از زمان شروع معاملات کریپتوکارنسی ها، این رمز ارزها شروع به مقاومت در برابر مقررات و قوانین دولت‌ها کردند. اما Ripple خواستار مداخله دولت‌ها است.

Ryan Zagone، مدیر حقوقی مجموعه آزمایشگاه‌های ریپل، از دولت انگلیس درخواست تدوین قانونی را کرده که “توازن بین ریسک‌پذیری و توانمندی نوآوری” را برقرار سازد. در مصاحبه تلگراف، Zagone وضعیت امروز ارزهای دیجیتال را به مراحل اولیه توسعه اینترنت تشبیه ‌کرده است.

در این روزها ما به شفافیت، قانون و اطمینان بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال نیاز داریم

او همچنین گفته است، زمان آن رسیده که رویکرد ” صبر کنیم ببینیم چی میشه” را کنار بگذاریم و قوانین مشخصی در این زمینه تدوین کنیم. به گفته او مقررات جدید باعث جذب سرمایه بیشتر و افزایش حجم معاملات می‌شود.

در طول این سال‌ها، ریپل سعی کرده است تمامی مقررات را رعایت کند. همچنین شرکت سان‌فرانسیسکویی ریپل در خصوص قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال با انگلیس و ایالات‌متحده جلسات متعددی برگزار کرده است. در سال ۲۰۱۶، زاگون به اعضای کمیته انرژی و خانه بازرگانی نوشت: برای حفظ ایالات‌متحده در بازار ریپل، نیاز است که چارچوب‌های قانونی قابل‌اجرا به همراه زیرساخت‌های مناسب مالی تدوین گردد.

اظهارات زاگون در خصوص قانون برقراری توازن بین ریسک‌پذیری و توانمندی نوآوری خطاب به کارگروه دولت انگلیس در اوایل سال جاری بود. این‌ها اولین اظهارات مثبت در خصوص وضع قوانین از سوی ارزهای دیجیتال بودند. علاقه‌مندان ارزهای دیجیتال تا به امروز از قوانین دولتی حمایت نکرده‌اند و این قوانین به مذاقشان خوش نیامده است، که این امر مانع ورود جریان‌های نقدی به بازار شده است به‌طوری‌که با کوچک‌ترین اخباری، ارزش بازاری ارزهای دیجیتال به‌شدت سقوط می‌کند (بیشتر بخوانید؛ بیت کوین بی ارزش است!). به‌عنوان‌مثال در پی تلاش دولت چین برای وضع قوانین جدید در بازار ارزهای دیجیتال، قیمت بیت کوین روند کاهشی دوساله را تجربه کرد. همچنین ریپل با نماد XRP در بازار پس از اعلام نظرات زاگون، کاهش ۶ درصدی را تجربه کرد. در ساعت ۱۸: ۲۳ UTC روز قبل ریپل با نرخ ۰٫۶۴$ معامله شد یعنی کاهش ۳٫۵ درصدی در ۲۴ ساعت.

چرا ریپل خواستار مقررات دولتی است؟

بازار جهانی ارزهای دیجیتال در انتظار ورود سرمایه‌گذاران در راستای وضع قوانین جدید است. Ripple نیز به‌تنهایی به دنبال کسب سود از مقررات دولتی است و محصولات آن در اجرای طرح‌های نظارتی به مشتریان کمک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال محصول xCurrent که وظیفه انتقال پیام‌های بین‌بانکی را بر عهده دارد، مطابق با فرآیندهای قانونی موجود عمل می‌کند، به‌طوری‌که در بروشور این محصول آمده است:

بر اساس مقررات داخلی، ریپل به شناسایی بانک‌ها و برآورده ساختن الزامات بانکی، کمک می‌کند

اما مزیت اصلی این محصول‌ها کمک به ساده‌سازی و سرعت بخشیدن به قوانین انتقال پول در سطح بین‌الملل است. در چارچوب نظارتی فعلی، دولت‌ها به‌صورت جدا مسئول نوشتن و اجرای مقررات هستند که این امر به‌نوبه خود باعث افزایش هزینه‌ها و پیچیدگی عملیات مالی بانک‌ها می‌شود. Ripple در اظهارات خود، بارها و بارها خواستار تدوین یک چارچوب بین‌المللی برای محصولات خود شده است. وضوح مقررات در یک اکوسیستم مالی کمک خواهد کرد بازار و مشتریان محصولات ریپل بیشتر شوند.

ارز دیجیتال XRP هم می‌تواند از این مقررات استفاده کند تا روند کاهشی اخیر خود را جبران کند. مقررات ارزهای دیجیتال باعث پذیرش XPR در مؤسساتی می‌شود که از محصول xRapid استفاده می‌کنند که این امر به‌نوبه خود باعث افزایش ارزش بازاری این ارز خواهد شد.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک و سوداگرانِ است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود رادارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

گردآوری: گروه مشاوران مالی سامان