شرکت تسلا با تأکید بر افزایش مقبولیت دارایی دیجیتال، به جدیدترین شرکت بزرگ سرمایه گذار در بیت کوین تبدیل شده است.

سوال اصلی که تمام فعالان بازارهای مالی می پرسند این است که چرا شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک این کار را انجام می دهد؟

روز دوشنبه، شرکت سازنده اتومبیل های الکتریکی تسلا TSLA ، -5.26٪ در مجمع عمومی اعلام کرد 1.5 میلیارد دلار بیت کوین BTCUSD ، 2.42٪ خریداری کرده و انتظار دارد که در آینده محصولات شرکت خود را با پرداخت بیت کوین نیز به فروش برساند.

اقدام تسلا برای سرمایه گذاری در بیت کوین به عنوان تأیید بیشتر قانونی بودن این دارایی نوپا تلقی می شود که در حدود 12 سال پیش وجود نداشت.

با این حال، بیت کوین به عنوان یک دارایی بی ثبات و پرنوسان از منظر قیمت شناخته می شود که مستعد نوسان شدید قیمت است و اعلامیه روز دوشنبه تسلا توسط برخی از مهندسان مالی شرکت های بزرگ به عنوان یک ریسک غیرضروری در ترازنامه سازنده خودرو تسلا در قالب ارز یا کالا توصیف شد.

اگرچه هنوز مشخص نیست که چرا ماسک و شرکت تسلا تصمیم گرفته اند شرکت را در معرض ریسک احتمالی نوسان بیت کوین قرار دهند، در ادامه این مقاله چند دلیل وجود دارد که به آن ها پرداخته ایم:

تنوع

تسلا در بیانیه خود به صراحت اعلام کرد که بیت کوین را فرصتی برای متنوع نگه داشتن پول نقد در سبد سرمایه گذاری خود خریداری کرده است و آن را معادل پول نقد خود می داند.

شرکت ها معمولاً وجوه نقد اضافی و / یا معادل وجه نقد مانند اسناد خزانه داری یا اوراق را در دفاتر خود نگه می دارند تا نقدینگی عملیاتی فراهم کنند و ضمن محدود کردن ریسک مالی، بازدهی را افزایش دهند.

ما سیاست سرمایه گذاری خود را به روز کردیم تا انعطاف پذیری بیشتری به منظور تنوع بیشتر و به حداکثر رساندن بازده پول نقد خود فراهم کنیم.

تسلا

تسلا اعتراف می کند که این حرکت بدون ریسک نیست ، چرا که قیمت بیت کوین می تواند کاهش یابد.

اگر دارایی های دیجیتالی داشته باشیم و ارزش آنها نسبت به قیمت خرید ما کاهش یابد، ممکن است به وضعیت مالی ما آسیب برساند.

تسلا

اما بیت کوین که امسال 62 درصد رشد داشته است، در صورت ادامه حرکت صعودی می تواند به راحتی به یک ارزش شش رقمی برسد که باعث می شود ماسک هوشمند به نظر برسد.

شیرین کاری تبلیغاتی؟

کریگ ارلام ، تحلیلگر ارشد بازار، در یادداشتی روز سه شنبه می نویسد:

خوشبختانه ، ایلان ماسک روز دوشنبه با اعلام غیر منتظره تسلا برای خرید بیت کوین و پذیرفتن آنها به عنوان پرداخت برای وسایل نقلیه، دیگر خسته کننده به نظر نمی رسد!!

این تحلیلگر از این حرکت به عنوان “فن تبلیغاتی” یاد کرد ، حرکتی که همه در مورد آن صحبت می کنند ، اما روشهای مختلفی برای فکر کردن در مورد آن وجود دارد.

مدیریت نام تجاری

بیت کوین با گروهی از بنیانگذاران نمادین در ارتباط است که تلاش می کردند قالب پرداخت های سنتی را بشکنند. این ایده نوشتن رمزنگاری ارزهای دیجیتال در سال 2009 توسط شخص یا افرادی به نام Satoshi Nakamoto بود.

این تصورات تا حدودی با دستور کار ماسک همسو است. تسلا در حال ساخت وسایل نقلیه مجهز به انرژی الکتریکی است که تاکنون تحت سلطه اتومبیل های دارای سوخت فسیلی بوده است.

علاوه بر این، مدل فروش مستقیم تسلا به مشتری نیز به عنوان روند مثبت ارزیابی می شود، چرا که بسیاری از شرکت ها اتومبیل های خود را از طریق نمایندگی های غیر وابسته می فروشند.

تصویر بیت کوین به عنوان یک دارایی غیرمتمرکز، که توسط هیچ شخص ثالثی کنترل نمی شود ، با تصویر تسلا و مدیر آن ماسک نیز متناسب است.

تهیه شده در دانشنامه مالی سامان