سرمایه‌گذاران سهام به‌طور دائم از تنوع و فواید آن سخن می‌گویند. این مفهوم صرفاً به معنای قرار ندادن تمام تخم‌مرغ‌ها در یک سبد نیست که منجر به کاهش ریسک و افزایش بازده بالقوه می‌شود. تنوع سرعت افزایش بازده را کاهش می‌دهد و راه‌های مختلفی برای تنوع‌بخشی به سبد وجود دارد و برای هر منظور سبد منحصربه‌فردی وجود دارد. مهم است درک کنید که طراحی هر سبد نیاز به مطالعه و دانش کافی دارد. در ادامه برخی از اطلاعات ابتدایی برای چهار سبد سرمایه محبوب و نحوه شروع کار با آن‌ها آمده است. (همچنین بخوانید؛ رسیدن به بهینه‌ترین حالت تخصیص دارایی‌ها).

سبد تهاجمی

این دسته از سبدها شامل سهم‌هایی با میزان ریسک و بازده بسیار بالا هستند. سهم‌های این دسته از سبدها حساسیت بسیار بالایی با بازار و میانگین آن دارند و نوسانات بازار به‌شدت بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد. این دسته از سهم‌ها میزان بتای بالایی دارند (برای این منظور لازم است به معادلات رگرسیون خطی مراجعه کنید). به‌طوری‌که اگر بتای سهام شما ۲ باشد به‌طور میانگین دو برابر بازار نوسان خواهد داشت.

عموماً شرکت‌هایی دارای بتای بالا هستند که در مرحله رشد قرار دارند. چنین سبدی برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که به این شرکت‌ها علاقه دارند. درصورتی‌که به دنبال چنین شرکت‌هایی می‌گردید می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. طراحی و مدیریت چنین سبدهایی بسیار حساس است. حداقل نگه‌داشتن زیان و حد سود منطقی از عوامل کلیدی موفقیت در این‌گونه از سبدها هستند. (برای مطالعه بیشتر در این زمینه کلیک کنید).

سبدهای تدافعی

سهم‌های این سبد معمولاً بتای بالایی ندارند و از حرکات بازار کاملاً جدا هستند. از طرف دیگر سهم‌های این دسته از سبدها کاملاً به چرخه اقتصادی پایبند هستند. به‌عنوان‌مثال در زمان رکود اقتصادی، شرکت‌هایی که لوازم مصرفی تولید می‌کنند عملکرد بهتری نسبت به سازندگان کالاهای لوکس دارند. هرچقدر وضعیت اقتصاد بد هم باشد این دسته از شرکت‌ها به حیات خود ادامه می‌دهند. اگر به دنبال این‌گونه شرکت‌ها هستید به ملزومات روزمره خودسری بزنید.

مزیت خرید این‌گونه سهام این است که آن‌ها در مقابل حوادث زیان‌آور مصون هستند. بسیاری از مشاوران مالی سهام شرکت‌های دارویی یا غذایی را پیشنهاد می‌دهند اما بااین‌حال شرکت‌هایی که لوازم مصرفی تولید می‌کنند همیشه دارای تقاضای ثابت هستند. آن‌ها همچنین سود تقسیمی به سهام‌داران ارائه می‌دهند. ازاین‌رو می‌توان این گزینه را به سرمایه‌گذاران محافظه‌کار پیشنهاد داد.

سبدهای Speculative

این‌گونه سبدها می‌توانند شامل سهم‌هایی باشند که کاملاً بر اساس حدس و گمان و شایعات بازار به هدف کسب سود در مدت‌زمان کوتاه خریداری‌شده‌اند. همچنین بسیاری از عرضه‌های اولیه نیز در این گروه قرار می‌گیرند. شرکت‌هایی هم که هسته تحقیق و توسعه آن‌ها قوی است و یا در مراحل رشد به سر می‌برند جزء این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. (منبع: گروه مشاوران مالی سامان)

می‌توان این‌گونه استدلال کرد که صندوق‌های ETF نیز می‌توانند جزء این دسته‌بندی قرار گیرند. چراکه خرید یک حق درازای کسب سود بدون هیچ زحمتی می‌تواند بسیار جذاب باشد. عملکرد این دسته از سبدها درصورت داشتن اطلاعات میدانی قوی می‌تواند بسیار بالا باشد. خریدوفروش در این دسته از دارایی‌ها روزانه یا حتی ساعتی است و خبری از استراتژی نگهداری نیست.

سبدهای هیبریدی

این سبدها معرف سرمایه‌گذاری در سایر کلاس دارایی‌ها مانند اوراق قرضه، کامودیتی ها، املاک و حتی اشیاء هنری است. انعطاف‌پذیری سبدهای هیبریدی بسیار بالا است. به لحاظ سنتی اوراق بدهی دولتی یکی از انواع کلاس دارایی این‌گونه سبدهای سرمایه‌گذاری هستند. یک رویکرد متداول در معاملات سهام، خرید و نگهداری اوراق متنوع سهام در دوره‌های زمانی مختلف باهدف کسب سود است. اما این سبدها کلاس دارایی‌های دیگر را هم شامل می‌شوند و به‌طور میانگین بسیاری از آن‌ها شامل سهام و اوراق بدهی با نسبت مساوی هستند. این رویکرد می‌توانند ریسک را به‌شدت کاهش دهد چراکه سهام و اوراق بدهی با یکدیگر همبستگی منفی دارند. (برای مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه کلیک کنید)

جمع‌بندی

پیشنهاد می‌شود سرمایه‌گذاران در پایان هرروز در خصوص ترکیب و نوع سبد خود تصمیم بگیرند. ساخت یک سبد مناسب نیازمند تلاش و صرف زمان زیادی است. یک سبد خوب می‌تواند سود بالقوه شمارا افزایش و میزان ریسک‌های سرمایه‌گذاری شمارا کاهش دهد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان