خانواده‌ها به دلایل مختلف به دنبال مشاوره‌های مالی هستند. برخی از آن‌ها با مشاوران مالی کارکرده‌اند و از این روابط راضی نیستند. بعضی از آن‌ها به‌تازگی باتجربه‌ای روبه‌رو شده‌اند و مقدار زیادی پول نقد دارند که فقط نشسته‌اند، هیچ کاری انجام نمی‌دهند. بسیاری از افرادی که هرگز یک مشاور مالی نداشته‌اند، تلاش می‌کنند تا با کمک مشاور مالی به یک درآمد ایدئال در زمان بازنشستگی برسند. ولی قبل از اینکه افراد به هریک از نتایج فوق برسند از خود این سؤال را می‌پرسند؛ چرا به مشاور مالی نیاز دارم؟ (همچنین بخوانید؛ آیا می توانید یک مشاور مالی داشته باشید؟).

بیایید صادق باشیم – همه به یک مشاور مالی جامع نیاز ندارند. احتمالاً بسیاری از مقالات را دیده‌اید که سعی در متقاعد کردن شما دارند که به این دلیل و آن دلیل نیاز به یک مشاور مالی دارید. اما در مورد رویکردهای جدید چطور، مقاله‌ای خوانده‌اید؟ در مورد اینکه می‌توانید به مشاور مالی نیاز نداشته باشید چطور؟

شما به مشاور مالی نیاز ندارید اگر:

  • عاشق سرمایه‌گذاری هستید

شاید در صنعت مالی کار می‌کنید (یا کار می‌کردید). شاید عاشق هیجان و لذت تماشای صعود و سقوط قیمت سهام هستید و از ساخت یک پرتفوی با مقداری ریسک لذت می‌برید. اگر این‌طور هست و در این موارد پرشور هستید، شاید لازم نباشد یک مشاور مالی را در امور سرمایه‌گذاری و مالی خود وارد کنید. (اگر در خصوص پرتفوی به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، اینجا کلیک کنید)

  • شما در حال اجرای Autopilot هستید

اگر ماهانه درصدی مشخص به‌طور خودکار از حساب درآمدی شما به‌حساب پس‌اندازتان واریز می‌شود، اگر پرتفوی شما به‌وسیله نرم‌افزار مدیریت می‌شود و اگر سرمایه‌گذاری‌های شما ساده است، به‌احتمال خیلی زیاد نیازی به مشاور مالی نخواهید داشت. زمانی که وضعیت مالی شما پیچیده شد آنگاه یک مشاور مالی می‌تواند ارزش دارایی‌های شمارا افزایش و پیچیدگی‌های مالی شمارا با زبانی ساده به شما ارائه دهد.

  • بیشتر درآمدتان از حساب بازنشستگی است

اگر مبلغی را که از حقوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی دریافت می‌کنید تمام نیازهایتان را پوشش می‌دهد و مبلغی هم اضافه می‌ماند آنگاه شما برای سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مالی وابسته به هیچ مشاوری نیستید. اگر درآمد ثابت داشته باشید اما مشاور مالی می‌تواند به شما در افزایش آن کمک کند.

  • نیاز به مشاوره مالیاتی دارد

اگر سرمایه‌گذاری بسیار ساده‌ای دارید که با قوانین مالیاتی آن آشنایی ندارید، نیاز به یک مشاور مالیاتی خواهید داشت و نه مشاور مالی. یک متخصص CPA بیابید که از دانش برنامه‌ریزی مالی هم آگاهی دارد، چراکه این فرد با نگاهی کلی به وضعیت مالی شما می‌تواند مشخص کند که در مسیر درست قرار دارید یا خیر و وارد جزئیات برنامه مالیاتی شما می‌شود و در موارد مالیاتی به‌صورت کامل‌تر به شما کمک می‌کند.

یکی دیگر از دلایلی که شما به مشاور مالی نیاز نخواهید داشت، تجربه تلخ کار با مشاور مالی در گذشته است. شاید شما کارگزار باشید و به همین لحاظ رابطه خوبی با مشاوران مالی نداشته باشید. این بدان معنا نیست که همه‌چیز را رها کنید. به دنبال مشاوران، جبران خسارت، تخصص‌ها و روش‌ها باشید تا فردی را بیابید که نتنها با شما ارتباط ذهنی همسویی دارد، بلکه می‌تواند به‌طور اثربخش به شما و خانواده‌تان در امور مالی کمک کند.

علاوه بر این، اکثر مشاوران مالی به مواردی بیشتر از سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند. همان‌طور که با افراد موفق در زمینه مالی صحبت می‌کنید متوجه می‌شوید که آن‌ها تنها با سرمایه‌گذاری ادامه نمی‌دهند بلکه از طریق قوانین مالیاتی، برنامه‌ریزی املاک، بیمه، بودجه‌بندی و حتی برنامه‌ریزی مالی اقدام به افزایش ثروت خود می‌کنند. شما ممکن است تنها برای مشورت ساده به دنبال مشاور باشید و یا با او در امور کاری شریک شوید و یا شاید نیاز به تائید یک فرد خبره دارید که به شما اطمینان دهد در مسیر درست قرارگرفته‌اید. زمانی را برای این موضوع اختصاص دهید که دقیقاً چه چیزی از یک مشاور مالی می‌خواهید و اطمینان حاصل کنید که ذهنیت شما با هرکدام از مشاورانی که انتخاب می‌کنید، هماهنگی دارد.

(همچنین فایل بودجه کسب و کار را می توانید از اینجا دانلود کنید)

منبع: گروه مشاوران مالی سامان