بیت کوین که در دسامبر سال گذشته به پایین ترین قیمت خود یعنی 3100 دلار رسیده بود، در آخرین یکشنبه ماه گذشته توانست سطح مقاومت 10 هزار دلاری را بشکند. هرچند این رشد برای دو هفته غیرممکن به نظر می رسید. با رسیدن به سطح یازده هزار دلاری، بزرگترین ارز دیجیتال از منظر ارزش بازاری توانست ارزش خود را احیا کند و به هدف بیست هزار دلاری مجدد نیم نگاهی داشته باشد.

روند بیت کوین همچنان افزایشی است به طوری که افزایش معاملات بیت کوین در بازار آسیا هم بی تاثیر نبوده است. این افزایش، حاکی از افزایش اعتماد به این ارز و سرمایه گذاری بسیاری از شرکت های بزرگ همچون فیسبوک در این رمزنگار بوده است. (همچنین بخوانید؛ چه اتفاقی برای بیت کوین در دهه آینده خواهد افتاد؟).

انتظار برای ورود به بازار

جورج مک دونا، مدیر اجرایی و یکی از بنیانگذاران شرکت KRC Plc و موسسه سرمایه گذاری کریپتو کوارتز پس از آنکه ارز دیجیتال بیتکوین از سطح مقاومت 10،000 دلار در جمعه گذشته عبور کرد، به بلومبرگ ، گفت: “روند بیتکوین بسیار عجیب بود. اولین باری که بیت کوین به این محدوده رسیده بود حدود 15 ماه پیش بود. بیت کوین ارزش خود را از دست نداده بود و فقط در انتظار بازگشت قوی به بازار ارزهای دیجیتال بود.”

بسیاری از معامله گران در وال استریت ژورنال، پیش بینی کرده اند که بیت کوین در ماه های آتی به 50 هزار دلار هم می رسد.

این اظهارنظر به این دلیل بیان شده که جریان علاقه مندی جدیدی در بیتکوین ایجاد شده است. طرح Libra فیسبوک شاید بزرگترین پروژه در زمینه ارزهای دیجیتال باشد، همانطور که شرکت های پیشرو دیگری همچون VISA نیز در این مسیر قدم برداشته اند به طوری که همکاری تازه ای را با اوبر ایجاد کرده است. (همچنین بخوانید؛ چگونه UBER با فروش داده کسب درآمد می کند).

بیت کوین و بازار آسیا

براساس گزارشات بلومبرگ، بازار آسیا در چند ماه گذشته بسیار پر چنب و جوش بوده است. در توکیو شاخص GMO هفت درصد رشد داشته و شرکت های Metaphs، Remixpoint و Ceres به ترتیب رشد های 11، 6 و 4 درصدی را تجربه کردند. همچنین در بازار سرمایه کره جنوبی شاهد رشد 5.4 درصدی Vidente بودیم.

Supun Walpola که یک تحلیلگر در LightStream است، به بررسی احیای بیت کوین در بازار آسیا پرداخته است. ” ورود به موقعیت خرید در ارزهای دیجیتال، همان چیزی بود که ما در طول رشد قیمت بیت کوین دیدیم، همچنین بسیاری که از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال دوری می کردند و در عین حال به دنبال کسب سود بلند مدت بودند هم وارد این بازار شدند”.

به گفته تحلیلگران، سرمایه گذاران باید قبل از ورود به بازار ارزهای دیجیتال علیرغم ریسک پایین بازار، استراتژی جایگزین برای زمانی که دارایی آنها وارد روند منفی و محدوده قرمز می شود را داشته باشند، چرا که تاریخ نشان داده روند منفی در هر لحظه ممکن است برای قیمت رمزنگارهای دیجیتال پیش بیاید.

در حالی که بیتکوین در محدوده 11 هزار دلار نوسانات شدید دارد، اما همچنان بالای مقاومت کلیدی 10 هزار دلار قرار دارد. در حال حاضر الزامات بسیار سختگیرانه ای برای افزایش شفافیت معاملات و سرمایه گذاری ها توسط بانک های مرکزی جهانی در حال وضع شدن است. این قوانین هستند که روند صعودی بیت کوین را تحت تاثیر قرار می دهند، همانطور که در گذشته هم شاهد چنین تاثیراتی بر روند قیمتی بیت کوین بوده ایم. (همچنین بخوانید؛ ۱۰ شهر برتر بیتکوینی جهان).

نگاه به آینده

عیلرغم افزایش تقاضا در ارزهای دیجیتال و این تئوری که شب سرد زمستانی برای کریپتوکارنسی ها به پایان رسیده است، هنوز هم تهدیداتی برای کاهش قیمت بیت کوین به زیر 10 هزار دلار وجود دارد که در این صورت باید منتظر ادامه روند نزولی بود. این ریسک ها دلیل نوسانات شدید ارزهای دیجیتال در دو ماه گذشته هستند. در کنار دیگر دلایل روند نزولی، حقیقت این است که بیتکوین بیشتر برای سفته بازی استفاده می شود و نه برای معاملات و تجارت، که این موضوع نگرانی اصلی برخی از سرمایه گذاران است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان