سود حاصل از اختلاف بین خرید اوراق در یک بازار و فروش آن به‌طور هم‌زمان و باقیمت بالاتر در یک بازار مالی دیگر؛ آریبتراژ نام دارد. این‌یک سود بدون ریسک برای سرمایه‌گذار یا معامله‌گر حساب می‌شود.

در حوزه بازار سهام، معامله‌گران اغلب به دنبال یافتن این فرصت‌های آربیتراژی هستند. به‌عنوان‌مثال یک معامله‌گر ممکن است اوراق سهام را در بازار مالی یک کشور خارجی بخرد، به‌طوری‌که در این بازار قیمت سهام هنوز به مرحله نوسانات قیمتی نرسیده و یا به‌اصطلاح قیمت آن کشف نشده است. بنابراین قیمت سهام در بازار مالی خارجی زیر ارزش ذاتی قرار دارد و معامله‌گر با فروش این سهام در بازار محلی به قیمت واقعی می‌تواند از این اختلاف قیمت سود ببرد.

بسیاری از معامله‌گرانِ روزانه یا سفته‌بازان به دنبال موقعیت‌های ادغام یا اکتساب آربیتراژ هستند. به‌عنوان‌مثال ممکن است یک شرکت اکتسابی زیر قیمت واقعی خریداری‌شده باشد آن‌هم به دلیل ریسک سقوط قیمت سهام آن شرکت (اگر شما هم به دنبال موقعیت‌های آربیتراژی در بازارهای مالی جهانی هستید، با مشاوران ما تماس بگیرید).

در ادامه یک مثال از فرصت آربیتراژی را مرور می‌کنیم. بانک TD در هردو بازار بورس تورنتو Toronto Stock Exchange-TSX و بازار بورس نیویورک New York Stock Exchange-NYSE به‌طور هم‌زمان فعالیت می‌کند. اجازه دهید این‌گونه بگوییم کهTD  اقدام به معامله CAD با نرخ ۶۳٫۵ در کانادا و USD با نرخ ۴۷ در آمریکا می‌کند. نرخ معامله ۱٫۳۷=USD/CAD است به این معنی که هر ۱ دلار آمریکا برابر با ۱٫۳۷ دلار کانادا است. با توجه به این نرخ ارز داریم؛ USD47 = CAD64.39. بدیهی است که فرصت آربیتراژی در اینجا وجود دارد، زیرا نرخ ارز در هر دو بازار متفاوت است. یک معامله‌گر می‌تواند سهام TD را TSX با نرخ CAD63.50 بخرد و همان را با نرخ USD47.00(معادل CAD64.39) در NYSE می‌فروشد. به ازای هر معامله و اختلاف ۶۳٫۵۰-۶۴٫۳۹، معامله‌گر سود می‌کند (منبع: گروه مشاوران مالی سامان).

 

اگر همه بازارها کارا باشند، هرگز فرصت آربیتراژی به وجود نخواهد آمد. اما به‌ندرت پیش می‌آید بازارها کارا باشند. مهم است به این نکته توجه داشته باشیم که اگر همیشه تفاوت قیمت بین بازارها وجود داشته باشد هم فرصت آربیتراژی همیشه برقرار نخواهد بود.

هزینه معاملات می‌تواند سود حاصل از آربیتراژ را به صفر و یا حتی مقداری منفی برساند. برای مثال سناریو سهام بانک TD در مثال فوق را در نظر بگیرید. اگر هزینه‌های معاملاتی مجموع سهام از بازده آربیتراژ بیشتر باشد آنگاه فرصت آربیتراژی برای همیشه از بین خواهد رفت.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان