زمانی که صحبت از ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سرمایه‌گذاران عدم خرید یا فروش در زمان مناسب به جهت کسب سود است. ارزهای دیجیتال به‌سرعت در بازارهای مالی توسعه پیداکرده‌اند و در پرتفوی بسیاری از سرمایه‌گذاران دیده می‌شوند، هرچند که بسیاری از آنان درک مناسبی از نوسانات این ابزارهای مالی ندارند.

اگر قصد ورود به دنیای ارزهای دیجیتال رادارید، مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری قبل از پرداخت پول در مورد بازار هدف خود تحقیق و مطالعه کنید. در ادامه، نکاتی که قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید بدانید، جمع‌آوری‌شده است؛

بپرسید چرا

شاید مهم‌ترین سؤالی که قبل از سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال باید بپرسید این پرسش است که؛ “چرا باید در این بازار سرمایه‌گذاری کنم؟”. در حال حاضر برای ابزارهای مالی جایگزین بیشتری وجود دارد که نسبت به ارزهای دیجیتال از ثبات بیشتر و نوسانات کمتر برخوردار هستند. آیا شما به هیجان در سرمایه‌گذاری خود علاقه دارید؟ و یا یک دلیل قانع‌کننده برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا کوین منحصربه‌فردی دارید؟  البته سرمایه‌گذاران مختلف دارای اهداف شخصی سرمایه‌گذاری خود هستند و بررسی فضای کریپتوکارنسی ها ممکن است برای برخی از سرمایه‌گذاران بسیار حساس‌تر و ضروری‌تر به نظر برسد.

صنعت ارزهای دیجیتال را درک کنید

به‌ویژه سرمایه‌گذارانی که قصد وارد شدن به موقعیت معاملاتی در ارزهای دیجیتال جدید و ناشناخته رادارند، بسیار ضروری است که قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، کارکرد سیستم بلاک چین را درک و در مورد ارز دیجیتال موردنظر خود اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید. برای یادگیری ارزهای دیجیتال مختلف باید زمان زیادی صرف کنید. در حال حاضر صدها کوین و توکن مختلف در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند، توصیه می‌شود برای شروع به ارزهای نام آشنایی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و آیوتا مراجعه کنید. همچنین لازم است فناوری بلاک چین و شیوه عملکرد آن را به‌خوبی فرابگیرید.

اگر شما دانش کامپیوتری یا پس‌زمینه‌ای در خصوص برنامه نویسی ندارید، ممکن است در رابطه با تجزیه‌وتحلیل مشخصه‌های فناوری بلاک چین با مشکل روبه‌رو شوید. توصیه مشاوران ما به شما این است که برای شروع به قسمت ارزهای دیجیتال در وبلاگ گروه مشاوران مالی سامان مراجعه کنید. با شناخت بهتر دنیای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، قادر خواهید بود موقعیت‌های مناسب سرمایه‌گذاری را بسیار سریع‌تر شناسایی کنید.

White Paper

ازآنجاکه فضای ارزهای دیجیتال بسیار ناپایدار است، شاهد تغییر سریع همه‌چیز در این دنیا هستیم. یکی از دلایل سرعت تغییرات وجود جامعه بزرگ علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و ارتباط آن‌ها با یکدیگر است. سعی کنید وارد این جامعه شوید و از آخرین اخبار و اطلاعات مرتبط با ارزهای دیجیتال باخبر شوید. Reddit به‌عنوان یک مرکز گردهمایی مجازی علاقه‌مندان ارزهای دیجیتال شده است، بااین‌حال جوامع فیزیکی و اینترنتی بسیاری در رابطه با دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد.

عامل مهم‌تر ازنظرات معامله گران و صحبت‌های گفته‌شده در مورد ارزهای دیجیتال، ماهیت و خاصیت ذاتی یک ارز دیجیتال (پروژه کریپتوکارنسی) است. زمانی که قصد سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال رادارید، به دنبال White Paper های ارز دیجیتال موردنظر خود بگردید. هر پروژه رمزنگار باید یک برگه سفید یا White Paper داشته باشد که به‌راحتی قابل‌دسترس برای عموم سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان باشد (اگر این‌طور نیست، آن ارز دیجیتال را از لیست سرمایه‌گذاری‌های خود خط بزنید). White Paper را به‌دقت مطالعه کنید، این سند حاوی اهداف پروژه رمزنگار است که توسعه‌دهندگان تمامی آن‌ها را به‌وضوح بیان کرده‌اند، جزئیات این سند می‌تواند شامل معرفی گروه طراحی و توسعه ارز دیجیتال، برنامه زمان‌بندی، اهداف پروژه، جزئیات اجرا و دیگر اطلاعات موردنیاز برای سرمایه‌گذاران باشد. اگر این سند حاوی داده‌ها و اطلاعات مرتبط با پروژه نباشد به‌عنوان یک معیار منفی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. مقاله سفید یک فرصت مناسب است که به سرمایه‌گذاران می‌گوید چه زمانی و به چه مقداری از موقعیت معاملاتی خود خارج شوند.

زمان‌بندی یک عامل کلیدی است

هنگامی‌که احساس کردید، صنعت کریپتوکارنسی را به‌خوبی شناخته‌اید و یک یا چند پروژه را برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفتید و در موردشان به‌خوبی تحقیق کردید، زمان شروع سرمایه‌گذاری است. دنیای ارزهای دیجیتال با سرعت زیاد روبه‌جلو حرکت می‌کند و به صنعتی بدون ثبات شهرت پیداکرده است. از طرف دیگر، خرید یک ارز دیجیتال محبوب زیاد پیشنهاد نمی‌شود چراکه به دلیل حرکت دیگر سرمایه‌گذاران به سمت آن شاهد تغییرات سریع قیمتی خواهیم بود. در حقیقت اگر پیش از شروع به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال، صنعت را به‌خوبی رصد کنید، شانس موفقیت خود را در کسب بازده بالقوه افزایش‌خواهید داد. اغلب کریپتوکارنسی ها تمایل به تکرار الگوهای تکراری دارند. بیت کوین رهبر بازار ارزهای دیجیتال است و معمولاً روند قیمت سایر ارزهای دیجیتال در ادامه روند بیت کوین است. البته خبرهایی نظیر هک شدن کیف پول‌ها، سرقت، کلاه‌برداری دست‌کاری قیمت موجب ایجاد شوک به نوسانات قیمت می‌شود.

درنهایت این موضوع را مدنظر خود قرار دهید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار سوداگرانِ است. میلیون‌ها پول در این بازار از جیب سرمایه‌گذاران ناپدید و به جیب میلیونرهای یک‌شبه بیت کوین ریخته شده است. سرمایه‌گذاری در این بازار به معنی پذیرش ریسک بسیار بالا توسط سرمایه‌گذار است. با انجام مراحل لازم که پیش‌تر توضیح داده شد قبل از سرمایه‌گذاری، شانس موفقیت خود را بالا ببرید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان