فعلی شده است، اما ممکن است روند صعودی شکل‌گرفته هفته‌ها و ماه‌ها به طول انجامد. این فرآیند یک ضرر بالقوه را همراه خود دارد که با ارتباط بین روند صعودی و نقطه شکست مقاومت مشخص می‌شود.

#قانون شماره ۱: پیشرفت شکست

فتح قله‌های جدید در سه مرحله مجزا گسترش می‌یابد. مرحله اول قیمت‌های بالاتر از مقاومت، افزایش حجم معاملات بیشتر از میانگین قبل. این مرحله را با عنوان مرحله “اقدام” می‌شناسیم. سپس تغییرات شدید قیمتی کاهش می‌یابد و شاهد یکنواخت شدن مومنتوم خواهیم بود. این کاهش تغییرات موجب به وجود آمدن مرحله دوم یا مرحله “واکنش” می‌شود که سعی می‌کند روند قیمت را نسبت به شکست مقاومت بسنجد. اگر مقاومت در نقش حمایت عمل کند شاهد رشد بیشتر قیمت خواهیم بود و اگر حمایت شکسته شود متوجه می‌شویم که روند صعودی دیگر تمام‌شده است، در هردو صورت به این مرحله، “تفکیک” می‌گوییم.

در شکل فوق، قیمت در ماه سپتامبر مقاومت را در نرخ ۳۶ شکست و به بالاترین مقدار خود یعنی ۴۰ رسید. این مرحله اقدام موجب شد تا قیمت وارد فاز واکنش شود تا ببینم نسبت به مقاومت قبلی چه عکس‌العملی نشان خواهد داد. همان‌طور که مشاهده می‌شود در این مرحله مقاومت در نقش حمایت ظاهر شد چراکه قیمت آن را نشکست و مجدداً اصلاح شد و مرحله تفکیک را هم به پایان رساند.

فاز انباشت/توزیع که به‌وسیله اندیکاتور On Balance Volume (OBV) اندازه‌گیری می‌شود، مشخص‌کننده کمترین مقاومت است. درحالی‌که با کاهش شدید سرعت در هنگام بالا آمدن و افزایش نوسان قیمت‌ها، رشد می‌کند. و این موضوع هم منطقی است چراکه رشد یک‌باره سهام شرکت باید به دلیل یک توسعه بنیادین در زیرساخت‌های شرکت صورت گرفته باشد. اما اگر توسعه یا مزیت رقابتی‌ای وجود نداشته باشد اشتباه صورت گرفته در رشد روند با شکست حمایت به پایین اصلاح می‌شود. (برای اطلاعات بیشتر بخوانید؛ ۱۰ راه کسب سود در زمان نوسانات بازار).

معامله‌گرانی که از شرایط رشد اطلاع کافی ندارند بهتر است وارد موقعیت معاملاتی نشوند چراکه هرلحظه احتمال ریزش روند وجود دارد. تا ایجاد حمایت بعدی، توصیه می‌شود معامله‌گرانی که اطلاع کافی ندارند، منتظر بمانند. اما برای کسانی که در حال حاضر در موقعیت معاملاتی خود هستند، انتخاب‌های اندکی وجود دارد، آن‌ها می‌توانند حد ضرر را تعیین کنند و منتظر حرکات بازار باشند. (بیشتر بخوانید؛ از تعیین حد ضرر اطمینان حاصل کنید)

#قانون شماره ۲: بررسی ساختار الگو

فرض کنید در حال حاضر الگوی قیمت در مرحله شکست است. اقدام تدافعی زمانی اندازه‌گیری می‌شود که ۱) الگوی قیمت نشان از افت قیمت کمتر از دوره قبلی باشد ۲) قیمت بدون هیچ الگوی مشخصی به‌صورت مستقیم به سمت شکست حمایت ‌رود. احتمال هر دو سناریو پایین است چراکه قیمت در بالای سطح مقاومت قبلی قرار دارد و اصلاح قابل‌توجهی را انجام داده است.

یک‌روند صعودی قبل از شروع، الگوی صعودی را قبل از مقاومت تشکیل می‌دهد اما الگوی تشکیل‌شده قوی نیست. به دنبال کندل های قیمتی بگردید که پایین مقاومت سعی در شکستن مقاومت داشته‌اند. این اقدامات قیمت باعث به وجود آمدن حمایت قوی می‌شود که در مرحله تفکیک به‌سختی شکسته می‌شود.

#قانون شماره ۳: تعیین سطح مقاومت مخفی در سطوح جدید

در شکل فوق فیبوناچی از پایین‌ترین سطح دوره اصلاح تا نقطه شکست رسم شده است و الگوی extensions را در ترازهای ۱٫۲۷۰، ۱٫۶۱۸، ۲٫۶۱۸ را تشکیل داده است. پس از شکست تراز ۱٫۲۷ با قوی‌ترین کندل صعودی روند رشد کرده است. هرچه ترازهای بالاتر شکسته شود، احتمال ماندگاری روند صعودی بیشتر و ریزش کمتر می‌شود. (همچنین بخوانید؛ فیبوناچی ریتریسمنت چیست؟).

هرچه قیمت به سطح‌های بالاتر می‌رسد خطوط حمایتی تشکیل می‌شوند و می‌توان وارد موقعیت معاملاتی شد و یا موقعیت معاملاتی خود را به‌روز کرد. مگر اینکه یک استراتژی خرید و نگهداری داشته باشیم. بالاترین سطح در ۲٫۶۱۸ نشان‌دهنده یک بازده عالی است و یک سیگنال عالی برای فروش، بنابراین پیشنهاد می‌شود Take Profit در سطوح فیبوناچی تنظیم شوند.

در حال حاضر بالاترین ترازها در روند نشان داده‌شده که نشان از تائید روند صعودی است. همچنین در این حالت ممکن است خطوط روند ۶ تا ۱۲ ماه گذشته روند فعلی را نقض کند آن‌هم به دلیل مومنتوم ضعیف دوره‌های گذشته است.

#قانون شماره ۴: قیمت بازده محافظت‌شده خود را بیابید

فرض کنید قیمت شکست مقاومت را تائید کرده و به سطوح جدید رسیده است. اکنون در مرحله‌ای هستیم که باید حداقل سود خود را تنظیم کنیم. سعی کنید در مراحل مختلف حداقل سود را مشخص کنید تا در صورت برگشت روند صعودی آن‌ها را دریافت کنیم. برای تنظیم سود خود می‌توانید از قیمت‌های قرارگرفته بر روی ترازهای فیبوناچی استفاده کنید. معامله گران تکنیکال همچنین می‌تواند از قیمت‌های ذهنی (با توجه به دیدگاهشان نسبت به بازار) استفاده کنند.

از توقف‌های لحظه‌ای و دستی خودداری کنید چراکه تاریخ نشان داده که روند بازار هرلحظه می‌تواند یک الگوی جدید به خود بگیرد.

#قانون شماره ۵: قرار گرفتن در معرض سود اضافی

قرار گرفتن در معرض سود بیشتر می‌تواند درآمد شمارا به سطح جدیدی برساند اما خرید در موقعیت اشتباه تأثیر متفاوتی دارد و می‌تواند تمام سودهای گذشته را هم از ببین ببرد. به‌صورت یک قاعده کلی؛ تنها زمانی در موقعیت قرار بگیرد که یک ریسک بالا یا سود مطلوب وجود داشته باشد، مثل فروش در میانگین یک‌ماهه و یا خرید در ترازهای تائید شده فیبوناچی.

جمع‌بندی

روند سهام می‌تواند از سطوح گذشته هم بیشتر رشد کند مگر اینکه در یک مقاومت قوی برگشت بخورد. با مدیریت موقعیت‌های معاملاتی می‌توان سود مناسبی در این زمان کسب کرد، هرچند نیاز است مقاومت و حمایت‌های مخفی شناسایی و حدود سود و ضرر به‌روز شوند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان