قیمت سهام در هر دقیقه با توجه به نوسانات عرضه و تقاضا به بالا یا پایین حرکت می‌کند. اگر تعداد خریداران یک سهم خاص بیشتر باشد آنگاه قیمت بازاری سهام مذکور افزایش پیدا می‌کند و برعکس، اگر بیشتر افراد بخواهند یک سهام را بفروشند آنگاه قیمت آن در بازار کاهش می‌یابد. این ارتباط بین عرضه و تقاضا به اخباری که در هرلحظه منتشر می‌شود کاملاً وابسته است.

چگونه اخبار بر بازار سهام تأثیر می‌گذارد؟

معمولاً اخبار منفی باعث می‌شود سرمایه‌گذاران حقیقی و خرد اقدام به فروش سهام خود کنند. گزارش‌های مالی ضعیف، ضعف ساختار سازمانی شرکت‌ها، عدم اطمینان‌های سیاسی و رویدادهای غیرمنتظره باعث افزایش فشار فروش در بازار و افت قیمت سهام می‌شوند.

به همین ترتیب، اخبار مثبت باعث می‌شوند، سرمایه‌گذاران جزء به خرید سهام روی بیاورند. گزارش‌های مالی سودده، افزایش دارایی شرکت‌ها، محصولات جدید و شاخص‌های سیاسی و اقتصادی مثبت باعث افزایش فشار خرید و بالا رفتن قیمت سهام می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال وجود رویدادهای طبیعی مانند زلزله می‌توانند باعث افت ارزش سهام شوند. در همین حال سهام شرکت‌های بیمه‌های با توجه به‌شدت خسارات و یا افزایش متقاضیان بیمه می‌توانند تحت تأثیر نوسانات شدید قیمتی قرار بگیرند.

تأثیر اخبار غیرمنتظره

اما اگر این اخبار محدود نشوند انجام معاملات دشوار می‌شود. تأثیر اخبار بر روی سهام بستگی به این موضوع دارد که چقدر آن خبر غیرمنتظره است آن‌هم به این دلیل که انتظارات آینده بازار بر روی قیمت سهام منعکس می‌شود.

به‌عنوان‌مثال، اگر سود محقق شده یک شرکت از سود پیش‌بینی‌شده بیشتر شود آنگاه قیمت سهام آن شرکت به سمت بالا حرکت خواهد کرد. اما اگر سود محقق شده برابر با سود پیش‌بینی‌شده توسط سرمایه‌گذاران باشد، قیمت سهام تغییر چندانی نخواهد کرد. به‌این‌ترتیب، اخبار غیرمنتظره – و نه هر خبری – باعث حرکت قیمت‌ها در هر دو جهت می‌شود.

آیا می‌خواهید همیشه از قیمت‌ها باخبر باشید

اپلیکیشن اندروید گروه مشاوران مالی سامان را از Google Play یا کافه بازار دانلود کنید و به‌تمامی قیمت‌ها به همراه چارت قیمتی و ابزارهای تحلیل تکنیکال دسترسی داشته باشید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان