تعریف یو یو در بازارهای مالی

یو یو اصطلاحی است که در خصوص بازارهای مالی پرنوسان بکار برده می شود. این اطلاح به حرکات یویو اشاره دارد، زمانی که قیمت اوراق در بازارهای مالی به شدت (مانند حرکات یو یو) نوسان می کنند. بازار یو یو هیچ نشانه مشخصی از بازار صعودی و یا نزولی ندارد و ویژگی های هر دو بازار را باهم دارد. وجود نوسانات زیاد در یک دوره زمانی کوتاه باعث می شود که معامله گران در نگهداری و یا فروش سهام خود دچار مشکل شوند.

ساختار بازارهای یو یو

با این حال، بازارهای یو یو می توانند برای معامله گرانی که نقاط خرید یا فروش بهینه را قبل از بازگشت شناسایی می کنند بسیار سودآور باشند. این بازارها با حرکات صعودی یا نزولی بسیار پر شیب در پنجره های زمانی بسیار کوتاه مثل هفتگی، روزانه و یا حتی ساعتی همراه هستند. نوسانات اغلب ناگهانی هستند و بر تمام دارندگان سهام تاثیر می گزارند. معامله گران وال استریت این حالت را با عنوان “همه چیز یا هیچ چیز ” خطاب می کنند، یعنی زمانی که همه چیز در بازار خوب است یا بد.

مثالی از بازار یو یو

وقوع بازار یو یو بسیار نادر است، به ویژه آنهایی که چندین روز یا بیشتر طول می کشند. زمانی که روند بازار برای مدت زمان زیادی پرنوسان باقی بماند، بازار یو یو بسیار محتمل می شود که این موضوع می تواند انگیزه خوبی برای سرمایه گذاران شود. برای مثال در شش ماهه ۲۰۱۵ میانگین صنعتی داوجونز کمتر از ۳٫۵ درصد افزایش یا کاهش یافت. سپس در ماه اوت عواملی همچون رکود اقتصاد چین، سقوط قیمت نفت و چشم انداز نرخ تورم باعث سقوط ناگهانی بازار شدند.

از ۲۰ آگوست ۲۰۱۵ تا ۱ سپتامبر ۲۰۱۵، بازار هشت روزِ پر معامله را تجربه کرد، زمانی که S&P500 بیشتر از ۴۰۰ یا کمتر از ۴۰۰ نوسان می کرد به این معنی که ۴۰۰ سهم از ۵۰۰ سهم به طور همزمان با یکدیگر افزایش یا کاهش یافتند و بازار داو در چند روز بهترین و بدترین روزهای خود را تجربه کرد. آخرین باری که بازار حالت یو یو را تجربه کرد در زمان بحران اقتصادی ۲۰۰۸ بود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان