آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که ثروتمندان دنیا چگونه پول می‌سازند؟ پاسخ ممکن است شما را شگفت‌زده کند. پاسخ را اگر بشنوید ممکن است امیدوار شوید از این موضوع که شاید ثروتمند شدن کار سختی نباشد. در ادامه این مقاله مواردی بیان‌شده که روش‌های ساخت ثروت را توضیح می‌دهد، این موارد بر اساس داده‌های آماری چندساله استخراج‌شده‌اند. (همچنین بخوانید؛ پنج نکته در مورد پول که ثروتمندان می‌توانند به ما بیاموزند).

برای کسانی که اعتقاد به این موضوع دارند که ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می‌شوند باید بگوییم که اطلاعات به‌دست‌آمده از داده‌های آماری، نیمی از این باور را تائید می‌کنند. یعنی در واقعیت ثروتمندان، ثروتمندتر می‌شوند. از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۷ درآمد میانگین ثروتمندان دنیا، بیش از ۶۵۰ درصد افزایش یافت و این افزایش ناشی از افزایش حقوق نبود. ثروتمندان با ثروت خود پول می‌سازند. آن‌ها سود سرمایه ناشی از سرمایه‌گذاری‌های خود را دریافت می‌کنند. اگر پولی در حساب بانکی دارید که به آن‌ها سود سپرده تعلق می‌گیرد، می‌توانید بخشی از مفهوم سود سرمایه‌گذاری را درک کنید، هرچند که سود حساب بانکی با توجه به نرخ‌های امروزی بسیار ناچیز است. به این‌ها سود سرمایه می‌گویند، یعنی درآمدی که شما مجبور نیستید برای آن کارکنید، بلکه پولتان برای شما کار می‌کند. ازآنجایی‌که پول بیشتری سرمایه‌گذاری می‌شود، درآمد حاصل از این سرمایه به‌طور پیوسته افزایش می‌یابد و در طول زمان می‌تواند به یک جریان درآمد قابل‌توجه تبدیل شود. (همچنین بخوانید؛ اهمیت مدیریت جریان پول نقد).

اینکه نام شما در لیست ثروتمندان نیست چه معنایی دارد؟ این موضوع نشان می‌دهد که انتخاب‌های مالی شما تاکنون عملکرد مناسبی نداشته و وضعیت فعلی مالی شما تعیین‌کننده آینده مالی شما خواهد بود. حال این سؤال مطرح می‌شود که چطور می‌شود کاری کرد که پول بهتر برایمان کار کند؟

از شر بدهی خلاص شوید

بیایید حساب‌وکتاب کنیم. فرض کنید شما یک‌میلیون بدهی با بهره ۱۵ درصد دارید. این یعنی شما سالانه مبلغ ۱۵۰ هزار را از دست می‌دهید. حال فرض کنید که این بدهی را ندارید و در عوض سالانه ۱۵۰ هزار با نرخ سود ۶ درصد سرمایه‌گذاری می‌کنید. چقدر پول در پایان ۲۰ سال دارید؟ پس از محاسبه سود سرمایه شما حداقل شش میلیون و سیصد هزار در حساب خودخواهید داشت.

چه بدهی‌های دیگری در زندگی دارید؟ تمام بدهی‌های خود را یک یا چند سرمایه‌گذاری با نرخ سود سرمایه‌گذاری ۵ یا ۶ درصد در نظر بگیرید. آنگاه متوجه خواهید شد که در صورت پرداخت تمام بدهی‌ها و سرمایه‌گذاری، چقدر پول خواهید داشت. شاید وام مسکن یک بدهی سنگین باشد، اما در مورد سایر بدهی‌ها چه؟ به وسیله ماشین‌حساب زیر می‌توانید سود سرمایه‌ای خود را حساب کنید.

ماشین حساب آنلاین سود ترکیبی و پیوسته

 

افزایش درآمد با کاهش هزینه‌ها

شاید پول کافی برای پرداخت بدهی‌های خود نداشته باشید، و یا شاید اصلاً بدهی نداشته باشید (هرچند همیشه این‌طور نیست). تقریباً بیشتر افراد برای خرید لوازم غیرضروری پول خرج می‌کنند، لوازمی که شاید اصلاً به آن‌ها نیازی نداشته باشند. لازم نیست یک سرویس اینترنت گران‌قیمت داشته باشید و یا هرروز صبح صبحانه را در خارج از منزل صرف کنید. این خواسته‌ها را می‌توان حذف کرد. اگر به‌طور موقت این خواسته‌ها را حذف و هزینه آن‌ها را صرف پرداخت بدهی‌های خود کنید، با سرعت بیشتری می‌توانید بدهی‌های خود را تسویه کنید. به سود سرمایه‌گذاری فوق بی اندیشید. (همچنین بخوانید؛ رابطه بین هزینه و سرمایه‌گذاری)

شغل دوم پیدا کنید

پس از یک روز تعطیلی طولانی اولین چیزی که می‌خواهید این است که به محل کار خود بازگردید. اما اگر یک شغل دوم برای بازپرداخت سریع‌تر بدهی‌ها گرفتید چطور؟ داشتن دو شغل برای همیشه و یا طولانی مدت، راهکار درستی نیست اما اگر در مورد بهبود وضعیت مالی خود جدی هستید، ممکن است بهترین راه برای جبران بدهی شما باشد. آیا فرصت‌های دیگری در شغل فعلیتان وجود دارد؟ آیا می‌توان به دوستی که کسب‌وکار خودش را دارد کمک رساند؟ در خصوص شغل دوم می‌توانید خلاقیت به خرج دهید. (همچنین بخوانید؛ درآمد خود را افزایش دهید)

جمع‌بندی

روش ساخت ثروت و تولید پول آسان است اما به شرطی که در این زمینه هوشمندانه تصمیم و از مشاوران مالی خبره کمک بگیرید. روش‌های تولید ثروت بیشتر از این موارد هستند اما شاید برخی از آن‌ها برای همه مناسب نباشند، اما قطعاً حذف بدهی‌ها و خریدهای غیرضروری می‌تواند گام مهمی در تولید ثروت باشد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان