وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد جهان است و در سال ۲۰۱۸ ارزش خالص دارایی‌های او به ۸۷٫۱ میلیارد دلار رسیده است. این باعث شد او سومین شخص ثروتمند دنیا باشد.   بافت ارزش خالص دارایی‌های خود را عمدتاً در سهام Berkshire Hathaway و Berkshire Hathaway، شرکت سرمایه‌گذاری ای که خود تأسیس کرد، نگهداری می‌کند. شرکت Berkshire Hathaway به‌عنوان وسیله‌ای برای جابه‌جایی‌های پول‌های او عمل می‌کند و مواردی مانند سهام، املاک و انرژی‌های تجدید پذیر سرمایه‌گذاری می‌کند.

بااین‌حال، بافت نیز از ابتدا شروع کرد به‌نحوی‌که نوع نگاه امروزی او به مدیریت پول  در طی این سال ها شکل گرفت. او در سال ۱۹۳۰ در Omaha، نبراسکا متولد شد، و از آن زمان تا به امروز در همان شهر ساکن است. کار خود را به‌عنوان فروشنده موقعیت‌های سرمایه‌گذاری شروع و استعداد سرمایه‌گذاری در خود را پیدا کرد به‌طوری‌که درنهایت توانست شرکت Berkshire Hathaway را تأسیس کند. او هنوز در خانه‌ای که سال ۱۹۸۵ به قیمت ۳۱,۵۰۰ دلار خرید، زندگی می‌کند.

Berkshire Hathaway

اکثر ثروت وارن بافت درمجموعه سرمایه‌گذاری Berkshire Hathaway قرار دارد. گزارش‌های سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ نشان می‌دهند که تعداد ۲۴۰۰۶۴۰ سهام Hathaway متعلق به بافت است. در سال‌های اخیر، بافت مبلغ قابل‌توجهی از سهام خود را به موسسه خیریه هدیه داده است. همچنین شایان‌ذکر است که در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ ارزش سهام Berkshire با نماد BRK 319,100 دلار بوده است.

زمانی که بافت ۳۰ سال داشت ارزش سهام او در Berkshire تنها ۱ میلیون دلار بود. از طریق سرمایه‌گذاری‌های هوشمندانه او سهام شرکت را از ۷٫۶۰ دلار به ازای هر سهم در سال ۱۹۶۰ به مبلغ فعلی رسیده است. این افزایش قابل‌ملاحظه در قیمت سهام، دلیل اصلی افزایش ثروت بافت در طی این سال‌ها بوده است.

سبد سهام

بافت علاوه بر اینکه رئیس هیئت‌مدیره و مدیر ارشد Berkshire Hathaway است، از این شرکت به‌عنوان وسیله‌ای برای جابه‌جایی سرمایه‌اش استفاده می‌کند و بسیاری از خریدوفروش‌های سهام را از همین طریق پیش می‌برد.

یک سرمایه‌گذار از طریق رویکردهای سرمایه‌گذاری باارزش و منابع درآمدی شناخته می‌شود و سبد دارایی‌هایش ایدئولوژی‌های او را نشان می‌دهند. در ۳۰ سپتامبر ارزش سبد دارایی‌های Berkshire بافت ۱۹۵٫۶۲ میلیارد دلار بود به‌طوری‌که بزرگ‌ترین وزن سهام را Apple, Wells Fargo و Kraft Heinz تشکیل داده‌اند. درمجموع این سه شرکت ۴۷% سهام بافت را تشکیل داده‌اند.

به‌عنوان یک درصد سرمایه‌گذاری در سهام، Berkshire به‌طور گسترده در بخش مالی با وزن ۴۱ درصد سرمایه‌گذاری کرده است درنتیجه ۲۵ درصد در تکنولوژی و ۲۰ درصد در خدمات مصرفی سرمایه‌گذاری شده است. بخش‌های دیگر در سبد دارایی‌های سهام شامل صنعت، مراقبت‌های بهداشتی، انرژی، خدمات ارتباطی، مواد اولیه و املاک و مستغلات است.

مالی

در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ سبد Berkshire Hathaway شامل ۴۱% از سهام شرکت‌های مالی بوده است. برکشایر دارای سهام ۱۲ شرکت مالی با وزن‌های زیر است:

شرکت‌های تابعه

علاوه بر سهام، Berkshire Hathaway به‌عنوان یک شرکت بزرگ شناخته می‌شود.   این شرکت دارای ۶۳ شرکت تابعه با تمرکز بر بیمه و املاک و مستغلات است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان