نوسان و ناپایداری بازار سهام به‌طورقطع یکی از مفاهیمی است که به‌درستی درک نشده است. به‌طور ساده، نوسان عبارت است از تجربه تغییر قیمت سهام در یک دامنه و دوره زمانی مشخص. اگر قیمت سهام تقریباً پایدار بماند، آنگاه نوسان پایین‌تری دارد. در سهام پر نوسان شاهد قله‌ها و دره‌های مکرر قیمتی هستیم، قیمت به‌طور غیرمستقیم حرکت و رشد و سقوط سریع و چشمگیری را تجربه می‌کند.

ازآنجا افراد، بیشتر با دردِ از دست دادن پول به نسبت شادی کسب سود آشنا هستند، سهام پر نوسانی که صعود می‌کند و سپس وارد فاز نزولی می‌شود ممکن است از دیدگاه معامله گران روندی بی‌عیب و نقص را تجربه کند. بااین‌حال، آنچه معامله گران حرفه‌ای نسبت به افراد عادی می‌دانند این است که نوسانات بازار سهام می‌تواند موقعیت‌های بی‌شماری برای پول‌سازی در صورت صبور بودن به همراه داشته باشد. سرمایه‌گذاری ذاتاً پر ریسک است اما ریسک می‌تواند در هر دو جهت وجود داشته باشد. هر معامله با ریسکِ زیان و پاداش روبه‌رو است. بدون نوسان بالا، ریسک کاهش می‌یابد.

نوسان و بی‌ثباتی بازار

نوسانات می‌تواند از روش‌های مختلف به نفع سرمایه‌گذاران باشد. بسیاری از معامله گرانِ محافظه‌کار ترجیح می‌دهند از استراتژی خرید و نگهداری پیروی کنند، به‌طوری‌که سهام خریداری‌شده را پس از مدت طولانی با افزایش سودآوری شرکت به فروش برسانند. این استراتژی بر این فرض استوار است که در صورت وجود نوسانات بازار و سهام در کوتاه‌مدت تأثیری بر بازده بلندمدت نخواهند داشت. درحالی‌که انتخاب سهام پر نوسان برای این استراتژی می‌تواند اضطراب بیشتری داشته باشد اما سهام با نوسان کمتر سود بیشتری به همراه خواهد داشت. همان‌طور که سهام، نوسان قیمت پیدا می‌کند این فرصت را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا سهام را در قیمت پایین خریداری و در زمان افزایش سودآوری شرکت به فروش برسانند.

نوسان و معامله گران کوتاه‌مدت

برای معامله گران کوتاه‌مدت، نوسان بسیار حیاتی است. اگر تغییر قیمت وجود نداشته باشد، سودی هم در کار نخواهد بود. معامله گران نوسانی از تایم فریم‌های کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند که معمولاً روزانه تا هفتگی است اما نوسان همچنان اصل اساسی استراتژی معامله‌گری آنها است. همان‌طور که قیمت به عقب و جلو می‌رود، معامله گران کوتاه‌مدت می‌توانند با استفاده از نمودارهای قیمت و اندیکاتورهای تکنیکال اقدام به شناسایی نقاط بالا و پایین کنند. با استفاده از اندیکاتورهایی نظیر Bollinger Bands و تعیین سطوح حمایت و مقاومت و حجم، معامله گرانِ کوتاه‌مدت می‌توانند نقاط اصلاحی و بازگشتی روند قیمت را شناسایی کنند. به این معنی که می‌توانند در قیمت‌های پایین خرید و در قیمت‌های بالا فروش را انجام دهند.

به همین ترتیب سهامی که حرکت صعودی خود را تمام کرده است و می‌خواهد وارد فاز نزولی و اصلاحی شود می‌تواند به‌عنوان موقعیت فروش در نظر گرفته شود. این نوع معاملات کوتاه‌مدت می‌توانند سودهای منحصربه‌فردی را ایجاد کنند، اما اوراق ناپایدار مملو از فرصت‌های معاملاتی پرسود هستند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان