یکی از مشکلات صرفه‌جویی این است که افراد وقتی با آن روبه‌رو می‌شوند نمی‌دانند چگونه باید پول بیشتری پس‌انداز کنند. درواقع تعداد کمی از افراد، به ماکزیمم مقدار پس‌انداز (با توجه به بودجه) می‌رسند و این مبلغ در طرح بودجه آن‌ها دیده‌شده است. بسیاری از افراد، درآمد و هزینه‌های خود را پایش نمی‌کنند بنابراین نمی‌دانند پولشان در چه راه‌هایی خرج می‌شود و این‌که در کجاها بیشترین هزینه‌ها انجام‌شده است برایشان اهمیتی ندارد.

بعضی‌اوقات لازم است امور مالی خود را به شیوه‌ای دیگر بررسی کنید تا بتوانید پول بیشتری پس‌انداز کنید.

از این سه استراتژی استفاده کنید تا به بیشترین مقدار پس‌انداز برسید

۱- سریع‌ترین راه برای افزایش پس‌انداز شما

اگر علاقه‌ای به بررسی خط به خط تراکنش‌های بانکی خود ندارید، سریع‌ترین راه برای افزایش پس‌انداز، مطالعه تراکنش‌ها از خط آخر است. این کار شمارا مجبور می‌کند که بین جاهایی که می‌توانید پولتان را خرج کنید یکی را انتخاب کنید.

فرض کنیم شما هفته‌ای ۱۰۰ هزار تومان پس‌انداز می‌کنید و می‌خواهید این مبلغ بیشتر شود، اما مطمئن نیستید چقدر می‌تواند بیشتر شود.

یک مبلغ مشخص تعیین کنید که در ابتدای هر هفته یا ماه به حساب پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری شما واریز شود (توصیه ما (گروه مشاوران مالی سامان) به شما انتخاب مبالغ کمتر به‌صورت هفتگی است که مدریت آن آسان‌تر باشد). اگر در حال حاضر هفته‌ای صد هزار تومان پس‌انداز می‌کنید آن را به ۱۲۵ هزار تومان افزایش دهید. پس از چند ماه متوجه می‌شوید تغییر زیادی در سبک زندگی‌تان به وجود نیامده است و مجبور نیستید هزینه‌های خود را بیش‌ازحد کاهش دهید، پس ۲۵ هزار تومان دیگر به پس‌انداز قبلی خود اضافه می‌کنید. (همچنین بخوانید؛ هفده راه برای کسب پول بیشتر در سال جدید).

این روند را تا زمان شروع فشارهای مالی ادامه دهید.

در این مرحله شما باید به برخی سؤالات مانند” آیا باید استریو جدیدی که به آن فکر می‌کردم را بخرم؟ آیا باید این هفته هم با دوستانم به بیرون بروم؟” پاسخ دهید.

این‌ها سؤالاتی هستند که باید از خود بپرسید زیرا نه‌تنها باعث می‌شوند به عادات خرج کردنتان فکر کنید بلکه باعث می‌شوند به ارزش واقعی همه‌چیز خوب فکر کنید.

۲- استفاده از استراتژی Bucketing

یک‌راه دیگر برای پس‌انداز بیشتر پول “bucketing” است.

مفهوم bucketing به این صورت است، مبالغی که می‌خواهید خرج کنید را در سطل‌های جدا قرار دهید و عنوان هزینه را بر روی سطل بنویسید. زمانی که به مبلغ موردنظر هر سطل رسیدید باید خرج کردن در آن مورد را متوقف کنید.

اولین گام در استراتژی bucketing این است که تصمیم بگیرید در هر قسمت از زندگی چقدر می‌خواهید خرج کنید. فکر کنید که چقدر می‌خواهید به هر سطل یا دسته اختصاص دهید و آن مبلغ را از کل درآمدتان کنار بگذارید، برای این کار می‌توانید از پاکت نامه هم استفاده کنید.

نمونه پاکت‌ها می‌توانند به‌صورت زیر باشند؛

  • صندوق‌های اضطراری
  • حساب بازنشستگی
  • هزینه املاک و مستغلات
  • تعطیلات
  • شام
  • سرگرمی

زمانی که پول به هریک از حساب‌ها یا پاکت‌های فوق تخصیص داده شد دیگر پولی برای خرج کردن باقی نمی‌ماند. اگر مبلغ ۲۰۰ هزار تومان را برای صرف شام با دوستان اختصاص دهید، پس از رسیدن به این مبلغ تا ماه بعد با دوستانتان برای صرف شام به رستوران نخواهید رفت.

۳- هزینه‌های ضروری و غیرضروری

در این استراتژی شما باید به عمق عادات خرجی خود وارد ‌شوید و بررسی ‌کنید پولتان در بلندمدت (بیشتر از شش ماه) در چه حوزه‌هایی خرج می‌شود. حوزه‌هایی که در آن‌ها خرج کرده‌اید را به گروه‌های بزرگ‌تر به‌عنوان‌مثال؛ حمل‌ونقل (شامل کرایه تاکسی، هزینه پارکینگ، هزینه سوخت)، سرگرمی (سینما، تئاتر، کنسرت، رستوران و …) تبدیل کنید و مشخص کنید کدام‌یک ضروری و کدام‌یک غیرضروری بوده‌اند.

هنگامی‌که هزینه‌هایتان را به گروه مختلف تقسیم می‌کنید می‌توانید در یک نگاه کلی روند خرج شدن پولتان را مشاهده کنید (برای مشاوره در این مورد کلیک کنید)، نتایج اغلب شوکه کننده است، بسیاری از مشتریان ما (گروه مشاوران مالی سامان) پس از مشاهده نتیجه یک یا دو حوزه را غیرضروری تشخیص می‌دهند.

در این مرحله می‌توانید برخی از حوزه‌ها را از بودجه خود به‌طور کل حذف کنید و پول آن را به حساب‌های پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری خود واریز کنید.

نکته اساسی این است که پول خود را از مناطق کم‌اهمیت به مناطق پراهمیت انتقال دهید.

هریک از این استراتژی‌ها، تضمین‌های مختلفی در حوزه پس‌انداز ارائه می‌دهند. نگران نباشید که چقدر برای هریک از آن‌ها تلاش می‌کنید، مهم درک این موضوع است که هریک از آن‌ها به شما در پس‌انداز حجم بیشتری از پول کمک می‌کنند. (برای مطالعه مقالات بیشتر در این حوزه کلیک کنید)

منبع: گروه مشاوران مالی سامان