دستیار مجازی یک پیمانکار مستقل است که ضمن کار در خارج از دفتر مشتری، خدمات اداری را به مشتریان ارائه می دهد. یک دستیار مجازی معمولاً از خانه کار می کند اما می تواند از راه دور به اسناد و ابزارهای برنامه ریزی مانند تقویم کاری دسترسی داشته باشد. افرادی که با عنوان دستیار مجازی مشغول به کار هستند معمولاً دارای چندین سال سابقه منشی گری یا تجربه مدیریتی هستند.

ساختار مفهوم دستیار مجازی

با افزایش مشاغل، استفاده از اینترنت به منظور انجام کارهای روزانه افزایش می یابد و به طور موازی شغل دستیار مجازی نیز پررنگ تر می شود. از آنجا که یک دستیار مجازی یک پیمانکار مستقل است، کسب و کار مجبور نیست همان مزایایی را که برای یک کارمند تمام وقت تخصیص می دهد برای دستیاران مجازی نیز اختصاص دهد. همچنین، از آنجا که دستیار مجازی در خارج از شرکت مشغول به کار است، دیگر نیازی به تخصیص میز یا فضای کاری در ساختمان شرکت نیست.

چگونه یک دستیار مجازی داشته باشیم

با افزایش تعداد افرادی که از منزل مشغول به کار می شوند، بازار عرضه و تقاضای این سمت شغلی هم رونق پیدا می کند. برخی از سایت ها هستند که به معرفی دستیاران مجازی می پردازند.

در این سایتها، مشتریان می توانند جزئیات مربوط به نوع کارهای تخصیصی به دستیاران مجازی، میزان حقوق و ساعت کاری که مایل به انجام کار هستند را مشاهده کنند. حتی امکان مناقصه با حضور دستیاران مجازی در این وبسایت ها به جهت کسب موقعیت شغلی وجود دارد. در برخی موارد، کارفرما می تواند به منظور ارزیابی دقیق تر صلاحیت های دستیاران مجازی یک کنفرانس ویدئویی برای مصاحبه ایجاد کند.

یکی از مزایای استخدام دستیار مجازی برای کارفرمایان، انعطاف پذیری در انعقاد قرارداد فقط برای خدمات مورد نیاز و مشخص است. بسته به شرایط توافق، برخی از دستیاران مجازی ممکن است براساس نوع کار و نه ساعت کاری حقوق خود را مشخص کنند. این درحالی است که کارمندان سنتی باتوجه به ساعت کاری حقوقشان پرداخت می شود.

وظایف دستیار مجازی

این وظایف با توجه به نیاز کارفرما و شرایط قرارداد متفاوت هستند. برخی از دستیاران مجازی وظایف حسابرسی و  حسابداری را بر عهده دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مدیریت شبکه های اجتماعی را به عهده بگیرند و یا به تولید محتوا بپردازند. یک دستیار مجازی خوب نیز ممکن است برنامه سفر، برنامه ریزی قرار ملاقات، ثبت داده و ذخیره فایل آنلاین را نیز در دستورکار خود قرار دهد.

قبل از استخدام دستیار مجازی، کارفرما می تواند با ایجاد قراردادهای دقیق در خصوص وظایفی که باید انجام دهند، یک رابطه کاری حرفه ای را تضمین کند. یک قرارداد کتبی می تواند ریسک سوء تفاهم هایی را که در یک رابطه کاری از راه دور ایجاد می شود را کاهش دهد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان