زمانی که ده سال پیش ارز دیجیتال به جهان معرفی شد، قرار بود بیت کوین یک انقلاب در سیستم مالی باشد. اما تغییرات به‌سختی ایجاد می‌شوند. اولین دهه شگرف ارز دیجیتال با رسوایی، اشتباهات و نوسانات قیمت شدید معرفی شد. کاهش قیمت بیت کوین در سال جاری با انتقادات زیادی همراه بود. اما خوش‌بینی علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال، نسبت به آینده دو برابر شده است. به همین ترتیب این خوش‌بینی می‌تواند محور اصلی دهه پیش رو برای بیت کوین باشد.

چشم‌انداز

همان‌طور که ساتوشی ناکاماتو مخترع این ارز دیجیتال در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ بیان کرد، “بیت کوین، جایگزینی بدون محدودیت و غیرمتمرکز برای ارزهای دولتی و تحت کنترل بانک‌های مرکزی است”. اجماع توافق برای تراکنش‌های بیت کوین در شبکه بلاکچین به شخص سومی بستگی ندارد. در عوض به کمک شبکه بلاک چین (یک شبکه نقطه‌به‌نقطه یکپارچه با سیستم‌های الکترونیکی)، اعتبار تراکنش‌ها تائید می‌شود. ناکاماتو بیان کرد؛ ” هزینه میانجیگری (توسط مؤسسات مالی) هزینه‌های تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد و موجب محدود شدن معاملات و کاهش حجم آن‌ها می‌شود”. ناکاماتو این متن را به این دلیل منتشر کرد که بیان کند بیت کوین این محدودیت‌ها را ندارد.

بیت کوین، جایگزینی بدون محدودیت و غیرمتمرکز برای ارزهای دولتی و تحت کنترل بانک‌های مرکزی است

بااین‌حال، در پایان دهه اول بیت کوین، این دیدگاه اصلی به خطر افتاده است. (همچنین بخوانید؛ ثبات قیمت Bitcoin – نشانه روند صعودی یا نزولی؟).

رویکرد غیرمتمرکز به سمت متمرکز شدن پیش می‌رود. گفته می‌شود نهنگ‌ها یا سرمایه‌گذارانی که بیشترین میزان بیت کوین را در اختیاردارند، قیمت این ارز را کنترل می‌کنند. غیرمتمرکز بودن چاپ پول از طریق عملیات معدنچی قربانی مزارع عظیم Mining شده است. به‌طور مثال شرکت چینی Bitmain، که ارزشش ۱۲ میلیارد دلار در بازار آزاد برآورد می‌شود، حدود ۷۵ درصد از بیت کوین‌های جدید را استخراج می‌کند. فناوری ساختاری بیت کوین از بین رفته است و با مشکلات متعددی روبه‌رو شده است.

اما این موارد منفی با رشد این بازار پر رونق به تعادل رسیده است. بازار ارز دیجیتال که در دهه گذشته وجود خارجی نداشت امروز ارزشی ۲۵۰ میلیارد دلاری دارد. بیش از ۱۵۰۰ کریپتوکارنسی در بازار وجود دارد که اولین ارز مورد مبادله بیت کوین بوده است. Blockchain تبدیل به یک کلمه خانگی شده است و به‌عنوان یک‌راه حل برای مشکلات پیچیده شناخته می‌شود. سرمایه‌گذاران حقوقی نیز پس از تردیدهای اولیه وارد این بازار شدند.

ارزیابی بیت کوین برای دهه بعد

دهه آیند در خصوص تکامل این ارز دیجیتال بسیار تعیین‌کننده است. علاوه بر تغییرات دنیای مالی، نقاطی از اکوسیستم بیت کوین وجود دارند که سرمایه‌گذاران باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند. (برای مطالعه مقالات بیشتر در خصوص بیت کوین، اینجا کلیک کنید).

در حال حاضر کریپتوکارنسی به‌عنوان گزینه سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش دارایی و وسیله‌ای جهت انجام معاملات استفاده می‌شود. سرمایه گذران حقوقی به دنبال کسب سود از نوسانات قیمت هستند، چراکه دولت‌های سراسر جهان مانند ژاپن آن را به‌عنوان یک وسیله پرداخت قانونی دانسته‌اند. (همچنین بخوانید؛ ۱۰ شهر برتر بیتکوینی جهان).

اما مشکلات مقیاسی و امنیتی برای بیت کوین وجود دارد. همان‌طور که مشاوران ما دریافتند بزرگ‌ترین مشکل ارزهای دیجیتال در سال گذشته مسئله امنیت بوده است. این مشکل با توجه به ارزش بیت کوین‌ و سایر ارزهای دیجیتالِ ربوده‌شده توسط هکرها مشخص‌شده است. درصورتی‌که امنیت سیستم بیتکوین تائید شود، شاهد تصویب جمعی معامله گران خواهیم بود. به گفته کارشناسان، بیت کوین در ده سال آینده جزء جریان‌های اصلی پرداخت خواهد بود.

جریان اصلی بیت کوین به‌عنوان مکانیسم پرداختی، بدون پیشرفت تکنولوژی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال رخ نمی‌دهد. به‌عنوان یک دارایی سرمایه‌گذاری قابل‌اعتماد، بیت کوین باید قادر به اداره و مدیریت میلیون‌ها معامله در ثانیه باشد. چنین فناوری که به‌سرعت برق باید انجام شود موجب حل مشکل مقیاس می‌شود.

همان‌طور که قبل از تولید انبوه خودرو شاهد انقلاب در حمل‌ونقل از صنعت راه‌سازی تا قوانین بیمه‌ای بودیم، در خصوص بیت کوین نیز به همین ترتیب است. با توجه به رسانه‌ای شدن بیت کوین در سال‌های گذشته شاهد دواندن ریشه ایجاد زیرساخت‌های بیت کوین هستیم. همان‌طور که قوانین و مقررات وضع می‌شوند، اکوسیستم نیز گسترش می‌یابد.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان