با توجه به جنبه‌های زیادی که در خرید سهام باید مدنظر قرارداد، بدیهی است که موارد بسیار کوچک و مشخصی از قلم بیافتند. دستور حد ضرر یکی از همین موارد کوچک و بدیهی است که در عین کوچکی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در معاملات داشته باشد. هرکس می‌تواند به طریقی از این ابزار بهره ببرد. (همچنین بخوانید؛ ۵ مهارت موردنیاز یک معامله‌گر)

اما

سفارش توقف ضرر یا Stop-loss Order چیست؟

سفارشی است که از طریق کارگزار برای خرید یا فروش سهام زمانی که به قیمت معین رسیده، ارسال می‌شود. Stop-loss برای محدود کرد ضرر سرمایه‌گذار در موقعیت‌های معاملاتی طراحی‌شده است. به‌طوری‌که تنظیم stop-loss در کمتر از ۱۰% قیمت خرید باعث می‌شود که ضرر معامله‌گر به حداکثر ۱۰% محدود شود. به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که سهام یک شرکت باقیمت ۲۰۰۰ به ازای هر سهم را خریداری کرده‌اید، بلافاصله بعد از خرید سهام یک حد ضرر ۱۸۰۰ تعیین کنید. در این حالت اگر قیمت سهام به زیر ۱۸۰۰ سقوط کند آنگاه سهام شما به‌صورت خودکار باقیمت ۱۸۰۰ به فروش می‌رسد.

مزایا و معایب

مزیت سفارش توقف ضرر این است که شما مجبور نیستید به‌صورت روزانه روند سهام خود را چک کنید. این امر به‌خصوص زمانی که شما در تعطیلات به سر می‌برید بسیار مفید است.

از معایب سفارش توقف ضرر این مورد است که با یک نوسان کوتاه‌مدت و گذرا این سفارش فعال و سهم شما فروخته می‌شود (همچنین بخوانید؛ سه دلیلی که نباید پس از روند نزولی سهام خود را بفروشید). راهکار این مشکل این است که سفارش توقف ضرر به‌صورت روزانه در پایان معاملات به‌روز شود. تنظیم حد ضرر ۵ درصدی در سهمی که سابقه نوسان بیشتر از ۱۰ درصد در هفته را داشته، استراتژی معاملاتی مناسبی نیست.

قوانین سخت و سریعی برای تعیین سطوح ضرر وجود ندارد. تعیین این سطح کاملاً به سبک معامله‌گری شما بستگی دارد (همچنین بخوانید؛ شما چه نوع معامله‌گری هستید؟)؛ یک معامله‌گر فعال ممکن است از سطح ۵ درصدی استفاده کند درحالی‌که معامله‌گر بلندمدت ممکن است مقدار ۱۵ درصد را انتخاب کند.

یک مورد دیگر که باید به آن توجه داشته باشید این موضوع است؛ زمانی که به قیمت سفارش توقف ضرر می‌رسید، Stop Loss شما به قیمت بازار یا به عبارتی market order تبدیل‌شده است که ممکن است باقیمت توقف ضرر واقعی تفاوتی زیادی داشته باشد. این مورد در بازاری که نوسانات شدید دارد بسیار مشاهده می‌شود.

نه‌فقط برای جلوگیری از زیان

سفارش‌ها توقف ضرر به‌طور سنتی به‌عنوان راهی برای جلوگیری از زیان‌ها در نظر گرفته می‌شوند. یکی دیگر از استفاده‌های این ابزار، قفل‌کردن سود است که در این مورد با عنوان trailing stop هم شناخته می‌شود، در این حالت دستور توقف ضرر یک درصد کمتر قرار می‌گیرد اما نه کمتر از قیمت خرید بلکه کمتر از قیمت فعلی بازار. قیمت توقف ضرر همچنین با نوسانات بازار تنظیم می‌شود. به یاد داشته باشید، در زمان صعود بازار شما سود نخواهید داشت، درواقع تا زمانی که سهام را نفروشید و به پول نقد نرسید به سود نخواهید رسید. اجرای trailing stop باعث می‌شود تا به سود مشخص (پول نقد بعد از فروش) برسید درحالی‌که این دستور به‌طور هم‌زمان از سودهای بیشتر جلوگیری می‌کند. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

مبحث فوق را با مثالی فرضی ادامه می‌دهیم، فرض کنید شما دستور trailing stop برای ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت فعلی سهامتان تعیین کرده‌اید و  قیمت کنونی سهام ۳۰۰۰ است. سفارش trailing-stop شما در قیمت ۲۷۰۰ به ازای هر سهم قفل می‌شود. ۳۰۰۰-(۳۰۰۰x10%)=2700 ، این بدترین قیمتی است که شما می‌توانید دریافت کنید، بنابراین اگر سهام در یک شیب نزولی غیر منتظره قرار بگیرد شما قرمز نخواهید شد، البته، به یاد داشته باشید که دستور توقف ضرر دستور قیمت بازار است و زمانی که به این قیمت برسد عمل می‌کند، بنابراین قیمت فروش شما در معاملات ممکن است کمی متفاوت از قیمت Stop Loss باشد.

مزایای سفارش توقف ضرر

اول‌ازهمه اینکه هیچ هزینه ای برای اجرای این دستور از حساب شما کسر نمی‌شود. تنها همان کارمزد مقرر در معاملات از حساب شما برداشت می‌شود و این سفارش هزینه‌های دربر نخواهد داشت. شما می‌توانید این‌گونه فکر کنید که یک سیاست بیمه رایگان در اختیاردارید.

مهم‌تر از همه، اجرای این دستور باعث می‌شود تا از هرگونه دخالت احساسات در معاملات جلوگیری شود. افراد عادت دارند که عاشق سهام شوند و امید دارند که می‌توان به سهام شانس دوباره داد، و این چرخه ادامه‌دار خواهد بود و به سهام یک شانس دوباره می‌دهند و به‌این‌ترتیب ضررها بیشتر می‌شود.

مهم نیست چه نوع سرمایه‌گذاری هستید، مهم این است بدانید چرا سهام را خریده‌اید. معیار سرمایه‌گذاریان ارزشی با سرمایه‌گذاران رشد متفاوت است، همچنین این دو حالت از معامله‌گری فعال هم متفاوت هستند (همچنین بخوانید؛ معامله‌گری فعال چیست؟). هر استراتژی عملکرد مناسبی دارد اگر و فقط اگر به آن پایبند باشید. به این معنی که اگر شما یک سرمایه‌گذار با استراتژی خرید و نگهداری هستید، سفارش‌ توقف ضرر برای شما بی‌فایده خواهد بود. (در مورد استراتژی های سرمایه‌گذاری بیشتر بدانید).

نکته اینجاست که باید به استراتژی خود ایمان داشته باشید و با برنامه پیش روید. سفارش‌ توقف ضرر به شما در دنبال کردن معاملات بدون دخیل کردن احساسات کمک می‌کند.

درنهایت، مهم است بدانید که دستورات توقف ضرر تضمین نمی‌کنند که شما در بازار سهام پول کسب می‌کنید؛ شما هنوز مجبورید تصمیمات سرمایه‌گذاری هوشمندانه بگیرید.

جمع‌بندی

سفارش توقف ضرر یک ابزار ساده است، اما بسیاری از سرمایه‌گذاران از آن استفاده نمی‌کنند. برای جلوگیری از زیان‌های بیش‌ازحد و یا قفل شدن در سود و تقریباً در تمام سبک‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند از این ابزار سود ببرند. به سفارش توقف ضرر به‌عنوان یک سیاست بیمه‌ای رایگان نگاه کنید که امیدوارید هرگز از آن استفاده نکنید اما خوب است بدانید که وجود دارد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان