آغاز سال جدید وقت مناسبی برای برنامه‌ریزی مالی و راهکارهای افزایش درآمد است. اما از کجا شروع کنیم؟ و از کجا مطمئن شویم برنامه مالی‌ای که تدوین می‌کنیم مانند سایر کارها به فراموشی سپرده نمی‌شود؟ (جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما تماس بگیرید) برای کمک به شما در این زمینه ۱۷ نکته در مورد پول را در ادامه آورده‌ایم. این ۱۷ مورد را مشاوران ما به مشتریانمان در شروع سال جدید (سال ۱۳۹۷) توصیه کرده‌اند.

۱پول چند دقیقه‌ای را فراموش کنید

پول چند دقیقه‌ای را فراموش کنید و در عوض بر اهداف خود تمرکز کنید: جاه‌طلبی‌های خاصی که در سال جدید دارید. بدون هدف پول شما بی‌ارزش است. تدوین اهداف در سال جدید به پول‌های شما هدف و معنا می‌بخشد. به‌طور مثال پس‌انداز پول برای یک سفر خانوادگی بسیار جذاب است. همچنین برای بازنشستگی خود می‌توانید پس‌انداز داشته باشید.

۲سازمان‌دهی مالی

سازمان‌دهی مالی کمتر از آن چیزی است که در مورد اسناد مالی، قبض‌ها و صورتحساب‌های شما وجود دارد. آیا راهی برای ساده کردن این کار وجود دارد؟ شما به پنج حساب مختلف بانکی نیاز ندارید. اکثر افراد می‌توانند وضعیت مالی خود را با یک حساب بانکی اصلی (جاری، قرض‌الحسنه) و یک حساب پس‌انداز (سپرده با سود) ساده‌تر کنند. درصورتی‌که به‌تازگی متأهل شده‌اید می‌توانید یک حساب پس‌انداز با سود سپرده بالاتر و یا یک حساب قرض‌الحسنه افتتاح کنید و یا در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنید (برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید). تمامی اسناد کاغذی مالی را مرتب کنید و آنچه اضافه است مانند دفترچه‌های حساب‌های قدیمی بانکی، قبض‌های کاغذی، صورتحساب‌های قدیمی مالیاتی و هر آن سند مالی‌ای که بیش از شش سال از تاریخ سررسیدش گذشته است را دور بریزید. نتایج یک پژوهش که در سال ۲۰۱۳ انجام‌شده است نشان می‌دهد زندگی در یک مکان شلوغ و به‌هم‌ریخته باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

۳پس‌انداز برای آینده

نظرسنجی که در سال اخیر توسط بانک TD انجام شد حاکی از آن است که ۴۳ درصد از افراد در کشورهای توسعه‌یافته برای دوران بازنشستگی خود به‌درستی پس‌انداز نکرده‌اند به‌عبارت‌دیگر از هر سه نفر یک نفر هیچ پس‌اندازی برای دوران بازنشستگی‌اش ندارد (جهت برنامه ریزی بازنشستگی کلیک کنید). حتی اگر وضعیت مالی امروز شما بسیار مناسب است بازهم توصیه مشاوران ما به شما این است که برنامه مشخصی برای دوران بازنشستگی خود داشته باشید. مطمئناً برای بازنشستگی خود ناچار به ایجاد یک گروه جدید در بودجه خود هستید اما مطمئن باشید که این کار ارزشش را دارد.

۴تسریع در پرداخت بدهی‌ها

اگر از پرداخت هرماهی بدهی‌های خود خسته شده‌اید، مدت‌زمان اقساط خود را با افزایش مقدار قسط ماهیانه کمتر کنید. شاید این ایده برای همه کارآمد نباشد اما درصورتی‌که شرایطش را داشته باشید، در بلندمدت به رشد مالی شما بسیار کمک خواهد کرد. همچنین ادغام بدهی‌های شما می‌تواند در کاهش نرخ بهره پرداختی کمک کنید (برای این کار می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید).

۵پرداخت خودکار پس‌انداز و قبض‌ها

خودکارسازی امور مالی می‌تواند در صرفه‌جویی پول و زمان شما کمک کند. پرداخت یک درصد مشخص از درآمد به‌حساب پس‌انداز  و  همچنین کسر اقساط ماهانه از حساب بانکی شما به‌صورت خودکار توسط بانک مرجع می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

۶مذاکره در مورد همه‌چیز

صحبت از قبض و صورتحساب شد. فراموش نکنید قبل از پرداخت هرگونه قبض خدماتی برای کاهش مبلغ آن (در صورت امکان) مذاکره کنید. به یاد داشته باشید فقط به این دلیل که یک‌بار مذاکره کرده‌اید به این معنا نیست که مجدداً مذاکره نکنید. تا تاریخ سررسید پرداخت قبض خدماتی می‌توانید مجدداً مذاکره کنید.

۷درخواست افزایش

یکی از بهترین راه‌های افزایش درآمد در سال جدید این است که درخواست افزایش درآمد دهید. با رئیس خود قرار ملاقات بگذارید و با توجه به شرح وظایف، دستاوردها و دانش خود همچنین حقوق شرکت‌های مشابه با رئیس خود برای افزایش درآمدتان مذاکره کنید. می‌توانید از سایت ایران تلنت گزارش حقوق و دستمزدهای سالانه را دریافت کنید.

۸با شریک خود در مورد پول صحبت کنید

اگر دریک زندگی مشترک قرار دارید، حتماً در سال جدید با شریک زندگی‌تان در رابطه با پول صحبت کنید. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که موضوع پول در بین خانواده‌ها پر چالش ترین موضوع موردبحث بوده است. همچنین نتایج این مطالعه نشان داده است حل موضوعات مالی پیچیده‌ بسیار دشوارتر بوده است و در بسیاری از موارد بدون رسیدن به راهکار مشخصی نیمه‌کاره رهاشده است. بااین‌حال هرچه بیشتر راجع به پول با شریک زدگی‌تان صحبت کنید، حل چالش‌های مالی هم آسان‌تر می‌شود. بحث را با اهداف مشترک شروع کنید سپس به تدوین یک نقشه راه برای ادامه زندگی مالی برسید، سعی کنید نقشه راه را ماهانه پایش کنید.

۹یک دانش‌آموز مالی شوید

در رابطه با مسائل مالی کتاب و پادکست‌های مختلفی در بازار وجود دارد (بیشتر بخوانید؛ مطالب آموزشی مرتبط با برنامه ریزی مالی). دانش همه‌چیز است. شما در رابطه با هر مطلبی که نیاز داشته باشید در بازار کتابی برای آن پیدا خواهید کرد. اگر در بدهی بسیار زیادی گرفتارشده‌اید و سعی دارید از آن خلاص شوید کتاب یا مرجعی با همین عنوان وجود دارد. درصورتی‌که کتاب موردنظر خود را پیدا نکردید می‌توانید با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید.

۱۰ایجاد عادت مالی

عادت مدیریت پول درست شبیه مسواک زدن است بنابراین در سال جدید یک عادت مناسب مالی ایجاد کنید این عادت می‌تواند شامل چک کردن روزانه حساب بانکی برای اطمینان از پرداخت اقساط یا واریز به‌حساب سپرده باشد. هرچه که باشد آن را بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی خود قرار دهید به‌طوری‌که مدیریت پول عادت همیشگی شما شود.

۱۱مدیریت پول‌های بادآورده

همه ما پول‌های بادآورده‌ای داریم، چه یک اسکناس پانصد تومانی در جیب یک شلوار لی قدیمی یا یک پاداش غیرمنتظره از سوی محل کار. در سال جدید برنامه‌ای تدوین کنید که این پول‌ها را به‌درستی مدیریت کنید. تصمیم بگیرید اگر در موقعیت سرمایه‌گذاری قرار گرفتید چه گزینه‌هایی برای انجام خواهید داشت و یا چه مقدار از بدهی خود را می‌توانید پرداخت کنید.

۱۲بازگشت به مسیر پس از شکست

زمانی که بحث پول باشد هیچ‌کس کامل نیست. اگر پای صحبت اکثر ثروتمندان این کره خاکی بنشینید متوجه می‌شوید آن‌ها هم اشتباهات بسیار بزرگ مالی را تجربه کرده‌اند. پس اگر زمانی بیشتر از بودجه خرج کردید یا اقساط خود را فراموش کردید، به‌هیچ‌عنوان خود را سرزنش نکنید. مهم این است که حتی اگر بزرگ‌ترین اشتباه مالی هم مرتکب شدید باز به مسیر زندگی مالی خود بازگردید.

۱۳خرید 

ما در دنیای از لذت‌های فوری زندگی می‌کنیم اما این بدین معنا نیست که نمی‌توانید خرید کنید. وقتتان را صرف مقایسه قیمت ها در بازار نکنید. در عوض به دنبال نرم‌افزارهای مثل اپلیکیشن ترب یا سایت تخفیفان باشید که به‌صورت خودکار کمترین قیمت‌های بازار را به شما نشان می‌دهند. اپلیکیشن ترب محصول موردنظر شمارا با برند درخواستی در میان فروشگاه‌های اینترنتی جستجو می‌کند و کمترین قیمت را از میان فروشگاه‌ها برای شما انتخاب می‌کند حتی می‌توانید قیمت فروشگاه‌ها را باهم مقایسه کنید.

۱۴پاداش به خود

بسیاری از افراد زمان خرید احساس گناه می‌کنند اما من یکی از افراد مشتاق خرید برای خودم هستم. شما می‌توانید بخشی از بودجه ماهانه خود را به خریدهای شخصی خود اختصاص دهید و از انجام این کار لذت ببرید. بدین ترتیب زمانی که خرید می‌کنید احساس گناه نخواهید داشت زیرا بر اساس اهداف مالی سالانه خود خرید کرده‌اید.

۱۵تمرین کنترل هیجانات

زمانی که چیزی در پشت ویترین می‌بینید که می‌خواهید آن را بخرید، یک دقیقه به خود فرصت دهید و قبل از خرید فکر کنید. از خودتان بپرسید که آیا واقعاً نیاز به خرید این کالا دارید؟ اطمینان یابید که این خرید ارزش‌افزوده‌ای در زندگی‌تان خواهد داشت. اگر هیجانات خود را کنترل نکنید تمامی آن خریدهای کوچک می‌توانند در پایان سال هزینه‌های بالایی از بودجه مصرفی شمارا به خود اختصاص داده باشند.

۱۶خیریه دهید

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که کمک کردن به افراد نیازمند باعث احساس خشنودی در وجود شما می‌شود. حتی اگر ۱۰۰۰ تومان هم داشتید برای کمک.

۱۷کار جانبی

برای افزایش حقوق خود مذاکره کنید اما اگر مذاکره شما اثربخش نبود سعی کنید در طول روز کمی از وقت خود را به یک کار جانبی اختصاص دهید و از آن درآمد داشته باشید حتی اگر ناچیز باشد. شما می‌توانید درآمد کار جانبی‌تان را در بودجه ماهانه خود لحاظ کنید. و چه میدانید؟! شاید این کار جانبی شما تبدیل به یک ماجراجویی بزرگ شود و باعث خروج شما از کار فعلی‌تان شود به‌طوری‌که خودتان رئیس خود شوید.