EOS یک زیرساخت قدرتمند برای غیرمتمرکز سازی برنامه ها است. EOS مبتنی بر بلاکچین است، یک سیستم غیرمتمرکز که اجازه توسعه، میزبانی و اجرای برنامه های تجاری غیر متمرکز را بر روی پلتفرم خودش می دهد.

هیچ شکل و قالب کاملی برای EOS وجود ندارد و توسعه دهندگان آن تصمیم گرفتند که آن را به شکل رسمی تعریف نکنند. EOS تمام ویژگی های مورد نیاز به منظور اجازه به کسب و کارها و توسعه دهندگان افراد حقیقی جهت توسعه برنامه های مبتنی بر بلاکچین قابل اجرا در وب را دارد. برنامه هایی مانند دسترسی امن، تائید هویت، میزبانی داده و ارتباطات بین dApps و اینترنت.

EOS همچنین توسط web-toolkit برای توسعه رابط کاربری و ایجاد برنامه های توسعه ای رایگان پشتیبانی می شود. به طور خلاصه عملکردی مشابه Google Play Store و Apple Store App دارد. (همچنین بخوانید؛ معرفی سیستم عامل مبتنی بر بلاکچین).

EOS.IO و EOS Tokens

اکوسیستم EOS شامل دو عنصر اصلی است: EOS.IO و توکن EOS.

به طور موازی، EOS.IO شبیه به سیستم عامل کامپیوتر است – شبکه بلاکچین EOS را مدیریت و کنترل می کند. EOS.IO با استفاده از معماری Blockchain ساخته شده است تا مقیاس عمودی و افقی برنامه های غیر متمرکز را فعال کند. توکن EOS، ارز دیجیتال شبکه EOS است. (همچنین بخوانید؛ اتریوم چیست؟).

توسعه دهندگان به منظور استفاده از شبکه EOS جهت ساخت برنامه های غیرمتمرکز dApps، نیاز به نگهداری ارزدیجیتال ESO دارند و نباید آنها را خرج کنند. دارندگان توکن که هیچ برنامه ای را اجرا نمی کنند، میتوانند پهنای باند خود را با دیگر کاربرانی که به آن نیاز دارند به اشتراک بگذارند و یا آن را اجاره دهند.

EOS متعلق به شرکت block.one است و توسط Dan Larimer، خالق و بنایانگذار پلتفرم های Bitshares و Steem راه اندازی شد.

تفاوت های EOS در چیست؟

درحالی که شبکه های مبتنی بر بلاکچین زیادی مانند اتریوم وجود دارند که توسعه برنامه های غیرمتمرکز را تسهیل کرده اند، EOS بر نقاط بحرانی بلاکچین تمرکز می کند و تلاش می کند تا مشکل سرعت، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری را حل کند که اغلب به عنوان یک چالش برای شبکه بلاکچین درنظر گرفته می شوند.

همچنین بخوانید؛ آیا ریپل مانند Ethereum و Bitcoin افزایش ارزش بازاری خواهد داشت؟

باتوجه به حجم روزافزون اکوسیستم dApps و ایجاد چندین برنامه روزانه در شبکه بلاکچین، این شبکه از محدودیت منابع دردسترس رنج می برد. آنها شامل مشکلاتی از جمله افزایش تعداد تراکنش های اشتباه و درخواست های تکراری، هرزنامه ها، سرعت پایین اجرا و قدرت پایین محاسباتی موجود در سراسر وب هستند.

EOS.IO تلاش می کند تا با ارائه مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و قابلیت استفاده از طریق یک رویکرد منحصر به فرد، مشکلات فوق را حل کند.

EOS ادعا می کند که قادر به پشتیبانی هزاران dApps در مقیاس تجاری بدون برخورد با محدودیت ها در طول اجرای موازی و رویکردهای ارتباط متقارن در سراسر شبکه است. بازدهی بیشتر با جدا کردن ماژول های مختلفِ درگیر در عملکرد dApps حاصل می شود. به عنوان مثال، فرآیند تأیید هویت به طور جداگانه ای از فرآیند اجرا انجام می شود.

EOS.IO ویژگی انعطاف پذیری در توسعه و نگهداری dApps را با رویکردهای مختلفی ارائه می دهد. ساختار مالکیت شبکه، استفاده رایگان توسط کاربران را فراهم و کارمزد موجود برای توسعه دهندگان را حذف می کند، چرا که توسعه دهندگان مجاز به استفاده از منابع نسبت به سهم خود به جای مدل استاندارد پرداخت به ازای هر تراکنش هستند. این امر همچنین باعث سهولت میزبانیِ برنامه ها توسط برنامه نویسان می شود و آنها می توانند بسیار سریع تر اقدام به ایجاد راهکارهای کسب درآمد کنند. (همچنین بخوانید؛ آیا کریپتوکارنسی ها ابزارهای مشتقه جدید هستند؟).

EOS.IO با استفاده از اثبات سهام مجاز و مفهوم مجوز های مبتنی بر نقش باعث افزایش انعطاف پذیری برای تصمیم گیری سریع در سطح بالا، مانند عقب نشینی، انجماد و رفع اشکال برنامه های صدمه دیده، از طریق توافق اکثریت توسعه دهندگان دارای سهام می شود.

EOS همچنین با ویژگی های کلیدی قابلیت استفاده – web toolkit برای توسعه ی رابط کاربری، توصیف واسط های خود، اسناد پایگاه داده ی خود توصیفی و طرح مجوز اعلان – باعث آسان شدن وظیفه تولید و نگهداری برنامه ها شده است. (همچنین بخوانید؛ Lightning Network).

اقتصاد مبتنی بر تورم آزاد در EOS

در EOS، استخراج هیچ معنا و مفهومی ندارد. در عوض، بلوک ها توسط تولیدکنندگان ایجاد می شود و با هر بلوک یک مقدار مشخصی ESO به عنوان پاداش برای تولید کننده ارسال می شود. تولید کنندگان باتوجه به پاداش دریافتی در تولید بلوک حق اختیار دارند و می توانند مقدار پاداش دریافتی را مشخص کنند. تعداد توکن هایی که به عنوان پاداش ایجاد می شود، بر اساس محاسبه میانگین درآمد انتظاری منتشر شده توسط همه تولید کنندگان بلوک محاسبه می شود. (برای مطالعه مقالات بیشتر درخصوص ارزدیجیتال کلیک کنید).

بدیهی است که تولید کنندگان بلوک مایل به دریافت مقدار پاداش بیشتری هستند، این ویژگی به راحتی می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. برای پیشگیری از این موضوع یک مکانیزم برای تخصیص پاداش وجود دارد و آن هم این است که مقدار پاداش سالیانه هر تولید کننده از 5 درصد بیشتر نمی شود. صاحبان توکن که حق رای دارند می توانند در این زمینه مقدار تورم توکن را تعیین کنند.

این مکانیزم، مکمل عمل ذخیره سازی EOS است، همانطور که همه دارندگان توکن برای ذخیره سازی فایل ها در شبکه EOS از طریق بخشی از تورم سالانه، هزینه مشخصی پرداخت می کنند. تا زمانی که آنها یک فایل را در شبکه ذخیره می کنند، کوین های EOS خود را حفظ می کنند و تنها براساس نرخ تورم ارزش دارایی اشان کسر می شود.

هرچه حجم ذخیره سازی بیشتر باشد، به بلوک های بیشتری نیاز خواهد بود بنابراین تولید کنندگان نرخ پاداش را در شبکه افزایش می دهند و باعث افزایش نرخ تورم EOS در سیستم می شوند. در صورت کاهش تقاضا برای ذخیره سازی، تورم پایین خواهد بود، در نتیجه ارزش توکن های EOS کمتر دچار تغییر خواهد شد.

توزیع منحصر به فرد سالانه توکن

EOS یک رویکرد جدید با دوره ی یک ساله ICO را آغاز کرد. همانطور که در EOSCollective.org اشاره شد، توزیع توکن EOS با هدف گسترش توکن ها در سراسر اکوسیستم با قیمت های واقع گرایانه بازار بدون محدودیت انتخاب در یک دوره کوتاه ICO انجام شد.

  • 200 میلیون (20٪) از توکن ها ابتدا در طی یک دوره پنج روزه از 26 ژوئن 2016 تا 1 ژوئیه 2017 توزیع شد.
  • 700 میلیون (70٪) از نشانه ها در حال حاضر به طور مداوم از 2 میلیون در روز در 350 روز توزیع می شود.
  • 100 میلیون (10٪) در سپرده برای پاداش تولید بلوک و افزایش انگیزه استفاده از EOS نگهداری می شود. این مقدار درطول 10 سال در سیستم توزیع می شوند.

توکن های EOS را می توان در انواع کیف پول های دیجیتالی همراه با سایر رمزارزها مانند Ethereum نگهداری کرد. از این کیف پول ها می توان به Ethereum Wallet،  MyEtherWalletو   MetaMasاشاره کرد. همچنین EOS قابلیت مبادله با سایر ارزهای دیجتال را در بازارهای Bitfinex  و  YoBit را دارد. (همچنین بخوانید؛ Cold Storage بیت کوین چیست؟).

جمع بندی

به نظر می رسد پتانسیل EOS بسیار زیاد است، چراکه هدف آن حل مشکلات مربوط به شبکه های استاندارد مبتنی بر Blockchain است. با این حال هنوز یک طرح و مفهوم ابتدایی است و ممکن است نتواند به بازده برسد.

ادعای جسورانه پردازش 100،000 تراکنش در ثانیه هنوز توسط بسیاری از فعالان دنیای بلاکچین مطرح می شود. الزام به نگه داشتن توکن های EOS جهت واجد شرایط بودن برای انجام معاملات، باعث ایجاد نوسان قیمتی می شود. با گسترش اکو سیستم EOS، ارزش ارز دیجیتال EOS هم افزایش خواهد یافت.