بسیار ساده و آسان است که دستمزد ماهانه خود را که برای آن سختی کشیده اید، به راحتی خرج کنید، هرچه که می خواهید خریداری کنید و لذت ببرید و به آینده فکر نکنید. آینده برای برخی از افراد بسیار دور است و اینطور فکر می کنند که لازم نیست در مورد آن اقدامی کنند. اما در واقعیت، هیچ زمانی بهتر از امروز برای برنامه ریزی برای آینده وجود ندارد.

یک مقاله به بررسی این موضوع پرداخته است که در زمان دریافت پول، اقدامات انجام شده کافی نیست. اکثریت افراد تنها ۵ درصد درآمد خود را پس انداز می کنند. به طوری که مشاوران مالی پیشنهاد به پس انداز ۱۵ درصد درآمد ماهانه دارند. دلایل زیادی برای صرفه جویی و پس انداز وجود دارد.

اهداف پس انداز

بین امروز و روزهای دریافت درآمد، اتفاقات زیادی ممکن است رخ دهد. ممکن است افراد شغل خود را از دست بدهند، با کاهش و افزایش درآمد مواجه شوند و یا به علت ناتوانی قادر به انجام کار نباشند. تدوین استراتژی در مورد درآمد امروز و تخصیص آن به آینده براساس برنامه ریزی مالی یکی از اقدامتی است که می توانند از پولی که برای کسبش زحمت زیادی کشیده شده، محافظت کند.

آینده فقط دوران بازنشستگی نیست، آینده همین فردا است. برنامه ریزی مالی اجازه استراحت بین پرداخت اقساط بزرگ مانند وام مسکن و یا خودرو را به افراد می دهد. پرداخت بی وقفه اقساط فقط مختص افراد با درآمد پایین نیست، بلکه هرفردی که قادر به ایجاد طرح بودجه و تعهد به آن نباشد، در رسیدن به اهداف پس انداز به مشکل برخواهد خورد.

پس انداز برای بازنشستگی

صرف نظر از سن کنونی شما، تصمیم به بازنشستگی در سن مشخص نیاز به برنامه ریزی دارد. یکی از مهمترین اقدامات در برنامه ریزی مالی، برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی است. (همچنین بخوانید؛ افزایش درآمد بازنشستگی). راهکارهای بسیاری برای افزایش درآمد بازنشستگی وجود دارد از جمله پس انداز و یا بیمه بازنشستگی. بررسی نیازمندی های شما از طریق ماشین حساب آنلاین نیازمندی بازنشستگی نیز می تواند مفید باشد.

هنگامی که شما اهمیت پس انداز و نقش آن در زندگی را متوجه شدید، تدوین اهداف گام بعدی برای ماندن در مسیر است. بخشی از تعیین اهداف مالی، حصول اطمینان از برآورده سازی آن ها است. برای مثال از ماشین حساب آنلاین پس انداز برای اطمینان از رسیدن به اهداف، می توانید استفاده کنید. (همچنین بخوانید؛ چرا پس‌انداز مهم است؟).

مراحل مشخص

با آموزش و ابزارهایی که در اختیار شما قرار گرفته مسلح شوید تا اهداف واقع بینانه برای پول خود تدوین کنید. اکنون زمان یافتن و ساختن پول برای رسیدن به اهداف است.

  1. اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک طرح بودجه داشته باشید و به آن متعهد بمانید. این امر شامل واقعی بودن وضعیت مالی فعلی، ارقام صادقانه و قابل دستیابی باتوجه به هزینه ها به منظور بهبود مقدار پس انداز است. گفتن اینکه در مورد پس انداز فکر می کنید، کافی نیست. شما باید در مورد آنچه که با پول خود انجام می دهید، حساب و کتاب داشته باشید. همچنین بخوانید؛ بهترین استراتژی پس‌انداز برای اهداف کوتاه‌مدت.
  2. باید جریان نقدی را درک کنید؛ چیست، چگونه کار می کند و جریان پول نقد شخصی شما چگونه به نظر می رسد. درآمد و هزینه های خود را بررسی کنید و ببینید که کدام عادت های هزینه ای اشتباه است. در مورد تغییراتی که می خواهید انجام دهید، مصمم باشید و پول لازم برای پس انداز را مشخص کنید.
  3. اگر ازدواج کرده اید، ارتباط و کار گروهی مربوط به امور مالی خانوار بسیار مهم است. برای پس انداز، شما هر دو باید با هیجان از برنامه مالی، منابع و بدهی های خود آگاه باشید. همچنین بخوانید؛ چگونه به‌طور مؤثر در مورد پول صحبت کنیم؟
  4. تفاوت بین نیازها و خواسته ها را درک و آن ها را شناسایی کنید. زمانی که چیزی با برنامه مالی امروز و آینده شما مطابقت ندارد، با قاطعیت نه بگویید. جهت تدوین آنلاین برنامه مالی، اینجا کلیک کنید.
  5. اول هر ماه مبلغ مشخصی را به حساب پس انداز خود انتقال دهید. اگر تا پایان ماه صبر کنید، احتمالاً مبلغی برای پس انداز باقی نخواهد ماند. پس از مشاهده رشد پس انداز، برای ادامه این روند انگیزه بیشتری می گیرید.
  6. تمام هزینه های خود را مرور کنید. برای چه چیزهایی پرداخت داشته اید؟ آیا راهی وجود دارد کمتر هزینه کنید؟ گاهی اوقات متوجه روند هزینه های خود نیستیم.
  7. چه اقلام و هزینه هایی را برای افزایش پس انداز می توانید از بین ببرید. تمام مناطق طرح بودجه مانند هزینه های انرژی، مواد غذایی، مالیات و بیمه، خودرو و اعتبارات بانکی باید مجدداً بررسی شوند.
  8. به یاد داشته باشید که باید از امروز شروع کنید. پس انداز برای آینده همیشه باید در خط مقدم ذهن شما باشد، صرف نظر از هر موردی که می تواند رخ دهد.
  9. به فرزندانتان هم توجه کنید. فوق العاده مهم است که صرفه جویی و پس انداز را به آنها آموزش دهید. آنها رفتار شما را تقلید می کنند و نقش شما را در رابطه با پول در زندگی در پیش می گیرند. برخی از دروس ضروری برای پس انداز عبارتند از؛ خرید چیزی که به آن نیاز دارید، پس انداز، شناسایی روش ها ایجاد انگیزه در کودکان برای پس انداز مانند قلک و سایر موارد مشابه.
  10. شناسایی اهیمت پس انداز و لذت بردن از زندگی.

جمع بندی

استراتژی های فوق به شما کمک می کنند که طرح بودجه خود را تدوین و به آن متعهد بمانید و برای اهداف خود پس انداز کنید، همچنین می توانید به موازات طرح بودجه خود از سرگرمی و تفریحات لذت ببرید. به یاد داشته باشید، یک هدف بدون یک برنامه فقط یک آرزو است. اهداف را بنویسید و برای آن زمان و فرصت مناسب را تخصیص دهید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان