Charlie Lee بنایان گذار بنیاد لایتکوین از ارز دیجیتال لایتکوین به‌عنوان سکه نقره‌ای بیت کوینِ طلایی یاد می‌کند. به‌جز استفاده از یک پایگاه کد مشترک، هردو کریپتوکارنسی جهش‌های قیمتی مشابه را نشان می‌دهند، هردو باهم افزایش و کاهش می‌یابند.

آنها همچنین یکدیگر را تکمیل می‌کنند. بیتکوین اصلی به‌عنوان یک ساختار برای معاملات روزانه پذیرفته‌شده بود اما مشکلات پیوسته مانع از ادامه این روند برای بیت کوین شد. در همین حال لایتکوین توانست این مشکلات را رفع کند و با ترکیب مقیاس‌های تکنولوژی با اکوسیستم خود توانست پرداخت‌های دیجیتال را بر روی پلتفرمش ارائه دهد. سال ۲۰۱۷ طبق نظر برخی از تحلیلگران یک سال رؤیایی برای LTC بود.

شباهت بین این دو کریپتوکارنسی ممکن است دنبال کنندگان این بازار را گیج کند، به‌خصوص زمانی که اکوسیستم‌های این ارزهای دیجیتال در کاربرد متفاوت هستند. اما این‌یک تصمیم هوشیارانه از جانب Lee بود که لایت کوین روند بیتکوین را دنبال کند. در یک مصاحبه مطبوعاتی او دلایل منطقی این اقدام را توضیح داد. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین در مقابل لایت کوین – بررسی تفاوت‌ها).

چرا Litecoin روند Bitcoin را دنبال می‌کند؟

Lee کار خود را بیتکوین توسعه داد چراکه می‌دانست کارمزد تراکنش‌های مساوی بیتکوین برای تراکنش‌های کوچک و بزرگ می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اگر بیت کوین برای جابه‌جایی مقدار زیاد پول متمرکز باشد، آنگاه کارمزد افزایش و قیمت تمام‌شده نیز بیشتر می‌شود. Litecoin می‌تواند در این زمینه به‌صورت یک مکمل عمل کند. با توجه به سخنان Lee، لایت کوین می‌تواند در مقابل جابه‌جایی‌های کمتر پول، کارمزد کمتری هم دریافت کند. در همین سال بنیاد غیرانتفاعی لایت کوین، ۹٫۹ درصد از سهام بانک WEG آلمان را به دست آورد و درهای بانک را برای کریپتوکارنسی ها باز کرد به‌طوری‌که ارزهای دیجیتال بتوانند وارد فعالیت‌های بانکی شوند. (در این رابطه بیشتر بخوانید؛ بنیاد لایت کوین با بانک‌های آلمان مشارکت می‌کند).

Bitcoin کشتی مادر برای اکثر کریپتوکارنسی های امروز است، به این معنی که آنها کد بیتکوین را با توجه به اهداف خود بازنویسی کرده‌اند. اما لی در توسعه لایت کوین در کد اصلی بیت کوین تغییری ایجاد نکرد بلکه قابلیت‌های جدید با ویژگی‌های بهتر را به کد اصلی اضافه کرد. به‌عنوان‌مثال، Litecoin دارای یک اندازه بلوک بزرگ‌تر است و معاملات را بسیار سریع‌تر نسبت به بیت کوین پردازش می‌کند. لی بیان کرد که به ساختار اصلی و کد بیت کوین اعتقاد و اعتماد دارد. وی افزود ما شاهد کوین‌هایی هستیم که کد اصلی بیت کوین را تغییر داده‌اند و هک شده‌اند و یا در طولانی‌مدت دارایی خطاهایی شده‌اند به این دلیل که توسعه‌دهندگان آنها نمی‌دانستند آن کدی که در بیت کوین نوشته‌شده بود به دلیل کنترل چه موردهایی بود که بعدها تغییرشان دادند.

معایب روش Lee چیست؟

رویکرد لی دو عیب اصلی دارد

اولین عیب این است که در این رویکرد به جزء چند استثناء، قیمت لایتکوین از قیمت بیتکوین تقلید می‌کند. همچنین لایتکوین برای سرمایه‌گذاران به‌اندازه بیت کوین جذاب نیست چراکه کدهای اضافه‌شده به کد اصلی بیت کوین قابل‌تشخیص نیستند. جای تعجب نیست که زمان نوشتن این مقاله ارزش خرد لایت کوین ۳ میلیارد دلار در مقایسه باارزش ۱۱۵ میلیارد دلار بیت کوین است

دومین مشکل انتقال آسیب‌پذیری‌های بیت کوین است. لی در مصاحبه‌ای گفت که در حال حاضر نگران یک اشکال بیتکوین است که می‌تواند گره‌ها را در شبکه خود خراب کند و ارزش خود را از بین ببرد. Litecoin به‌طور مستقیم تحت تأثیر چنین رخدادی قرار خواهد گرفت چراکه کد اصلی و نسخه‌های قیمت بیت کوین را استفاده می‌کند.

لی در این خصوص گفته است:

“چیزی شبیه این می‌تواند ۹۰ درصد از ارزشش را یک‌شبه نابود کند. چنین مواردی خواب شب را از من گرفته‌اند. در حال حاضر در حال اجرای یک شبکه اختصاصی به ارزش سه میلیارد دلار برای لایت کوین هستیم.”

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان