در دسامبر سال گذشته، بیت کوین برای اولین بار در تاریخ خود به قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار به ازای هر کوین رسید، اما از ۳۱ مارس ۲۰۱۸ در محدوده ۷۰۰۰ دلار ثابت مانده است. علیرغم تمام این نوسانات، بسیاری از شخصیت های برجسته دنیای مالی براین باورند که این بازار یک حباب بزرگ است اما باز هم بسیاری در حال وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال هستند. با این حال کسانی که در اوایل عرضه بیت کوین اقدام به خرید کردند، تواسنتند در قیمت های بالا به سود خوبی دست پیدا کنند، هرچند که بسیاری از دارندگان بیت کوین نتوانستند به سود بالا برسند. خوشبختانه برای این دسته از سرمایه گذاران، ارزهای دیجیتال نوپای دیگری در بازار وجود دارد. بسیاری از این ارزها موفق نخواهند شد اما این احتمال هم وجود دارد که یکی از ستاره های بعدی بازار ارز دیجیتال باشند. در ادامه به سه ارز دیجیتال مبهمی می پردازیم که ارزش مطالعه و بررسی را دارند.

Vertcoin

بسیاری از ارزهای دیجیتال کنونی در ساختار اصلی خود از پروتکل یا شبکه بیت کوین استفاده می کنند. Vertcoin هم یکی از این موارد است. این ارز برای ترکیب مقیاس های غیرمتمرکز توسعه داده شده بود و تیم پشتیبانی آن در حال حاضر از آن برای بهبود زیربنای ساختار غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال بهره می برند. باتوجه به ارزش بازاری این ارز، در حال حاضر بیش از ۴۱ میلیون VTC در بازار وجود دارد که حداکثر عرضه آن ۸۴ میلیون خواهد بود. این ارز در حال حاضر به قیمت ۱٫۶۴ دلار به ازا هرکوین معامله می شود اما بسیار پرنوسان است به طوری که در ماه پیش بیش از ۹ میلیون معامله را به خود اختصاص داد. (در صورتی که به ارز دیجیتال علاقه دارید می توانید از اینجا به مقالات مرتبط با کریپتوکارنسی دسترسی داشته باشید)

IOTA

ارز دیجیتال آیوتا یا مگا آیوتا به پرداخت های امن دنیای اینترنت اشیاء تمرکز دارد. این ارز در بین کریپتوکارنسی ها بسیار منحصر به فرد است چرا که از سیستم بلاک چین استفاده نمی کند. در عوض از یک تکنولوژی مارپیچی و تصادفی بهره می برد. (بیشتر بدانید؛ معرفی IOTA). باتوجه به این تکنولوژی، صرف نظر از حجم مبادلات تمامی تراکنش ها بدون هیچ کارمزدی انجام می شوند. این تکنولوژی قادر است تعداد زیادی از تراکنش ها را در حجم زیاد و سرعت بسیار بالا انجام دهد. همه اینها نقاط ضعف بیت کوین بودند. اگر آیوتا قادر به توسعه این صنعت باشد، بی شک یکی از پرچمداران دنیای ارزهای دیجیتال خواهد بود. قیمت فعلی این ارز ۱٫۰۹ دلار است. (همچنین بخوانید؛ چگونه باید از ارز دیجیتال آیوتا محافظت کنیم؟)

Cardano

Cardano یکی دیگر از پروژه های متن باز است که به دنبال تحقق قراردادهای هوشمند است. طبق سخنان تیم توسعه دهنده Cardano، این ارز دیجیتال به دنبال توسعه تمام نقاط قابل بهبود ارزهای دیجیتال موجود در بازار است. در ۳۱ مارس ۲۰۱۸ این ارز به قیمت ۰٫۱۵ دلار به ازا هر کوین معامله شد و کل ارزش بازاری آن به ۴٫۸۳ میلیارد دلار رسید. طبق گزارش کوین بیس در حال حاضر، ۲۶ میلیار توکن کاردانو در بازار موجود است که سقف این مقدار ۴۵ میلیارد عدد است.

آیا این ارزها می توانند از بیت کوین سبقت بگیرند؟ پاسخ این سوال مشخص نیست اما احتمال علاقمندی سرمایه گذاران به هرکدام از آنها وجود دارد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان