ویژوال بیسیک برای اپلیکیشن ها (VBA) بخشی از نرم افزار قدیمی مایکروسافت شرکت (NASDAQ: MSFT) ، ویژوال بیسیک است که مایکروسافت برای کمک به برنامه نویسی برنامه های کاربردی برای سیستم عامل ویندوز ساخته است. Visual Basic برای برنامه های کاربردی به عنوان یک زبان برنامه نویسی داخلی در برنامه های Microsoft Office (MS Office ، Office) مانند Access ، Excel ، PowerPoint ، Publisher ، Word و Visio اجرا می شود.

VBA به کاربران امکان می دهد فراتر از آنچه معمولاً که در برنامه های میزبان MS Office در دسترس است، با این نرم افزار ها کار کنند. به طور مثال شما می توانید از VBA به منظور ایجاد توابع تعریف شده توسط کاربر (UDF) ، دسترسی به رابط های برنامه نویسی برنامه ویندوز (API) و خودکارسازی فرآیندهای خاص کامپیوتر و محاسبات استفاده کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد ویژوال بیسیک

VBA ابزاری مبتنی بر رویداد است ، به این معنی که شما می توانید با استفاده از آن به سیستم عامل کامپیوتر خود بگویید که یک اقدام یا رشته اقدامات را ایجاد و شروع کند. به منظور انجام این کار ، با نوشتن دستورات در یک ماژول ویرایش گر ، ماکروهای سفارشی – مخفف دستورالعمل های کلان – ایجاد می کنید.

ماکرو اساساً یک رشته از کاراکترها است که ورودی آنها منجر به دنباله دیگری از کاراکترها (خروجی آن) می شود که عملیات محاسباتی خاصی را انجام می دهد. نیازی به خرید نرم افزار VBA نیست چرا که VBA نسخه ویژوال بیسیک است که به همراه Microsoft Office نصب می شود.

VBA چگونه استفاده می شود؟

برای بیشتر از ما بدین صورت است که:

در برنامه های MS Office ، Visual Basic در اپلیکیشن ها به کاربران امکان می دهد توابع بی شماری فراتر از پردازش کلمات ساده و عملیات صفحه گسترده اکسل را انجام دهند. برای یک کاربر معمولی ، VBA کمک می کند تا کارهای روزمره مکرر از طریق ماکرو به صورت خودکار تکرار کند.

ماکروها می توانند تقریباً هر کار را به صورت خودکار انجام دهند – مانند ایجاد نمودارها و گزارش های سفارشی  و عملکردهای پردازش کلمه و داده. به طور مثال، می توانید ماکرویی بنویسید که با یک کلیک کاری کنید که اکسل باعث ایجاد ترازنامه کامل از یک سری ورودی های حسابداری در یک صفحه گسترده شود.

برای حرفه ای های کامپیوتر بدین صورت است که:

با این وجود برنامه نویسان از ماکرو به روش های پیچیده تر مانند تکرار قطعات بزرگ کد ، ادغام توابع برنامه های موجود و طراحی زبان های خاص استفاده می کنند.

VBA همچنین می تواند در تنظیمات خارجی – یعنی غیراز شرکت مایکروسافت – با استفاده از یک فناوری به نام رابط COM کار کند ، که به دستورات کامپیوتری اجازه می دهد تا در مرزهای رایانه تعامل داشته باشند. بسیاری از شرکت ها VBA را در برنامه های خود اعم از اختصاصی و تجاری از جمله اتوکد ، ArcGIS ، CATIA ، کورل ، خام و SolidWorks پیاده سازی کرده اند.