به گفته Beatles؛ “زمستانی سرد و طولانی‌ای در راه است” Winter Is coming

این جمله می‌تواند مسیر حرکتی چندماهه اخیر بیت کوین را به‌خوبی نشان دهد. همچنان که کسب‌وکارها در سال گذشته در اوضاع بد مالی قرار گرفتند، ارزهای دیجیتال اما بیشترین سود را در سال گذشته کسب کردند و کمتر قوانینی بر آن‌ها اعمال شد. قیمت بیت کوین که در محدوده ۶۱۰۰ دلاری قرار دارد در مقایسه با قیمت سال گذشته‌اش کاهش ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد.

اما تحلیلگران و کارشناسان روند بهتری را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند. تحلیلگر Thomas Lee از مشاوران Global Fundstrat اعلام کرده که افزایش قیمت بیت کوین در دوره‌های نسبتاً کوتاه‌مدت (حدود ده روز) رخ خواهد داد. به‌طورمعمول چنین خبرهایی که آینده‌ای صعودی برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند، موجب ایجاد چنین بازده‌هایی می‌شوند. در ادامه سه رویداد خبری از جنبه‌های مثبت بازار کریپتوکارنسی ها بیان‌شده است که ممکن است قبل از سرمایه‌گذاری بخواهید در رابطه با آن‌ها مطالعه بیشتری داشته باشید.

Winter Is coming

راه‌اندازی ETFs مبتنی بر Bitcoin

حرکت‌هایی برای راه‌اندازی صندوق قابل معامله در بورس بر مبنای بیت کوین در چند ماه گذشته توسط چند شرکت انجام‌شده است. این شرکت‌ها در حال رایزنی با مراجع قانونی بازار OTC هستند. حتی Cboe هم به دنبال ETF برای بیت کوین است، همان‌طور که در نامه اخیر خود به SEC این موضوع را اعلام کرده بود. در کنار این پیشرفت‌ها، اکوسیستم کریپتوکارنسی ها نیز در راستای قوانین SEC بهبود می‌یابد تا نگرانی‌های SEC برطرف شود. برای مثال دوقلوهای Winklevoss پیشنهاد به تشکیل یک سازمان نظارتی برای معاملات کریپتوکارنسی ها جهت جلوگیری از هک و لابی‌گری در سیستم داده‌اند. زمانی هم که بیت کوین در بازار futures آتی CME و Cboe وارد شد قیمت آن رشد ۷۰ درصدی را تجربه کرد. امکان رشد قیمتی مشابه با اعلام ETF های مبتنی بر بیت کوین هم وجود دارد.

انتقال به بلاک چین اتریوم

ممکن است بیت کوین اولین ارز دیجیتال باشد اما این اتریوم است که دنیای کسب‌وکار آن را قبول دارد. شاید یکی از دلایلی که مانند بلاک چین NEO شاهد سقوط قیمتی نبود، همین موضوع باشد. یکی از دلایل عملکرد مناسب این بلاک چین وجود بستر قراردادهای هوشمند است، به‌طوری‌که تراکنش بین کسب‌وکارها و مؤسسات مالی را برقرار می‌سازد. در همین حال Vitalik Buterin یکی از بنیان‌گذاران این پلت فرم، تغییراتی را برای تقویت ساختار قانونی و افزایش ارزش اقتصادی آن پیشنهاد کرد. این تغییرات عبارت‌اند از: شارژ اجاره برای ذخیره داده‌های کاربر در blockchain خود و در نظر گرفتن hard cap برای اتریوم. این اقدامات می‌توانند جذابیت بلاک چین اتریوم را افزایش دهند.

اخبار مربوط به الزامات قانونی

مقررات، یک خبر بد در این بازار بوده است. همان‌طور که علاقه‌مندان کریپتوکارنسی ها مشتاق به نفی قوانین دولتی بر روی ارزهای دیجیتال هستند، قیمت بیت کوین و دیگر رمزنگارهای دیجیتال اما تحت تأثیر مداخلات و اعلامیه‌های آژانس‌های نظارتی قرارگرفته است. به‌عنوان‌مثال، افت در بازارهای کریپتوکارنسی ها در ماه فوریه پس از گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دولت کره جنوبی قصد دارد مبادلات را کاهش دهد، سرعت گرفت. به همین ترتیب زمانی که Cobe و CME در حال ایجاد بازار آتی برای بیت کوین بودند شاهد رشد قیمت ارزهای دیجیتال بودیم. اخبار مثبت در مورد معرفی مشتقات یا وضعیت بیت کوین و یا سایر رمزنگارها در سایر حوزه‌های قضایی، احتمالاً موجب افزایش نرخ‌های قیمت می‌شود.

 

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان