اتریوم یک شبکه نقطه‌به‌نقطه از ماشین‌های مجازی است که هر توسعه‌دهنده می‌تواند از آن برای اجرای برنامه‌های توزیع‌شده یا DApps استفاده کند. این برنامه‌های کامپیوتری می‌تواند هر چیزی را شامل شود، اما شبکه طوری بهینه‌سازی شده که قوانینی را به‌طور مکانیکی زمانی که شرایط مشخص فراهم شود (مانند قرارداد)، اجرا کند. اتریوم از بلوک‌های عمومی غیرمتمرکز خود برای ذخیره‌سازی، رمزنگاری، محافظت و اجرای این قراردادها استفاده می‌کند.

هر کامپیوتر در شبکه یک ماشین مجازی کوچک دانلود می‌کند تا با بلاکچین اتریوم همگام شود و برای اجرای قراردادها در دسترس باشد. این شبکه توزیع‌شده بین کامپیوترها به‌راحتی امنیت، قابلیت اطمینان و قدرت محاسبات لازم برای انجام ترتیبات طراحی را فراهم می‌کند. البته که این شبکه تشکیل‌شده آزاد یا خصوصی نیست، بنابراین توسعه‌دهندگان تنها از آن برای زمانی که اجماع بر روی خروجی‌ها وجود دارد و یا داده‌ها می‌توانند عمومی باشند، استفاده می‌کنند. (همچنین بخوانید؛ بلاکچین در صنعت بانکداری).

درحالی‌که اکثر این قراردادها تعاملات انسانی را نشان می‌دهند، در حال حاضر این فنّاوری در موارد صنعتی به‌صورت قراردادهای بین سازمان با سازمان و یا ماشین با ماشین درحال‌توسعه است. به‌عنوان‌مثال، برخی از شرکت‌های انرژی در حال تحقیق در مورد راه‌های ایجاد یک شبکه هوشمندانه هستند، که در آن خانه‌ها می‌توانند به‌صورت خودکار از قدرت خریدوفروش برخوردار شوند. مثال دیگر ماشین‌های تجاری بین‌الملل است. همکاری IBM و گروه سامسونگ در اینترنت اشیاء مثال دیگری از این موضوع است. بااین‌حال آنها از Fork بر روی اتریوم استفاده کرده‌اند به‌طوری‌که بتوانند حریم خصوصی را برای اینترنت اشیاء محفوظ نگهدارند.

صنعت مالی هم دوستدار تعهد بلاکچین به کنترل و مدیریت است، اما به آزاد بودن حریم اطلاعات رأی نمی‌دهد. بنابراین برخی از شرکت‌های مشاوره بر روی اتریوم Fork انجام داده‌اند که بتوانند آن را به بانک‌ها برای ایجاد شبکه خصوصی خود با رعایت حفظ حریم خصوصی بفروشند. (همچنین بخوانید؛ پذیرش بلاک چین در وال‌استریت).

Ethereum قطعاً یک برنامه‌ریزی جدید از ماشین‌های مجازی با امکانات شگفت‌انگیز است. بااین‌حال، ما هنوز نمی‌دانیم که شبکه Ethereum unforked چگونه رشد خواهد کرد یا اینکه این شبکه چگونه می‌تواند مقیاس‌پذیر باشد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان