در دنیای ارزهای دیجیتال، بیت کوین با نماد BTC پیش قدم بود. این ارز دیجیتال اصلی همچنان در بازار کریپتوگارنسی های ادامه می دهد، به طوری که قیمت امروز آن چیزی در حدود ۶,۱۰۲٫۸۰ دلار است. با این حال بیت کوین دیگر مانند گذشته پیشتاز میدان نیست، یعنی زمانی که ۸۰ تا ۹۰ درصد سهم بازار ارزهای دیجیتال مختص به بیت کوین بود درحالی که این سهم امروز به کمتر از ۵۰% درصد کاهش یافته است. دیگر ارزهای دیجیتال سعی می کنند به بیت کوین برسند، به طوری که اتریوم با کمترین فاصله پشت به پشت بیت کوین در بازار حرکت می کند. اما صرف نظر از اینکه سهم بیشتر بازار برای بیت کوین است یا دیگر ارزهای دیجیتال، نمی توان از تاثیر این فناوری در صنعت و جهان پیرامون خود غافل شد. دنیای کریپتوکارنسی ها همچنان به رشد خود ادامه می دهد، اما تا کی؟

۸۰۰ ارز دیجیتال

موفقیت بیت کوین در یک دهه گذشته موجب خلق ۸۰۰ ارز دیجیتال دیگر شده است. در حال حاضر ارزش بازاری بیت کوین چیزی حدود ۱۰۴ میلیارد دلار است اما مجموع ارزش بازاری دیگر ارزهای دیجیتال بسیار بیشتر از این مقدار است. بزرگترین بازیکن بعد از بیت کوین در این صنعت، ارز اتریوم با ارزش بازاری ۴۳٫۵۲ میلیارد دلار است و بعد از آن ریپل با ارزش ۱۸ میلیارد دلار قرار دارد. Bitcoin cash، EOS و لایت کوین ارزهای بعدی در این لیست هستند. ارزش کل این صنعت در حال حاضر بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد شده است. (همچنین بخوانید، بیت کوین در برابر دیگر ارزهای دیجیتال).

نقش درحال تغییر بیت کوین

یکی دیگر از دلایلی که تحلیلگران معتقدند دنیای ارزهای دیجیتال به رشدش ادامه می دهد، تعییر نقش بیت کوین است. برای اولین بار است که پس از رشد و معرفی بیت کوین، این ارز دیجیتال در بخش اقلیت بازار کریپتوکارنسی ها قرار دارد. برای سالیان متمادی بیت کوین بدون رقیب بود، اما در چند ماه گذشته این ارز بیش از ۵۰ درصد از ارزشش را در بازار از دست داده است. Litecoin که هدفش پردازش بلوک های تراکنشی با ۴ برابر سرعت بیت کوین است از سال ۲۰۱۱ در این بازار وجود دارد. Ethereum هم که از ۲۰۱۵ معرفی شد به سرعت برق و باد جایگاه خود را در میان چند ارز برتر پیدا کرد. Ripple هم باتوجه به نرم افزارهایی که قبلاً برای بانک های مرکزی طراحی کرده بود جای خود را به سرعت در این صنعت پیدا کرده است. (همچنین بخوانید؛ چرا ریپل خواستار مقررات دولتی بیشتری است؟).

در این نقطه از زمان به نظر می رسد که دنیای ارزهای دیجیتال همچنان و با سرعت بیشتر به رشد خود ادامه خواهد داد و درآینده شاهده کوین ها و معدنچیان بیشتری باشیم. البته هستند کسانی که این رشد سریع را یک حباب می بینند و اعتقاد دارند که ارزهای دیجیتال به زودی سقوط خواهند کرد.

گردآوری: گروه مشاوران مالی سامان