۱۸۰ ارز دیجیتال شناخته‌شده و در گردش وجود دارد که از Samoan tala تا Burmese kyat را شامل می‌شود. درست مانند ارزهای معمولی، ارزهای دیجیتال هم از تنوع برخوردارند. ازآنجاکه بیت کوین اولین ارز بود لذا بیشترین تبلیغات را در پی داشت، اما از میان ده‌ها ارز دیجیتالِ جایگزین یک ارز به نام لایت کوین هم وجود دارد.

بر اساس سرمایه بازار (مقدار ارز دیجیتال موجود در بازار یا market capitalization)، لایت کوین بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین و ریپل است. لایت کوین مانند هم‌رده‌هایش، مشابه یک سیستم پرداخت آنلاین عمل می‌کند. درست مانند PayPal یا شبکه آنلاین بانک، کاربران می‌توانند از آن برای انتقال پول به دیگران استفاده کنند. فقط به‌جای استفاده از دلارهای ایالات‌متحده، معاملات در واحد LTC انجام می‌شود. بدین معنی که شباهت لایتکوین به سیستم‌های سنتی ارز و پرداخت هزینه‌ها به پایان می‌رسد. (همچنین بخوانید؛ بنیاد لایت کوین با بانک‌های آلمان مشارکت می‌کند).

لایتکوین چگونه ساخته می‌شود

همانند تمام کریپتوکارنسی ها، لایت کوین هم توسط دولت‌های مرکزی ساخته نمی‌شود، که به لحاظ تاریخی تنها موجودیتی هستند که اعتماد جامعه را به خود افزایش داده‌اند. لایتکوین ها به‌جای آنکه توسط بانک‌های مرکزی صادر و چاپ شوند، توسط روش دقیقی به نام حفاری یا Mining ایجاد می‌شود که شامل پردازش فهرستی از معاملات لایتکوین است. برخلاف ارزهای سنتی، عرضه لایتکوین ثابت است. تعداد کل عرضه لایتکوین حداکثر ۸۴ میلیون خواهد بود و نه بیشتر. هر ۲٫۵ دقیقه (به‌جای ۱۰ دقیقه برای بیتکوین)، شبکه لایتکوین یک بلوک تولید می‌کند – به‌طوری‌که ورودی لایتکوین جدید در سراسر جهان است. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین در مقابل لایت کوین – بررسی تفاوت‌ها). و این همان‌جایی است که ارزش ذاتی لایت کوین مشخص می‌شود.

این بلوک توسط نرم‌افزار معدن یا حفاری تأییدشده و برای هر “معدنچی” که می‌خواهد آن را ببیند قابل‌رؤیت است. هنگامی‌که یک معدنچی آن را تأیید می‌کند، بلوک بعدی وارد زنجیره‌ای می‌شود، که قبلاً هر معامله Litecoin ثبت‌شده است.

معدنکاری برای لایتکوین

انگیزه و یا پاداش هر معدنچی، دریافت ۵۰ لایتکوین به ازای تائید یک بلوک است. تعداد لایتکوین هایی که برای چنین کاری اهدا می‌شوند باگذشت زمان کاهش می‌یابد. در اکتبر ۲۰۱۵ این مقدار به نصف کاهش‌یافته و همین روند را ادامه خواهد داد تا زمانی که به مقدار ۸۴ میلیون لایت کوین برسد.

این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ معدنچی‌ای نمی‌تواند جزئیات بلوک را تغییر دهد. هرگونه کلاه‌برداری توسط معدنچیان بلافاصله شناسایی می‌شود. تنها راه تائید بلوک، نظر جمعی معدنچیان است تا معاملات دروغین شناسایی شوند که البته هر معامله دروغین عملاً غیرممکن است.

معدنکاری کریپتوکارنسی ها به میزان زیادی به قدرت پردازش و سخت‌افزار معدنچیان بستگی دارد. برای معدنکاری هرچه بیشتر کریپتوکارنسی، واحد پردازند مرکزی Dell Inspiron به میزان زیادی باید سریع باشد. هرچه ظرفیت سخت‌افزارها بیشتر باشد، ارزش دریافتی معدنچیان هم بیشتر می‌شود.

ارزش لایتکوین چیست؟

هر ارزی –حتی دلار و یا شمش طلا- تنها به میزان ارزشمند است که جامعه انتظار دارد. اگر بانک مرکزی شروع به چاپ اسکناس‌های بیشتر کند، ارزش دلار کاهش می‌یابد. اما این پدیده چیزی بیشتر از ارزهای معمولی است. هر محصول و یا خدمتی که کمتر از ارزش ذاتی‌اش ارزش‌گذاری شود، بیشتر در دسترس خواهد بود. سازندگان لایت کوین از همان ابتدا دریافتند که ایجاد شهرت برای یک پول جدید در بازار بسیار دشوار است. اما با محدود کردن تعداد لایت کوین‌های عرضه‌شده در بازار، سازندگان آن ترسِ خریداران از افت ارزش لایت کوین را کاهش دادند. (همچنین بخوانید؛ آنچه قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید بدانید).

مزایای ذاتی لایتکوین چیزی بیشتر از بیت کوین است. با توجه به زمان تائید کوتاه بلوک‌ها، معاملات لایتکوین بسیار سریع‌تر از بیت کوین انجام می‌شوند همچنین هزینه معامله در این ارز دیجیتال بسیار پایین‌تر است. هزینه پردازش یک معامله صرف‌نظر از اندازه آن، ۱/۱۰۰۰ لایت کوین است.

جمع‌بندی

زمانی که اعتماد جمعی کاربران برای یک ارز ایجاد می‌شود، شاهد کاهش بیش از ارزش ذاتی آن ارز نخواهیم بود و می‌تواند ارزش خود را به‌عنوان روش پرداخت حفظ کند. لایتکوین در هیچ کشوری به‌طور رسمی پذیرفته‌نشده است، حتی سازندگان آن اعتراف کرده‌اند که کاربران آن کمتر از ۱۰۰ هزار نفر هستند. اما ازآنجاکه ارزهای دیجیتال پذیرفته‌شده‌اند و ارزش‌های آن تثبیت‌شده‌اند، در آینده‌ای نزدیک شاهد پذیرش این ارز مطرح خواهیم بود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان