بیت کوین از بسیاری از جهات شبیه به طلا است. درست مانند طلا، بیت کوین نیز نمی تواند خودسرانه تولید شود. طلا باید از زمین و بیت کوین باید از طریق ابزار دیجیتال استخراج شود. در ارتباط با این فرآیند، بنایانگذاران بیت کوین مقرر کرده اند که این ارز دیجیتال باید مانند طلا عرضه محدودی داشته باشد. در حقیقت، تنها ۲۱ میلیون بیتکوین برای استخراج وجود دارد. زمانی که تمام بیت کوین ها استخراج شوند، عرضه بیت کوین صفر خواهد شد مگر اینکه بنیانگذاران آن پروتکل Bitcoin را جهت عرضه بیشتر تغییر دهند. حامیان بیت کوین معتقدند که عرضه محدود مانند طلا، بیت کوین را با ارزش نگهداشته است. اما چه اتفاقی رخ می دهد وقتی بیت کوینی برای استخراج وجود نداشته باشد؟

تاثیر بر معدنچیان بیت کوین

ممکن است اینطور برداشت شود که گروهی که بیشترین تاثیر را از اتمام بیت کوین می پذیرند، معدنچیان بیت کوین باشند. گروهی از منتقدان اینگونه بیان می کنند؛ زمانی که ۲۱ میلیون استخراج شود، معدنچیان به پاداش بیت کوین به ازای استخراج کوین دسترسی نخواهند داشت. دراین حالت، معدنچیان باید برای ادامه بقای کسب و کار خود، به کارمزد دریافتی بابت انجام تراکنش ها قانع باشند. Bitcoin.com به این موضوع اشاره می کند که بعد از استخراج تمام بیت کوین ها، معدنچیان متوجه می شوند که استخراج دیگر صرفه اقتصادی ندارد و از صنعت استخراج خارج می شوند که همین موضوع تاثیر بسیار منفی بر توسعه ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

پیش بینی ها بیان می کنند که هزینه های دریافتی بابت انجام تراکنش ها به تنهایی قادر به تامین مالی مخارج فرآیند استخراج بیت کوین نخواهند بود. از سوی دیگر، برخی بر این باورند که هزینه های معامله و استخراج در آینده بسیار ناچیز خواهند بود. به طوری که پیش بینی ها حاکی از آن است؛ در آینده تراشه های پیشرفته با ابعاد بسیار کوچک و هزینه بسیار کم قادر به ادامه فرآیند استخراج خواهند بود. این امر باعث کاهش فشار بر روی معدنچیان می شود و اجازه فعالیت با هزینه بسیار کمتر را به آنان می دهد. علاوه براین هزینه های معامله ممکن است افزایش یابد و این عامل یک انگیزه قوی برای استخراج کنندگان خواهد بود. (همچنین بخوانید؛ آیا استخراج بیت کوین همچنان سودآور است؟).

قیمت بیت کوین

Bitcoin در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شاهد افزایش قیمت بوده است. درحالی که هنوز هیچکس از نحوه گسترش بیت کوین دردنیای مالی مطمئن نیست، به نظر می رسد که عرضه محدود بیت کوین موجب افزایش قیمت ها می شود. همچنین برخی از کوین های غیرفعال در سراسر جهان وجود دارد که بزرگترین آن ها متعلق به فرد یا گروهی است که بیت کوین را پدید آورده است (Bitcoin, Satoshi Nakamoto). شاید این عرضه که حدود یک میلیون بیت کوین است، به طور عمد نگهداری می شود تا در زمان افزایش قیمت ها مجدداً وارد بازار شود. (همچنین بخوانید؛ چه اتفاقی برای بیت کوین در دهه آینده خواهد افتاد؟).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان