شاخص Big Mac، که به نام Big Mac PPP هم شناخته می‌شود، یک نظرسنجی است که توسط مجله The Economist برای اندازه‌گیری توان بخشی قدرت خرید (PPP) بین کشورها انجام می‌شود، از شاخص McDonald’s Big Mac به‌عنوان معیاری برای مقایسه استفاده می‌شود. با توجه به ایده PPP از Economist، هر تغییری در نرخ ارز بین کشورها در میزان تغییرات نرخ سبد کالا هم دیده می‌شود که در یک مدت‌زمان مشخص ثابت باقی می‌ماند. شاخص بیگ مک (همبرگر بزرگ مک‌دونالد) نشان می‌دهد که در تئوری، تغییرات نرخ بین ارزها بر قیمت تمام‌شده محصول مک‌دونالد یعنی Big Mac در کشورهای مختلف تأثیر می‌گذارد، در این تئوری سبد کالا با همبرگر مک‌دونالد جایگزین شده است.

به‌عنوان‌مثال اگر قیمت یک Big Mac در ایالات‌متحده ۴٫۰۰ دلار در مقایسه باقیمت ۲٫۵ یورو Big Mac در اروپا باشد، انتظار می‌رود که نرخ بین ارزها ۱٫۶۰ باشد (۴/۲٫۵=۱٫۶۰). اگر نرخ مبادله‌ای دلار به یورو بیشتر باشد، شاخص Big Mac نشان می‌دهد که ارزش ذاتی یورو کمتر است، و اگر نرخ مبادله‌ای کمتر باشد یعنی یورو در کمتر از ارزش ذاتی خود مبادله می‌شود.

این شاخص در بهترین حالت خود، ناقص است. اول اینکه قیمت Big Mac توسط شرکت McDonald تعیین می‌شود. قیمت نماد MCD در بازار تا حد زیادی می‌تواند بر قیمت Big Mac تأثیر بگذارد. همچنین اندازه، مواد تشکیل‌دهنده و در دسترس بودن Big Mac در کشورهای مختلف متفاوت است. بر این اساس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که این شاخص، سلیقه‌ای تعریف‌شده است. (بیشتر بخوانید؛ اقتصاد همبرگری: شاخص Big Mac)