گذشته از عنصر شانس، آنچه که بیشتر باعث موفقیت افراد می شود، برخی از عادات مرتبط است. یادگیری این عادات و بکارگیری آنها در زندگی شخصی به منظور رسیدن به موفقیت بسیار ارزشمند است.

برای این منظور، ده مورد از عادات افراد ثروتمند و موفق را در این مقاله گردآوری کرده ایم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

سازماندهی

یکی از معمول ترین عادات افراد موفق در زندگی، سازماندهی است. سازمان دهی شامل برنامه ریزی و همچنین تعیین اولویت ها و اهداف زندگی است.

یکشنبه یک روز مهم برای سازمان دهی و آماده شدن برای ادامه هفته است.

بنیانگذار توییتر جک دورسی

استراحت

جالب است بدانید که استراحت یا مدیتیشن یکی دیگر از عادات افراد موفق به منظور پرت کردن هواسشان است.

البته، استراحت برای کسانی که برنامه هایشان را سازمان دهی کرده اند، راحت تر انجام می شود، بنابراین شاید برای برخی از افراد، آرامش یک محصول فرعی طبیعی باشد تا یک تصمیم آگاهانه.

همچنین ممکن است که عمل “تنفس” یکی از روش های موفقیت آمیز افراد برای تلاش های بعدی باشد. در حقیقت، یکی از اولین قدم ها برای دستیابی به حالت مراقبه یا مدیتیشن ، تمرکز روی تنفس به مدت سه تا پنج دقیقه است.

اقدام

سومین مورد در لیست عادات افراد موفق، مورد اجتناب ناپذیر “اقدام” است. سازماندهی، برنامه ریزی و تعیین اولویت بسیار مهم است، اما بدون اقدام، برنامه، قابلیت اجرایی شدن نخواهد داشت.

افراد موفق، اغلب سریع عمل میکنند. حتی در بسیاری از موارد زمانی که در حال آماده سازی خودشان هستند، وارد عمل می شوند. در حالی که دیگران به دنبال توجیهِ عمل نکردن هستند، افراد موفق اولین قدم یعنی عمل کردن را اتخاذ می کنند، حتی اگر به نظر عجیب باشد.

مراقبت فردی

مراقبت های شخصی (توجه به رژیم غذایی، ورزش و بهداشت) مورد بعدی در لیست عادت های افراد موفق است.

از نظر برخی از افراد، مراقبت شخصی شامل یک رژیم پیچیده و یک سبک زندگی کاملاً بانظم می شود. اما برای برخی دیگر اینطور نیست. Elon Musk، مدیر عامل تسلا موتور، زمانی که از وی سوال کردند که کدام عادت زندگی بیشترین تاثیر را در موفقیت فردی اش داشته است به سادگی گفت؛ دوش گرفتن.

برخورد مثبت

به گفته بسیاری از افراد موفق، داشتن نگرش مثبت فقط نتیجه موفقیت نیست بلکه یکی از دلایل اصلی موفقیت نیز هست. ابراز سپاس و نگرش مثبت کافی نیست. شما همچنین باید به خودتان یادآوری کنید که چرا برای رسیدن به یک اثر عمیق تر، سپاسگزار هستید.

شبکه یا نتورکینگ

افراد موفق ارزش تبادل ایده با دیگران را از طریق شبکه درک می کنند. آنها همچنین ارزش همکاری و کار تیمی را می دانند – همه آنها به دنبال تشکیل و ایجاد شبکه هستند.

افراد موفق از اهیمت افراد پیرامون خود و نقش آنها در موفقیت شخصی خود آگاه هستند. به طوری که 79 درصد از افراد موفق، حداقل 5 ساعت از زمان روزانه خود را به گسترش شبکه فردی خود اختصاص می دهند.

نویسنده توماس کورلی

صرفه جویی

یکی از عادات افراد موفق صرفه جویی است.

افراد ثروتمند و موفق، از خرج زیاد خودداری می کنند و پول خود را صرف معاملات و مذاکرات می کنند.

کورلی

یکی از راهکارهای ساده برای ثروتمند شدن، صرفه جویی در هزینه ها است.

سحرخیز بودن

هرچه زمان بیشتری برای خود اختصاص دهید، احتمال موفقیت شما بیشتر می شود، افراد موفق عادت دارند که زودتر از خواب بیدار شوند و این عادت را هر روز صبح تکرار می کنند.

اشتراک گذاری

اشتراک می تواند شامل کمک به خیریه، اشتراک ایده و سرمایه باشد. افراد موفق و ثروتمند ارزش تقسیم و اشتراک را می دانند و معتقدند که نباید همیشه به انباشت ثروت فکر کنند.

مطالعه

افراد موفق و ثروتمند، همواره مطالعه می کنند. علاوه بر اینکه مطالعه برای آنان به نوعی لذت بخش است، همچنین از این طریق به دنبال کسب دانش و بینش خود هستند.

هرکسی که به دنبال ارزش و الهام است باید مطالعه کند و هیچ چیز مانند خواندن به افراد کمک نمی کند.

جی.کی.رولینگ

جمع بندی

هرکسی در زندگی عاداتی دارد که می تواند مثبت یا منفی باشد. اما افرادِ موفق همواره سعی می کنند برخی از عادات مثبت را در زندگی خود دنبال کنند.

خبر خوب برای کسانی که به دنبال ثروت و موفقیت هستند این است که با پرورش این عادات خوب می توانند به کامیابی دست یابند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان