اصلاح چیست؟

اصلاح به‌طورکلی به کاهش ده‌درصدی یا بیشتر نسبت به آخرین قله تشکیل‌شده اشاره دارد. اصلاح می‌تواند در سهام، کالا، ارز، ارز دیجیتال و سایر دارایی‌های بازارهای مالی رخ دهد. دارایی، سهام یا شاخص می‌تواند برای دوره کوتاه‌مدت و یا دائمی وارد فاز اصلاح شود به‌طوری‌که از روزانه تا سالانه می‌تواند در این مرحله قرار بگیرد.

ساختار اصلاح

اصلاح می‌تواند گاهی اوقات توسط تحلیل بازار نمایش داده شود و بین شاخص‌ها و بازارهای مختلف مقایسه شود. با استفاده از این روش یک تحلیلگر می‌تواند دریابد یک شاخصِ ضعیف چه شاخص‌های دیگری را که در اصلاح قرار دارند، دنبال می‌کند. روند مشابه شاخص‌ها می‌تواند به این معنی باشد که اصلاح بازار به‌طور بالقوه وجود خواهد داشت.

قبل از اصلاح کل بازار، ممکن است سهم‌های انفرادی در حالت صعودی خود باشند. در مقابل، در زمان اصلاح، دارایی‌های فردی با توجه شرایط اصلاحی بازار، عملکرد ضعیفی خواهند داشت. اصلاحات اغلب به‌عنوان زمان باارزش خرید دارایی‌ها باقیمت پایین‌تر جهت سرمایه‌گذارانی که حاضر به پذیرش ریسک بالاتر هستند، دیده می‌شوند.

اگرچه اصلاحات بازار می‌تواند چالش‌برانگیز باشند و کاهش بیش از ده‌درصدی برای برخی از سرمایه‌گذاران مشکل به وجود بیاورد، اما در برخی موارد اصلاحات، نشان‌دهنده سلامت بازار و سرمایه‌گذارها است. برای بازار، اصلاح می‌تواند به تعدیل و تنظیم مجدد ارزش دارایی‌هایی که رشد چشمگیر و بی‌دلیل را تجربه کرده‌اند، کمک کند. اما اصلاح برای سرمایه‌گذاران، می‌تواند به بهره‌برداری از فرصت‌های بهینه خرید و یا کسب درس و تجربه از تغییرهای ناگهانی شرایط بازار کمک کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان