اهمیت EPS

  • EPS بالاتر به این معنی است که شرکت به‌اندازه کافی سودآور است تا به سهامدارانش پول بیشتری بپردازد. به‌عنوان‌مثال یک شرکت ممکن است با افزایش درآمد سود تقسیمی خود را فزایش دهد.
  • سرمایه‌گذاران معمولاًEPS  دو شرکت در یک گروه (صنعت) را مقایسه می‌کنند تا عملکرد شرکت موردنظرشان را در مقایسه با همتایانش مشاهده کنند.
  • روند صعودی EPS یک دید کلی از سودآوری شرکت در آینده به سرمایه‌گذار می‌دهد. شرکتی که در طول زمان رشد EPS را تجربه کرده بسیار قابل‌اعتمادتر از شرکتی است که EPS بی‌ثباتی در طول زمان داشته است.
  • EPS همچنین یک متغیر مهم در تعیین ارزش سهام است، چراکه بخش درآمدی P/E در ارزش‌گذاری سهام به‌کاربرده می‌شود. نسبت P/E یکی از پرکاربردترین شاخص‌ها جهت تعیین قیمت سهام نسبت به ارزش آن در بین سرمایه‌گذاران است. (همچنین بخوانید؛ همه آن چیزی که سرمایه‌گذاران باید راجع به درآمد بدانند)
  • مهم است توجه داشته باشید که برخی از شرکت‌ها، سود خود را جهت رشد کسب‌وکار مجدداً سرمایه‌گذاری می‌کنند. بااین‌حال هنوز سرمایه گذران به EPS به‌عنوان یک شاخص مهم در تعیین سودآوری شرکت نگاه می‌کنند.

جهت دسترسی به تحلیل تکنیکال بازارهای مالی، اینجا کلیک کنید.

نحوه محاسبه درآمد به ازای هر سهم

EPS به شرح زیر محاسبه می‌شود:

درآمد به ازای هر سهم= خالص درآمد تقسیم‌بر میانگین سهام عرضه‌شده

منظور از میانگین سهام عرضه‌شده به‌طورمعمول میانگین سهام معامله‌شده شرکت در یک سال گذشته است، ازآنجاکه محاسبه تمام معاملات سهام کار دشواری است و مقدارش به‌طور مرتب تغییر می‌کند لذا از میانگین یک‌ساله این مقدار در فرمول محاسبه EPS استفاده‌شده است.

انواع EPS

سه نوع اصلی از EPS بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده وجود دارد:

  • Trailing EPS: بر اساس تعداد سال‌های گذشته است
  • Current EPS: بر اساس اعداد موجود و پیش بینی شده سال جاری
  • Forward EPS: بر اساس مقادیر آتی که پیش‌بینی‌شده‌اند

Trailing EPS از مقادیر درآمدی چهار دوره گذشته و مقادیر واقعی به‌جای مقادیر پیش‌بینی‌شده استفاده می‌کند. در اکثر موارد از این تکنیک برای محاسبه EPS استفاده می‌شود چراکه این مقدار بیانگر آنچه واقعاً رخ‌داده شده است و نه آن چیزی که ممکن است رخ دهد. اگرچه این مقدار واقعی است اما Trailing EPS بر اساس اطلاعات قدیمی است و برخی از سرمایه‌گذاران به دنبال ارقام فعلی و پیش رو هستند.

Current EPS معمولاً شامل اطلاعات درآمدی ۴ دوره مالی سال جاری است که ممکن است برخی از آن‌ها سپری‌شده و برخی دیگر هنوز به پایان نرسیده باشند. به‌طور خلاصه در این روش برخی از مقادیر برمبنای اطلاعات واقعی و برخی برمبنای اطلاعات پیش‌بینی‌شده است.

Forward EPS بر اساس یک دوره پیش‌بینی‌شده در آینده است که معمولاً چهار دوره مالی را در برمی‌گیرد. برآورد Forward EPS می‌تواند توسط تحلیلگران بازار سرمایه یا واحد مالی خود شرکت‌ها صورت گیرد. درحالی‌که این برآورد صرفاً یک پیش‌بینی است و نه مقدار واقعی، بااین‌حال برخی از سرمایه‌گذاران به این نتیجه علاقه‌مندند چراکه میزان پتانسیل بالقوه شرکت در سودآوری را نشان می‌دهد. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

سرمایه گذران اغلب تمامی محاسبات EPS را با یکدیگر مقایسه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال ممکن است forward EPS یک شرکت را با مقدار واقعی EPS در دوره فعلی مالی مقایسه کنند. اگر EPS واقعی کمتر از مقدار پیش‌بینی‌شده باشد، ممکن است قیمت سهام افت پیدا کند. به همین ترتیب اگر EPS واقعی بیشتر شود ممکن است سهام جهش قیمتی را شاهد باشد.

جمع‌بندی

EPS شاخص بسیار مهمی برای سرمایه‌گذاران است، به‌ویژه اگر در مقایسه با مقادیر تاریخی یا پیش‌بینی‌شده قرار گیرد و یا هنگامی‌که EPS چند شرکت در یک صنعت مقایسه شوند.

ازآنجاکه EPS تنها یک عدد است، لذا توصیه می‌شود قبل از سرمایه‌گذاری از دیگر شاخص‌های ارزیابی عملکرد شرکت استفاده شود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان