شکی نیست که طی دو سال گذشته ارزهای دیجیتال جزء مهم‌ترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری بوده‌اند. با رشد باورنکردنی بیت کوین، بازار ارزهای دیجیتال گسترش‌یافته است.

شرکت‌های جدید و ارائه‌دهندگان ارزهای دیجیتال هرماه چندین کوین جدید در ICOs سکه‌های اولیه قرار می‌دهند. هنوز هم این نگرش در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال وجود دارد که اگر در کوین و زمان مناسب سرمایه‌گذاری کنند، احتمال اینکه مانند برخی خریداران اولیه بیت کوین یک‌شبه میلیونر شوند، است. اما برای کسانی که هنوز در فضای ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده‌اند و یا قصد سرمایه‌گذاری رادارند، برخی ملاحظات را در این خصوص آورده‌ایم که بهتر است به آن‌ها نگاهی بی اندازند. (همچنین بخوانید؛ استراتژی سرمایه‌گذاری در ICO).

پتانسیل یا سفته‌بازی؟

درحالی‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز هم به افزایش قیمت‌های ارزهای دیجیتال امیدوارند، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که ارزهای دیجیتال برخلاف تمام گفته‌ها، آن‌چنان هم ارزشمند نیستند. پیشروان سرمایه‌گذار مانند موسسه مورگان، ارزهای دیجیتال را چیزی جزء سفته‌بازی نمی‌دانند و حتی ادعا می‌کنند که آنها یک حباب فاجعه‌آمیز در آستانه ترکیدن هستند. (همچنین بخوانید؛ ۵ نکته مهم در مورد ارزهای دیجیتال که باید بدانید).

البته حتی اگر ارزهای دیجیتال فقط مختص به سفته‌بازی باشند، می‌توانند سرمایه‌گذارانی که مایل به کسب سود از سفته‌بازی هستند را پیدا کنند. اگر می‌خواهید بدانید سرمایه‌گذاران تا چه اندازه حاضر به شرکت در بازار ارزهای دیجیتال هستند، نگاهی به گزارش‌های ICO داشته باشید. ارز دیجیتال EOS یکی از آخرین و محبوب‌ترین ارزهای عرضه اولیه بوده است که با مشکلاتی در ابتدا همراه بود و تمام تلاش خود را کرد تا در زمین‌بازی بماند. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین در برابر دیگر ارزهای دیجیتال).

جامعه مجازی EOS که برای شرح دادن اکوسیستم این رمزنگار تأسیس‌شده بود، به حال خود رهاشده است و توسعه‌دهندگان این ارز دیگر به مشکلات و مسائل پاسخگو نیستند. EOS این ارز غیرمتمرکز توسط عده بسیار اندکی از سرمایه‌گذاران که میزان زیادی از توکن ها را در اختیاردارند، به حیات خود ادامه می‌دهد. باوجود تمام این موارد و نگرانی‌ها، EOS به‌طور باورنکردنی توانست در سال اول عرضه اولیه ICO به مبلغ ۴ میلیارد دلار دست یابد.

صرف‌نظر از ماهیت سوداگرانِ کریپتوکارنسی ها، طرفداران برجسته‌ای در جامعه وجود دارند که حاضرند بر روی موفقیت آتی این ابزارهای مالی شرط ببندند. درحالی‌که کمتر تحلیلگری آینده‌ای همچون بیت کوین را برای دیگر ارزهای دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند، اما سرمایه‌گذاران این حوزه هنوز هم امیدوارند.

یکی دیگر از نگرانی‌های عمده در خصوص پتانسیل ارزهای دیجیتال مربوط به پذیرش این رمزنگار توسط دنیای کسب‌وکار و مالی است. درحالی‌که صنعت به سمت این هدف متمرکزشده است اما بسیاری معتقدند که هنوز به پذیرش جمعی نرسیده‌اند. اینکه آیا استفاده از این نوع ارز یک فرصت فوق‌العاده جهت بهره‌برداری است و یا اینکه ارزهای دیجیتال نتوانند وارد جریان‌های اصلی مالی شوند، به دیدگاه و میزان خوش‌بینی شما بستگی دارد.

ارزهای دیجیتال به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان دارایی‌های پر نوسان در سال های اخیر شناخته‌شده‌اند. بااین‌وجود شاهد رشد بالقوه این صنعت در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ بودیم. سرمایه‌گذاران بیت کوین سال ۲۰۱۷ را به خاطر دارند که قیمت این رمزنگار به رشد حماسی ۲۰ هزار دلاری رسید و بسیاری این افزایش را نتیجه دست‌کاری ارز می‌دانند. هرچند که از زمان اوج قیمت، بیت کوین به یک‌سوم بالاترین مقدار خود رسیده است. هفته‌ها درروند خنثی قرار می‌گیرد و تحلیلگران آینده کاهشی را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند. دیگر ارزهای دیجیتال نیز تمایل به تعقیب روند بیت کوین دارند و خیلی دور از انتظار نیست که کل ارزش بازاری ارزهای دیجیتال در یک روز از بین رود. (همچنین بخوانید؛ چرا لایت کوین، روند بیتکوین را به‌دقت دنبال می‌کند؟).

امنیت

یکی از جنبه‌های تأثیرگذار و منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال وضعیت امنیتی است. ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال این امکان را به کاربران می‌دهند تا حریم خصوص خود را حفظ کنند تا از ریسک‌های ناشی از افشای حریم خصوصی در امان باشند. در عین حال ماهیت ارزهای دیجیتال و نحوه نگهداری آنها موجب کاهش امنیت در نگهداری آن‌ها شده است. کارشناسان محاسبه کرده‌اند که روزانه میلیون‌ها دلار توکن بیت کوین به سرقت می‌رود. باوجوداینکه فضای کریپتوکارنسی ها به‌طور پیوسته درحال‌توسعه است اما فعالیت‌های هکرها و تقلبات اینترنتی در آن بسیار شایع است. سرمایه‌گذارانی که اقدام به خرید ارزهای دیجیتال می‌کنند باید قبل از هر چیزی نکات امنیتی را بررسی و کنترل کنند البته این اقدامات هم نمی‌تواند جلوی هکرها را بگیرید چراکه هرروز در تلاش برای یافتن شیوه‌های جدید سرقت توکن ها هستند.

درحالی‌که برای افراد دیرباور به این بازار دلایل بسیار روشنی وجود دارد، طرفداران ارزهای دیجیتال چشم‌اندازهایی از این بازار ارائه می‌دهند که سرمایه‌گذاران سنتی را قانع کنند. از فضای ارز دیجیتال اغلب به‌عنوان یک فضای تحول‌آفرین یاد می‌شود که می‌تواند به همان اندازه که اینترنت در سال ۱۹۹۰ جهان را متحول کرد، در دنیای امروز نقش ایفا کند. درست است که اینترنت باعث ایجاد حباب دات کام شد، اما زمان اثبات کرد که این فنّاوری تأثیر بسیار زیادی بر زندگی افراد دارد. ممکن است ارزهای دیجیتال نیز همان روند ظهور اینترنت را دنبال کنند. اگر شما هم به این باور برسید، وارد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال خواهید شد.

 

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبعگروه مشاوران مالی سامان